Lekarze w Indonezji mogą legalnie obrzezać dziewczynki. Protesty organizacji praw człowieka

Organizacje praw człowieka wzywają rząd Indonezji, by wycofał rozporządzenie, które ich zdaniem legalizuje obrzezanie kobiet w tym w większości muzułmańskim kraju. Tamtejsze Ministerstwo Zdrowia broni się, że lepiej, aby zabieg wykonywali lekarze niż szamani.
Ministerstwo Zdrowia Indonezji w listopadzie ub.r. zezwoliło niektórym lekarzom na przeprowadzanie zabiegu obrzezania u małych dziewczynek. - Jesteśmy bardzo niezadowoleni z decyzji ministra. Obrzezanie jest formą znęcania się nad kobietami - mówi Aditiana Dewi Eridani z Centrum Informacyjnego Praw Kobiet. - To jest krok w tył, jeśli chodzi o ochronę praw kobiet w tym kraju - podkreśla.

Praktyka obrzezania jest popierana przez część islamskich przywódców w Indonezji i jest popularna szczególnie w bardziej konserwatywnych środowiskach wiejskich.

Amnesty International uważa, że rozporządzenie ministra łamie prawa człowieka i dyskryminuje kobiety. - Okaleczenie żeńskich narządów płciowych jest formą przemocy wobec kobiet. (...) Przyczynia się także do szerzenia dyskryminujących stereotypów na temat seksualności kobiet - napisano w oświadczeniu.

MZ: To nie jest legalizacja

Ina Hernawati, dyrektorka w Ministerstwie Zdrowia Indonezji, zapewniła gazetę "Jakarta Globe", że rozporządzenie nie oznacza legalizacji obrzezania kobiet. Tłumaczy, że wiele rodziców chce obrzezać swoje córki ze względów religijnych i lepiej, żeby zrobił to "wykształcony lekarz niż jakiś przypadkowy szaman". Zaprzeczyła jednak, że obrzezanie dziewczynek jest formą okaleczenia.

Islam nie nakazuje obrzezania - w Koranie nie ma na ten temat ani słowa. Przeprowadza się go jednak w wielu muzułmańskich rodzinach w Afryce i Azji.

Więcej o:
Komentarze (35)
Lekarze w Indonezji mogą legalnie obrzezać dziewczynki. Protesty organizacji praw człowieka
Zaloguj się
 • squadack

  Oceniono 12 razy 6

  Nie nazywajcie ordynarnej AMPUTACJI obrzezaniem, proszę. Sprowadzanie AMPUTACJI łechtaczki do zabiegu niemalże higienicznego, jakim jest obrzezanie, to naprawdę uwłaczanie tym nieszczęsnym kobietom.

 • frakcja-z

  Oceniono 16 razy 4

  czemu dzieci cierpią przez paranoje swoich rodziców?
  - w indonezji obrzeza sie dziewczynki
  - w izraelu chłopców
  - w polsce dzieci sie chrzci (zapisuje do: pedofilskiej sekty innymi słowy)

  czy którekolwiek z tych dzieci zgodziło by sie dobrowolnie na jedno z powyższych, gdyby samo miało zdecydować po ukończeniu 18 roku życia?

  stop religion

 • tec1

  Oceniono 3 razy 3

  filipzkonopi:
  "tec1:
  a czy tatuaż albo piercing nie są przejawami zidiocenia i powodem do ..."

  Jeżeli małe dzieci by miały być obowiązkowo tatuowane z powodu przekonań mamusi/tatusia - to chyba jest to nawet karalne (już nawet nie wspominam o sieczce w mózgach tzw rodziców).
  Jeżeli ktoś jest dorosły i robi to za swoje pieniądze - jego sprawa.

 • jolkas1

  Oceniono 3 razy 3

  Zgroza. Należy odciąć się od tej ciemnoty.

 • computerro

  Oceniono 7 razy 3

  Widać, że amputacja łechtaczki, warg sromowych wywołuje traumę i zmiany w postrzeganiu rzeczywistości przez ofiary. Dokonuje się syndrom sztokholmski - ofiary jednoczą się z oprawczyniami i potem napadają na własne córki z żyletkami, celem obcięcia genitaliów

  Ten stan jest uzasadnieniem leczenia psychiatrycznego. Nawet gdyby miało to być leczenie przymusowe

 • pustynny-piorun

  Oceniono 4 razy 2

  nonsensopedia.wikia.com/wiki/Islam
  co to jest islam na wesolo

  a tak na powaznie to szlag mnie trafia bo co sie nie obroce to ciagle slysze o islamskich sku..rwielach miłujacych pokoj i ich zwyczajach albo widze ten piep.rzony facebook (otwieram strone z pogoda -facebook ,otwieram strone buka -facebook ,no zesz w morde ,rzygac za przeproszeniem juz sie chce na to )

  islam i facebook musza byc zakazane!bo mnie ku.rwa cos trafi

  z gory sorry za wulgaryzmy ale mnie to juz denerwuje

 • prawda_1_tylko_prawda

  Oceniono 2 razy 2

  @czyzyk331

  Tyle tylko że tenże wspaniały szwedzki rząd jeszcze w latach siedemdziesiątych popierał eugenikę i kaleczył niektórych swych obywateli uniemożliwiając im posiadania potomstwa. Tenże wspaniały rząd dopuścił w latach 57-61 do używaniu przez Szwedki będące w ciąży nie sprawdzonego do końca leku o nazwie Talidomid doprowadzającego do uszkodzeń genetycznych płodu. Tysiące takich dzieci bez rączek i nóżek do dziś zmaga się w Szwecji ze swym straszliwym kalectwem.

 • dodo919

  Oceniono 2 razy 2

  rząd USA ZEZWALA na obrzezanie chłopców......

  Dzieci nie cierpią przez modę/ religię????

 • stefaniszyn

  Oceniono 2 razy 2

  "jest popularna szczególnie w bardziej konserwatywnych środowiskach wiejskich"

  Dobry eufemizm. Czy nie chodzi o chłopstwo pogrążone w ciemnocie, zabobonie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX