Warszawiacy wyszli na ulice. Tłum przeciw ACTA

Warszawiacy wyszli na ulice i protestowali przeciw podpisaniu przez Polskę umowy ACTA. Pod biurem Parlamentu Europejskiego na Jasnej manifestowało ponad tysiąc osób.
Na Jasnej, pod biurem informacyjnym Parlamentu Europejskiego, zebrały się tysiące młodych osób. Gimnazjaliści, licealiści, studenci i przedstawiciele różnych opcji, także tych, które na ulicy stają czasem po różnych stronach barykady skandowali wczoraj zgodnie: "Nie dla ACTA". Była radykalna lewica i radykalna prawica, Krytyka Polityczna i sympatycy Janusza Korwin-Mikkego, anarchiści ze Związku Syndykalistów i kibice Legii z szalikami, wszechpolacy i liberałowie. Zwolennicy, krytycy rządu oraz ci, których dotąd polityka nie obchodziła. Wszyscy zjednoczeni w sprzeciwie wobec umowy ACTA. Niektórzy założyli maski Guya Fawkesa używane przez hakerów z grupy "Anonymous", inni zakleili usta taśmą z napisem "ACTA".

W tłumie wykrzykiwano zarówno hasła: "Precz z brukselską okupacją", "Kapitalizm to zło", jak i "Raz sierpem, raz młotem...".

- Donald matole skąd będziesz ściągać pornole - krzyczeli jedni. -... twój rząd obalą kibole - dodawali drudzy. Wszyscy razem: "Kto nie skacze jest za ACTA"

Protest ciągle się zmieniał. Raz był gniewny (leciały jajka), raz poważny (minuta ciszy), raz wesoły (w środku tłumu tańczył wąż, leciały bańki mydlane i śpiewano "Hej Sokoły"). Powiewały flagi biało-czerwone i pirackie. Zmieniali się liderzy. - Teraz na TVN24 mówią o Oscarach, a nie ACTA - ktoś krzyknął - nie dla Oscarów! I tłum skandował: "Nie dla Oscarów".

- Podpisujmy petycje, zróbmy referendum, protestujmy - wołali organizatorzy - wolny internet wolnych ludzi!

Manifestanci organizowali się w internecie od kilku dni. Swoją obecność na pikiecie zadeklarowało na Facebooku prawie 40 tys. osób. Do udziału w demonstracji zachęcali m.in. organizatorzy Marszu Niepodległości jak i blokujące ich w listopadzie porozumienie 11 Listopada.

Na środę zaplanowano kolejną pikietę. Tym razem manifestanci będą protestować w godz. 17 - 20 pod Pałacem Prezydenckim.

Komentarze (162)
Warszawiacy wyszli na ulice. Tłum przeciw ACTA
Zaloguj się
 • toberson

  Oceniono 67 razy 57

  Tylko dymisja nieudacznego rzadu Tuska uratuje Polske od zacofania i ciemnoty!!Spadaj Donek!!

 • ufo-driver666

  Oceniono 60 razy 54

  Popieram z całego serca protestujących. Rząd jeszcze nie jest świadomy że to dopiero początek. Polacy już kiedyś musieli wysłuchiwać aksamitnego głosu plującego do słuchawki telefonu czarodziejskie słowa: "Rozmowa kontrolowana, rozmowa kontrolowana, rozmowa....

 • galt.john

  Oceniono 49 razy 45

  Kilka Faktow, byscie wiedzieli, co szykuje rzad
  www.blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=1090
  W Rozdziale II w Sekcji 1 ACTA jest Artykuł 6, który zapewnia „dostępność środków doraźnych zapobiegających naruszeniom i środków odstraszających od dalszych naruszeń” oraz stanowi, że żadne postanowienie umowy „nie może być interpretowane w taki sposób, aby nakładało na Stronę wymóg pociągania swoich urzędników do odpowiedzialności za działania podjęte w związku z wypełnianiem ich urzędowych obowiązków”. Po co więc nasz rząd tak się trudził w poprzedniej kadencji z nakładaniem na urzędników odpowiedzialności za skutki ich bezprawnych decyzji? Na mocy umowy ACTA żadna odpowiedzialność im nie grozi.

  W tym samym Rozdziale w Sekcji 4 jest Artykuł 9 który przewiduje, że określając kwotę odszkodowania organy sądowe muszą brać pod uwagę „przedstawionego przez posiadacza praw jakiegokolwiek zgodnego z prawem obliczenia wartości, które może obejmować utracone zyski, wartość towarów lub usług, których dotyczy naruszenie”. Jakiegokolwiek?

  Jest też Art. 12, który brzmi tak:

  „Każda strona przyznaje swoim organom sądowym prawo zastosowania środków tymczasowych bez wysłuchania drugiej strony w stosownych przypadkach, a szczególności, gdy jakakolwiek zwłoka może spowodować dla posiadacza praw szkodę nie do naprawienia lub gdy istnieje możliwe do wykazania niebezpieczeństwo, że dowody zostaną zniszczone (…) Każda Strona przyznaje swoim organom sądowym prawo do podejmowania natychmiastowego działania w odpowiedzi na wniosek o zastosowanie środków tymczasowych…” Bez wysłuchania drugiej strony? No ładnie towarzysze, ładnie!

  W Art. 28 jest taki oto pasus: „Każda strona ma wspierać „tworzenie i utrzymanie formalnych i nieformalnych mechanizmów, takich jak grupy doradcze, w ramach których jej właściwe organy mogą poznać opinie posiadaczy praw i innych odpowiednich zainteresowanych stron”. Nieformalne mechanizmy? W państwie prawa???

  Na mocy Art. 36 powołany został „Komitet ACTA”, który będzie „dokonywał przeglądu wdrażania i funkcjonowania umowy” oraz „rozważał kwestie związane z jej rozwojem”. Każda Strona ma być reprezentowana w Komitecie – ale autorzy nie przewidzieli jak. Należy domniemywać, że każda ma po jednym przedstawicielu, ale nie jest to jasno wyartykułowane. Ciekawostką jest, że nie wiadomo kto pokrywał będzie koszty działania Komitetu. Uznano ten szczegół za nieważny??? Ale Komitet ACTA zalicza się chyba do tych „formalnych”. Więc tym bardziej ciekawe, jakie to będą „nieformalne”?

  wiecej na
  www.blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=1090

 • paszly_won_parchy

  Oceniono 52 razy 40

  Tak jak mlodzi ludzie pomogli platfusom pokonac pis tak teraz zepchna platforme na smietnik historii!!!
  peofaszyzm nie przejdzie!!! Precz z peło.

 • art-100

  Oceniono 46 razy 40

  Idźcie protestować, porozumienie ACTA jest podyktowane przez koncerny fonograficzne i jest wprowadzone po cichu tylnymi drzwiami do systemów prawnych na całym świecie.

  Dodatkowe regulacje prawne nie są nam potrzebne, koncerny fonograficzne nadal nie przyjmują do wiadomości, że ich model biznesowy jest skończony, za 5-10 lat nikt nie będzie kupował muzyki na nośnikach fizycznych, a koncerny będą zbędne i muszą upaść tak jak Kodak, który nie potrafił się dostosować do zmieniającego się rynku., twórcy sami będą sprzedawali swoje utwory w sieci w rozsądnych cenach.

 • system77

  Oceniono 34 razy 34

  Czy w redakcji GW zdają sobie sprawę że po podpisaniu ACTA skończy się przeklejanie filmików z youtube i zdjęć z google czy z zagranicznych serwisów informacyjnych ? Wystarczy że ktoś np. w USA wniesie zarzut o powielanie treści bez zgody autora i pozamiatane.

 • ka-mi-la789

  Oceniono 32 razy 30

  Ktoś jeszcze uważa, że Jaruzelski jest zdrajcą, sprzedawczykiem i odebrał wolność własnemu narodowi? To niech poczyta wiadomości z ostatniego tygodnia. Stan wojenny był orgią liberalizmu w porównaniu z tym, co nam szykują chłopcy na posyłki amerykańskich pasibrzuchów.

 • fakie

  Oceniono 30 razy 30

  Ale oni tam wcale nie prostestują - przyszli wszyscy w tym samym czasie w jedno miejsce bo interesuje ich praca biura Parlamentu Europejskiego na Jasnej ;)

 • wipowski

  Oceniono 42 razy 28

  Pierd***olony rząd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX