Burza wokół pomnika papieża. Będzie nowy konkurs?

25.05.2011 08:23
Kontrowersyjny pomnik Jana Pawła II w Rzymie

Kontrowersyjny pomnik Jana Pawła II w Rzymie (Fot. Marco Guerrieri AP)

Jeśli mieszkańcy Rzymu ocenią w sondażu negatywnie ustawiony przed dworcem Termini pomnik Jana Pawła II, będzie on usunięty. A władze miasta rozpiszą międzynarodowy konkurs na projekt nowego monumentu papieża.
Wykonana z brązu 5-metrowa statua Jana Pawła II od tygodnia jest powszechnie krytykowana jako brzydka i niegodna jego pamięci. O jej usunięcie apelują kolejne środowiska, a przed pomnikiem codziennie odbywają się happeningi na znak protestu. Pod pręgierzem krytyki znalazły się też władze Rzymu - za to, że dopuściły do realizacji projektu artysty Oliviero Rainaldiego.

Będzie sondaż ws. pomnika?

Rzymski magistrat zareagował. Według nieoficjalnych jeszcze zapowiedzi, władze Wiecznego Miasta powołają specjalną "komisję mędrców" w sprawie pomnika. Jeśli w sondażu mieszkańcy stolicy wypowiedzą się przeciwko obecnemu monumentowi, "mędrcy" ocenią kontrowersyjne dzieło i opracują wytyczne, których będzie musiał trzymać się projektant nowego monumentu. Władze rozpiszą międzynarodowy konkurs, w wyniku którego wyłoniony zostanie nowy projekt. A wszystko to ma nastąpić możliwie jak najszybciej - podkreśla się po fali gorących polemik.

Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób władze Rzymu przeprowadzą sondę wśród jego mieszkańców, ale magistrat rozważa - obok wykorzystania internetu - sondaż telefoniczny i rozesłanie po parafiach formularza, na którym będzie można oddać swój głos.

"Powszechne oburzenie", komentarze "nie do powtórzenia"

Według PAP powszechne oburzenie statuą ustawioną przez dworcem Termini panuje także w polskich środowiskach w Rzymie, między innymi wśród przedstawicieli duchowieństwa. W związku z burzą wokół pomnika burmistrz Rzymu Gianni Alemanno zapewnił, że władze nie wydały na niego ani 1 euro, bo dzieło podarowała Rzymowi włoska fundacja.

Tymczase wiceminister kultury Włoch Francesco Giro, który apelował niedawno o natychmiastowe usunięcie pomnika, obawia się, że nagłośniona za granicą dyskusja może przynieść szkody wizerunkowi Rzymu. Giro podkreślił, że specjalnie spędził kilka minut przy tym "niefortunnym dziele" i - jak wyznał - nasłuchał się komentarzy "nie do powtórzenia". Zdaniem wiceministra, za następny pomnik bł. Jana Pawła II powinny zapłacić rzymskie władze.

Projekt polskiej artystki wróci do gry?

Jak podaje PAP, jeszcze w maju gipsową makietę pomnika Jana Pawła II własnego projektu przywiezie z Polski do Rzymu artystka Anna Gulak. Jej propozycja, złożona w lutym, została wraz z kilkoma innymi odrzucona, a wzniesienie pomnika powierzono właśnie Oliviero Rainaldiemu.

Zobacz także
Komentarze (20)
Burza wokół pomnika papieża. Będzie nowy konkurs?
Zaloguj się
 • snurfik

  Oceniono 6 razy 6

  Skoro to namiot to tylko czekac kiedy pojawia sie solidarni 2010.

 • myszykiszek

  Oceniono 6 razy 4

  Ale ta wnęka to chociaż jest skanalizowana? Może wystarczą tylko drobne poprawki, biały montaż - jakaś żarówka, umywalka, itp...?

 • dziadekjam

  Oceniono 3 razy 3

  Powinien zostać. To doskonała alegoria pustki i fasadowości a zarazem szpetoty kleru.

 • krasnov

  Oceniono 2 razy 2

  E tam, wystarczy trochę poprawić, aby zyskał na szczerości przekazu:
  krasnov.blox.pl/2011/05/Symbol-opieki-Jana-Pawla-II.html

 • fred_die

  Oceniono 1 raz 1

  Jaki by nie postawili będzie szpecił przyrodę.

 • sebialy

  Oceniono 1 raz 1

  Bo musi być cukierkowo.

 • artur737

  Oceniono 1 raz 1

  Istnieje wiec grozba ze Dziwisz straci swoj pomnik

 • 33qq

  Oceniono 3 razy 1

  Ależ to świetny symbol, wystarczy w środek wstawić księdza "ubogacającego" dziecko i mamy pomnik bł. JP2 - Opiekuna Pedofilów.

 • sirseb

  Oceniono 1 raz 1

  bedzie usuniety? pomnik? pomnik papieza jp2? TEGO papieza???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje