Wiadomości >  Świat - Informacje

Burza wokół pomnika papieża. Będzie nowy konkurs?

mig, PAP
25.05.2011 08:23
A A A Drukuj
Kontrowersyjny pomnik Jana Pawła II w Rzymie

Kontrowersyjny pomnik Jana Pawła II w Rzymie (Fot. Marco Guerrieri AP)

Jeśli mieszkańcy Rzymu ocenią w sondażu negatywnie ustawiony przed dworcem Termini pomnik Jana Pawła II, będzie on usunięty. A władze miasta rozpiszą międzynarodowy konkurs na projekt nowego monumentu papieża.
Wykonana z brązu 5-metrowa statua Jana Pawła II od tygodnia jest powszechnie krytykowana jako brzydka i niegodna jego pamięci. O jej usunięcie apelują kolejne środowiska, a przed pomnikiem codziennie odbywają się happeningi na znak protestu. Pod pręgierzem krytyki znalazły się też władze Rzymu - za to, że dopuściły do realizacji projektu artysty Oliviero Rainaldiego.

Będzie sondaż ws. pomnika?

Rzymski magistrat zareagował. Według nieoficjalnych jeszcze zapowiedzi, władze Wiecznego Miasta powołają specjalną "komisję mędrców" w sprawie pomnika. Jeśli w sondażu mieszkańcy stolicy wypowiedzą się przeciwko obecnemu monumentowi, "mędrcy" ocenią kontrowersyjne dzieło i opracują wytyczne, których będzie musiał trzymać się projektant nowego monumentu. Władze rozpiszą międzynarodowy konkurs, w wyniku którego wyłoniony zostanie nowy projekt. A wszystko to ma nastąpić możliwie jak najszybciej - podkreśla się po fali gorących polemik.

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób władze Rzymu przeprowadzą sondę wśród jego mieszkańców, ale magistrat rozważa - obok wykorzystania internetu - sondaż telefoniczny i rozesłanie po parafiach formularza, na którym będzie można oddać swój głos.

"Powszechne oburzenie", komentarze "nie do powtórzenia"

Według PAP powszechne oburzenie statuą ustawioną przez dworcem Termini panuje także w polskich środowiskach w Rzymie, między innymi wśród przedstawicieli duchowieństwa. W związku z burzą wokół pomnika burmistrz Rzymu Gianni Alemanno zapewnił, że władze nie wydały na niego ani 1 euro, bo dzieło podarowała Rzymowi włoska fundacja.

Tymczase wiceminister kultury Włoch Francesco Giro, który apelował niedawno o natychmiastowe usunięcie pomnika, obawia się, że nagłośniona za granicą dyskusja może przynieść szkody wizerunkowi Rzymu. Giro podkreślił, że specjalnie spędził kilka minut przy tym "niefortunnym dziele" i - jak wyznał - nasłuchał się komentarzy "nie do powtórzenia". Zdaniem wiceministra, za następny pomnik bł. Jana Pawła II powinny zapłacić rzymskie władze.

Projekt polskiej artystki wróci do gry?

Jak podaje PAP, jeszcze w maju gipsową makietę pomnika Jana Pawła II własnego projektu przywiezie z Polski do Rzymu artystka Anna Gulak. Jej propozycja, złożona w lutym, została wraz z kilkoma innymi odrzucona, a wzniesienie pomnika powierzono właśnie Oliviero Rainaldiemu.

Tagi:

Komentarze (20)
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX