Protest Polaków na Litwie: "Nie chcemy krzywdy naszych uczniów"

W Wilnie pod Ministerstwem Oświaty i Nauki odbyła się pikieta litewskich Polaków. Była to akcja protestacyjna przeciwko znowelizowanej ustawie o oświacie, która pogarsza warunki kształcenia się w języku ojczystym.
- Niepokoją nas nowe założenia, które wchodzą w życie już 1 lipca. Ta ustawa jest trudna do zrealizowania w praktyce. Widzimy, że została przygotowana pośpiesznie - mówi Mirosław Szejbak z Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie.

Uczestnicy protestu uważają, że obecnie w gestii ministra oświaty i nauki jest wyjaśnienie i uregulowanie nowych założeń oświatowych w ten sposób, by polscy uczniowie na Litwie nie zostali pokrzywdzeni.

Nowa ustawa oświatowa zakłada między innymi wprowadzenie w szkołach mniejszości narodowych nauczania geografii i historii (w części dotyczącej naszych sąsiadów) po litewsku oraz ujednolicenie egzaminu maturalnego w tym właśnie języku w 2013 r., dla wszystkich szkół.

Na Litwie istnieje przeszło 100 szkół z polskim językiem nauczania.

Więcej o:
Komentarze (47)
Protest Polaków na Litwie: "Nie chcemy krzywdy naszych uczniów"
Zaloguj się
 • ollycrock

  Oceniono 4 razy 4

  Kaczy_czubek napisał ->
  Co Polaczki maja takiego wrednego w swoich psychopatycznych charakterkach, że ciągle jątrzą?
  Litwini mają powyżej uszu tego skowytu "pokrzywdzonych" ... WSTYD !!!

  Faktycznie wstyd. Aby pisać takie brednie trzeba być albo polskim analfabetą, albo litewskim nacjonalistą.

 • rafiniki

  Oceniono 6 razy 4

  Może pan Sikorski w końcu się obudzi i zacznie działać w tej sprawie !

 • vikaromaniuta

  Oceniono 7 razy 3

  A gdzie jest ten niedołęga Sikorski ??? - Siedzi w kawiarence internetowej i wyłapuje antysemickie wpisy w internecie ! Żeby było śmieszniej z b. przywódcą ZChN !!!

 • szybkierece

  Oceniono 2 razy 2

  Ok, masz racje - Ażubalis jest znany z antypolskiego nastawienia. Taki policzek jest mozliwy.

 • szybkierece

  Oceniono 2 razy 2

  Gdzie jest napisane, ze Polacy tam nie znaja litewskiego? Znaja. Osoby w starszym wieku, ktore pamietaja poprzednie ustroje czasami nie znaja, ale mlodzi znaja i to bardzo dobrze. Rzad Litwy czesto stosuje taka argumentacje, ze chca Polakom zrobic dobrze na sile, ale to jest dalekie od prawdy.

 • swinton

  Oceniono 1 raz 1

  @siekier35
  Sądząc po wyniku -7 to na popularności kariery nie zrobisz, ludzie aż tak głupi nie są.
  Co do twojego języka to twoja wybitna wypowiedź zniknęła.
  Pewnie ktoś cię nie lubi. Żona, córka? A może sąsiad z podwórka,
  Czy to ty który z wiatrówki strzela do kotów?

 • brolend21

  Oceniono 1 raz 1

  CCCP nic się nie zmieniło

 • signal

  Oceniono 3 razy 1

  matatjahu puknij się w pisłep co zrobił Lechujarek latał na Litwę 10 razy

 • polsz

  Oceniono 3 razy 1

  angrusz1 - Litwini wprowadzają coraz więcej przepisów mających na celu wynarodowienie Polaków. Zaczęli od "zlitewszczania" polskich nazwisk, teraz obcinają godziny w polskich szkołach. Niedługo wogóle zabronią mówić po polsku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX