Tajemnicze plemię odkryte w amazońskiej dżungli. Nie zna cywilizacji

Brazylijskie władze twierdzą, że w amazońskiej dżungli odnalazły plemię, które nigdy nie miało kontaktu ze światem zewnętrznym. Zdjęcia lotnicze pokazują ukryte w dżungli chaty, zamieszkane przez około 200 osób. To już czternaste takie plemię w Dolinie Javari - odległym od cywilizacji obszarze większym od Austrii.
Na zdjęciach lotniczych wśród dżungli widać duże, kryte słomą chaty i plantacje kukurydzy, orzeszków i bananów - opisuje "Daily Telegraph". Jak informuje Fabricio Amorim z fundacji Funai, zajmującej się w Brazylii ochroną autochtonicznych plemion, siedliska nowoodkrytego plemienia znajdują się w Dolinie Javari niedaleko granicy brazylijsko-peruwiańskiej. - Plantacje i chaty są nowe, mają najwięcej rok - mów Amorim.

Nigdy nie widzieli świata poza wioską i dżunglą

Osiedle autochtonów odkryto dzięki zdjęciom satelitarnym. Potem istnienie tej zamkniętej społeczności potwierdziły zdjęcia lotnicze. To kolejne już pierwotne plemię odkryte w Dolinie Javari, która jest uznawana za miejsce największej koncentracji izolowanych od cywilizacji plemion na świecie. Odnaleziono jak dotąd 14 grup, które liczą łącznie ok. 2 tys. ludzi. Według Amorima największymi zagrożeniami dla nich jest nielegalne rybołówstwo, spław drzew, górnictwo, hodowla bydła i działania misjonarskie oraz przemyt narkotyków - pisze "Guardian". Czyli kontakt z cywilizacją.

Rząd Brazylii nie chce niepokoić autochtonów

Nowoodkryte plemię najprawdopodobniej należy do grupy językowej Pano - twierdzi Amorim. Fundacja Funai nie doprowadziła jeszcze do kontaktu z zamieszkującymi chaty ludźmi. Brazylijski rząd próbuje uniknąć nawiązania kontaktu z zamkniętymi na cały świat plemionami - stara się raczej zapewnić im spokój. Jednak rosnące w tym regionie zagrożenie ze strony poszukiwaczy złota i innych ludzi skuszonych przez bogactwa dżungli mogą uczynić kontakt koniecznym, by uchronić nieświadomych ich autochtonów - zaznacza "Guardian".

Dolina Javari to jedna z największych ostoi autochtonów w Brazylii. Położony w zachodniej części graniczącego z Peru stanu Amazonas obszar zawdzięcza swoją nazwę przepływającej przezeń rzece Javari. Autochtoniczne plemiona zamieszkują ok. 85 tys. km kwadratowych Doliny.

Więcej o:
Komentarze (151)
Tajemnicze plemię odkryte w amazońskiej dżungli. Nie zna cywilizacji
Zaloguj się
 • 2-julita

  Oceniono 24 razy 24

  jedyni szczęśliwi ludzie którzy nie wiedzą nic o zgniliźnie która ich otacza

 • najpienkniejszy.irokes.wefsi

  Oceniono 29 razy 19

  No to teraz pozna.

  Wyrazy szczerego współczucia dla członków plemienia.

 • suwakwrozporku

  Oceniono 30 razy 16

  "...hodowla bydła i działania misjonarskie..."

  A to nie jedno i to samo??!

 • dziadekjam

  Oceniono 29 razy 15

  Im też zagrażają misjonarze? Czy przed tą plagą nie ma schronienia?

 • ochujek

  Oceniono 30 razy 12

  Zgadzam się! Działania misjonarskie są największym zagrożeniem dla dzikich plemion. Konkwista już dawno to udowodniła. Miliony ludzi wymordowali chrześcijanie w imię swojej wiary miłości.

 • retropercepcje

  Oceniono 11 razy 11

  zazdroszcze im

 • i_ona_wie_kto

  Oceniono 17 razy 9

  ktoś powinien się tam zakraść, nawet z narażeniem życia, i nieszczęśników poinformować uprzejmie, że jak się pojawi u nich w najbliższym czasie jakiś fałszywy bandzior z krzyżem na szyi podający się za niewiniątko i wysłannika boga i opowiadający świątobliwe historyjki to żeby się BROŃ BOŻE przez przypadek nie dali nabrać na obłudne słowa i obdarli od razu kolesia żywcem ze skóry, a ścierwo rzucili na pożarcie krokodylom.

  Szkoda że nikt się z tą cenną informacją nie pofatygował do Słowian - jakże inaczej wyglądałby dzisiaj świat....

 • queserasera

  Oceniono 17 razy 9

  Nie wierzą w boskość Jezusa Chrystusa więc ni pójdą do nieba. Dzikusy jedne!

 • spam_box

  Oceniono 19 razy 7

  "Według Amorima największymi zagrożeniami dla nich jest (...) i działania misjonarskie" To się czarni od benia16 wkruwią za taki tekst, przecież wiadomo że jezusek to zaebisty gostek, poza tym dawać na tacę bo pleban przypriedoli.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX