Kradzież stulecia w Hiszpanii. Zniknął Kodeks Kalikstyński

Kradzież stulecia - tak nazwano w Hiszpanii rabunek 5-tomowego XII-wiecznego Kodeksu Kalikstyńskiego. Zabytek nie był ubezpieczony.
Był przechowywany w sejfie katedry w Santiago de Compostella i jest najstarszym opisem szlaku św. Jakuba wiodącego z Francji do Santiago. Okazało się jednak, że bezcenne dzieło nie było ubezpieczone i żadna z zainstalowanych w katedrze kamer nie celowała w sejf, w którym było przechowywane. Kodeks zniknął bez śladu. Po raz ostatni księgi widziano tydzień temu, dlatego trudno podać dokładną datę kradzieży.

Kodeks był przechowywany w sejfie. Zamki w nim nie zostały wyłamane. Dostęp do sejfu miały trzy osoby, ale podobno zdarzało się, że zostawiały klucz w zamku. Do tego żadna z pięciu kamer zainstalowanych w nawie, w której stał sejf, nie była skierowana w jego stronę.

Zdaniem policji, rabunku dokonali zawodowcy na zamówienie kolekcjonera, bo z sejfu nie zginęła żadna inna cenna księga. - Kolekcjoner cieszy się z posiadania przedmiotu. Nie musi chwalić się nim. Dlatego policję czeka trudne zadanie - wyjaśnia historyk sztuki. Wartość Kodeksu jest trudna do oszacowania. Wiadomo, że kiedy chciano go wystawić w Madrycie, firma ubezpieczająca zażądała ponad pół miliarda euro.

Więcej o:
Komentarze (43)
Kradzież stulecia w Hiszpanii. Zniknął Kodeks Kalikstyński
Zaloguj się
 • 11krzych

  Oceniono 7 razy 7

  Nikt obcy tego nie zrobił. Xiónc sam podpierdzielił zabytek i opchnął na czarnym rynku, żeby mieć kasę na kochanka i kasyno. Co nie było tak w naszym Caritasie?

 • gambiting

  Oceniono 6 razy 6

  @obywatel_nienumerowanej_rp - ja nie jestem religijny, guzik mnie obchodzi kościół i całe te religijne bajki, ale według mnie taka księga powinna być chroniona jak największy skarb, bo jak coś ma już ponad 800 lat to jest niesamowitym skarbem kultury. Jak tego nie rozumiesz,to jesteś po prostu prostakiem którego ktoś oderwał od pługa i posadził przy klawiaturze.

 • gambiting

  Oceniono 4 razy 4

  @obywatel_nienumerowanej_rp - przeczytaj jeszcze raz co napisałem cwaniaku. Main Kampf jest pewnie jeszcze z milion egzemplarzy na świecie i możesz sobie nim tyłek podcierać jak Ci pasuje. A taka 800-letnia księga jest jedna, w dodatku to wszystko ręczna robota, ozdabiana rysunkami i pisana delikatną kaligrafią. Przepisywanie takiej księgi trwało czasem parę dobrych lat i nieraz było to osiągnięcie życia jakiegoś mnicha który nic innego nie robił tylko przepisywał. Chyba jesteś upośledzony,że porównujesz takie dzieło sztuki do masowo drukowanej książki zbrodniarza.

  To jak ktoś zwinie(nie wiem,wytnie ze ścianą) Ostatnią Wieczerzę, to też na Tobie to nie zrobi wrażenia,bo przecież Hitler też malował obrazy? Jesteś tak prostym człowiekiem,że aż z bólu skręca.

 • andvy86

  Oceniono 4 razy 4

  kluczyk w zamku zadnych kamer?
  to napewno byli zawodowcy!
  komu innemu moglo sie udac?

 • jurny_jerzy

  Oceniono 4 razy 4

  Straszna tragedia dla mediewistyki. A redaktorom polecam doczytać czym był Codex Calixtinus, opis szlaku to tylko jedna z części.

 • jwko

  Oceniono 3 razy 3

  O w Hiszpanii ukradli książkę- ,ciekawe komu ją Hiszpanie ukradli wcześniej.

 • amra0

  Oceniono 3 razy 3

  Nie jestem antykościelnym nawiedzonym. Takie są skutki pozostawiania zabytków w rękach Kościoła. Kościół katolicki znany jest ze skąpstwa i nigdy nie wykłada forsy na ubezpieczenie zabytków, chociaż zarabia krocie na udostępnianiu ich turystom. W polsce też mieliśmy takie liczne przypadki.

 • wiszowaty

  Oceniono 3 razy 3

  Czyli nie tylko my jesteśmy idiotami... :) ... Hiszpan tez potrafi!

 • borowyy

  Oceniono 3 razy 3

  "Wiadomo, że kiedy chciano go wystawić w Madrycie, firma ubezpieczająca zażądała ponad pół miliarda euro." - Chyba się komuś zera pomyliły i bzdury wypisuje! Pól miliona to i owszem ale wiesz dziennikarzyno ile to jest pół miliarda za ubezpieczenie? Nawet przyjmując, że 10 % wartości ubezpieczanego przedmiotu , to daje wartość tej księgi 5 Miliardów euro! Nie wypisuj takich bzdur!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX