Betonowe namioty: przełom w pomocy humanitarnej

- ?Budynek w paczce? rozstawia się równie szybko co namiot, należy polać go wodą, a w ciągu 24 godzin zamieni się w bezpieczne, bardzo wytrzymałe pomieszczenie - tłumaczy BBC twórca wynalazku, który może znacznie ułatwić pracę ekip humanitarnych.
W czasie ostatnich 12 miesięcy miała miejsce seria klęsk żywiołowych. Trzęsienia ziemi w Japonii i Haitii czy tornada we wschodniej części Stanów. Wszystkie wymagały ogromnych przedsięwzięć humanitarnych. W laboratoriach ciągle powstają innowacje technologiczne, które mają ułatwić pracę ekipom pomagającym poszkodowanym. Jedną z nich, jak opisuje BBC, jest materiał, który pod wypływem wody zamienia się w beton i pozwala na zbudowanie sterylnego i bardzo wytrzymałego schronienia w ciągu zaledwie 24 godzin.

Genialna prostota

Materiał o obrazowej nazwie Concrete Canvas (dosłownie: betonowe płótno ) wynaleźli brytyjscy inżynierowie Will Crawford i Peter Brewin jeszcze w czasie studiów, żeby mogły z niego powstawać schronienia w zagrożonych częściach świata. Wynalazcy chcieli by, "budynki w paczkach" były przydatne na misjach ONZ i pracy wojska oraz by służyły grupom uchodźców i poszkodowanych cywili na całym świecie.

- Materiał działa na bardzo prostej zasadzie - tłumaczy BBC twórca Peter Brewin - Wystarczy z niego uformować właściwy kształt, przyciąć przy pomocy specjalnych narzędzi, polać wodą i w ciągu godziny zacznie twardnieć, a w ciągu doby zamieni się w bardzo wytrzymałą, betonową konstrukcję. Stworzyliśmy ten materiał, że budować z niego schronienia w zagrożonych miejscach.

Łatwe do zbudowania, ale bardzo wytrzymałe

Betonowe namioty to nadmuchiwane pomieszczenia, pokryte z wierzchu materiałem Concrete Canvas. Są składane i w paczkach dostarczane na miejsce, gdzie mają być wykorzystane - opisuje BBC. Po otwarciu paczki specjalna pompa nadmuchuje wnętrze, a całość należy polać z zewnątrz dużą ilością wody. Dwie osoby w ciągu godziny są w stanie postawić taki budynek, a potem musi on już tylko wyschnąć i stwardnieć.Concrete Canvas Shelters (Schronienia z Betonowego Płótna) przypominają trochę namioty. Są jednak znacznie bezpieczniejsze: można je zamknąć na klucz, są ognioodporne, jest w nich chłodno nawet jeżeli ustawione są na słońcu, a ich wnętrze jest sterylne - tłumaczy twórca Peter Brewin. W środku "namiot" ma powierzchnię 54 m2, a ponieważ ściany są betonowe można w nich wiercić dziury i mocować gniazdka

Zaledwie 10 tysięcy funtów

Materiał powstały jako praca konkursowa, budynki w paczkach zdobyły już serię nagród, w tym Saatchi & Saatchi Award przyznawaną pomysłom, które zmieniają świat. Budynki wykorzystywane są w krajach rozwijających się, m.in w Etopii , a obecnie używane są w Japonii. Jedynym problemem jest cena. Jak opisuje BBC jeden taki namiot jest wart przynajmniej 10,000 funtów (ok. 45 tys. złotych), co dla organizacji pozarządowych walczących ze skutkami kryzysów to bardo dużo. - Jeżeli zaczniemy produkować je w dużych ilościach, cena powinna zacząć spadać - przekonuje twórca Peter Brewin.

Komentarze (21)
Betonowe namioty: przełom w pomocy humanitarnej
Zaloguj się
 • fox1111

  Oceniono 4 razy 4

  tyś. złoty - co to w ogóle jest?

 • arctgx

  Oceniono 2 razy 2

  "(ok. 45 tyś złoty)"

  "Dobra, 45, tyś numerem złotym" - w przełożeniu na polska języka.

 • blski

  Oceniono 2 razy 2

  10 tys. Funtow po dostarczeniu zaopatrzeniu w rzeczy niezbedne do zycia cena najprawdopodobniej sie co najminiej podwoi. To jest suma astronomiczna w biednych spoleczenstwach gdzie wielu zyje za mniej niz 2 funty dziennie.
  Swiat maga sie z tym problemem od lat, wedlug mojej zony ktora byla zaangazowana w prace Oxfam jedyna pracujace rozwiazania sa rodzime. Jedyne co jest wymagane to lekarstwa i pieniadze, no i pilnowanie zeby zbyt duzo nie bylo rozkradzionych przez rzadzace elity.
  Ciekawostka:
  Oxfam udawal, ze nie zauwaza kradziezy na szczeblu lokalnym, czy tez drobnych uszczerbkow, zakladajac, ze dotra one do potrzebujacych, beda sprzedawane na czarnym rynku.

 • bandaidiotow

  Oceniono 1 raz 1

  @blski Z ich strony internetowej.
  The CCS is then hydrated by spraying with water. Water
  does not need to be potable but must not be sewage. Sea
  water may be used.

  Napisane wyraźnie, że można użyć wody morskiej.

 • ciechwojenny

  Oceniono 1 raz 1

  "innowacje technologiczne"

  To już nie mamy w Polsce techniki, tylko technologia została?

 • bandaidiotow

  Oceniono 1 raz 1

  @zegrz To nie musi być polane wodą pitną, może być morska chociażby.

 • mccudden

  Oceniono 1 raz 1

  @zitekzzaroga

  tę jedyną pozytywną ocenę przyznałeś sobie pewnie sam.

  lem napisał jednak prawdę:

  -Dopóki nie zacząłem korzystać z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów.

 • bumcykcykhopsiup

  Oceniono 1 raz 1

  te betonowe namioty sa takim przelomem w pomocy humanitarnej jak betonowe buciki w ortopedii :/

 • marac

  0

  @arctgx
  "(ok. 45 tyś złoty)"

  "Dobra, 45, tyś numerem złotym" - w przełożeniu na polska języka.
  ============

  Polska język, trudna język.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX