Nowy dekret saudyjskiego króla: Tylko kobiety mogą sprzedawać bieliznę

06.06.2011 11:47
Król Arabii Saudyjskiej Abdullah

Król Arabii Saudyjskiej Abdullah (Fot. Victor R. Caivano AP)

Król Abdullah wydał dekret, zgodnie z którym miejsca pracy w sklepach sprzedających damską bieliznę będą zarezerwowane dla Saudyjek. W ten sposób król chce walczyć z wysokim bezrobociem, jakie panuje wśród kobiet w Arabii Saudyjskiej - podają państwowe media.
Podobne zasady mają obowiązywać w laboratoriach farmaceutycznych - poinformowała saudyjska agencja SPA.

Kwestia pracy Saudyjek w sklepach z bielizną pojawiła się już trzy lata temu. Ministerstwo pracy spierało się w tej kwestii z potężnym środowiskiem religijnych konserwatystów, które zabraniało pracy kobiet w handlu.

Saudyjki od dawna narzekały, że czują się niekomfortowo kupując bieliznę od sprzedawców-mężczyzn. Fatima Garub, która założyła na Facebooku kampanię przeciwko męskim sprzedawcom bielizny, przyjęła z zadowoleniem decyzję króla Abdullaha, przewidując powstanie ok. 6 tys. nowych miejsc pracy dla kobiet.

Bezrobocie w konserwatywnej Arabii Saudyjskiej wśród kobiet sięga około 30 proc. Duchowni sprzeciwiają się zatrudnianiu kobiet w wielu sektorach, nie chcąc dopuścić do wspólnej pracy mężczyzn i kobiet.

Komentarze (19)
Nowy dekret saudyjskiego króla: Tylko kobiety mogą sprzedawać bieliznę
Zaloguj się
 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 3 razy 3

  Ludzie co biadują w UAE takie średniowiecze, niech zobaczą co u nas się dzieje: ludzie chodzą do obleśnych karykatur architektonicznych i wysłuchują żałosnego zawodzenia gościa przebranego w czarną kieckę przyozdobioną w złociste nitki i kolorowe szaliki w przedziwnym strzelistym kapeluszu. Otóż gość ten pierdzieli coś o jakiś barankach, owieczkach i innej menażerii, która ma rzekomo doprowadzić wszystkich do ocalenia. Przy tej okazji gość ten macha kielichem, karmi ludzi niezbyt smacznymi wafelkami a czasami chodzi i chlapie wodą ze szczotki, ewentualanie buja dymiącym garnkiem. Nie śmiejcie się z Arabów. Spójrzcie na siebie.

 • te_rence

  Oceniono 2 razy 2

  co chcecie od katolik_polski1... typowy katolik

 • honza-1964

  Oceniono 2 razy 2

  @ quiver i katolik_polski1

  Odczepcie się od ka-mi-la789
  Redaktor przez błąd zapomniał jedno "a". A tu od razu : brak kultury, spostrzegawczości i tolerancji religijnej.

  A Ty ka-mi-la789 - jak ta Gazeta Ci się nie podoba, to jest mnóstwo innych.

 • critto

  Oceniono 1 raz 1

  a arabską "Wiosnę Ludów" powinniśmy wspierać, pod warunkiem że są to ruchy rzeczywiście prodemokratyczne, a nie proislamskie. Poza tym absolutnie nie angażować się tam zbrojnie.

 • the_rapist

  Oceniono 1 raz 1

  wookie.chewbacca
  Serdecznie sie usmialem, bardzo zwiezle podsumowanie polskiego katolicyzmu.

 • critto

  Oceniono 1 raz 1

  @wookie.chewbacca: niech każdy chodzi, gdzie chce, dopóki nie narzuca tego innym. Klerykalizm w Polsce to duży problem, ale nieporównywalnie mniejszy niż w Arabii Saudyjskiej, gdzie bogacące się i coraz lepiej żyjące społeczeństwo jest zmuszane do życia wg dziwacznych doktryn pod groźbą śmierci. I tak król Abdullah reformuje ten kraj, ale nawet on jest więźniem drakońskich, tyranicznych zwyczajów i nie może ich zmienić ot tak z dnia na dzień...

 • critto

  Oceniono 1 raz 1

  @ursi51 - drobna korekta - nie wszystkie religie, a abrahamiczne monoteizmy (chrześcijaństwo, judaizm, islam). Są religie i filozofie, które gloryfikują seks (np. tantryzm) i wiele takich, które traktują go jako jedną z wielu, całkiem normalnych rzeczy (np. szinto). W dodatku religie neopogańskie mają bardzo normalne podejście do seksu.

 • szefunio1

  Oceniono 1 raz 1

  @ptr0 i inni
  Wy chyba rzeczywiście nie wiecie na jakim świecie żyjecie.
  W Arabii Saudyjskiej do dzisiaj wykonywane są wyroki śmierci za czary (choć nie za często: 1, 2 przypadki rocznie).

 • ka-mi-la789

  Oceniono 1 raz 1

  @ quiver

  Kiedy czytałam artykuł, tytuł był napisany poprawnie. To po pierwsze. Po drugie, są specjaliści leczący ludzi reagujących nieadekwatnie do bodźca. Jeżeli chcesz, mogę kogoś polecić.

  katolik_polski1

  "No to gratuluje matury"

  Słusznie. W przeciwieństwie do ciebie, mam takową. I to z czasów, kiedy był to egzamin, a nie farsa. Poza tym, zanim zaczniesz pouczać kogokolwiek na temat polszczyzny, sam się jej naucz, analfabeto.

  "Aj waj waj !"

  Ciekawe, że osobnicy podający się za Polaków i katolików bardzo chętnie żydłaczą i zaśmiecają język polski pseudorusycyzmami.

  @ honza-1964

  Dziękuję za cenną informację.

  @ ursi51

  "Wszystkie religie mają prawdziwego bzika na punkcie seksu. Nasza katolicka zaraza też. Nawet matkę Jezusa pozbawiła cech kobiecości przypisując jej niepokalane poczęcie".

  Wszystkie religie MONOTEISTYCZNE, a to dlatego, że seks i związane z nim restrykcje to jedno ze skuteczniejszych narzędzi trzymania owieczek za mordę, do czego właśnie te religie służą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje