"Musi być młoda i pobożna" - jak szejk szukał ben Ladenowi żony

11.05.2011 11:43
Osama ben Laden

Osama ben Laden (Fot. Anonymous AP)

To był wrzesień 1999 roku, kiedy Rashad Mohammed Saeed Ismael otrzymał pewnie najważniejszy telefon w swoim życiu. Jemeński szejk miał wtedy niewiele ponad 20 lat i był już jednym z najważniejszych działaczy al-Kaidy w Kabulu. Osobą, która do niego zadzwoniła był sam Osama ben Laden, który szukał sobie właśnie piątej żony. Na swojego swata wybrał Rasheda. Historię opisuje dziennik "The Guardian".
Zadanie, które stanęło przed Jemeńczykiem, nie było proste. Osama ben Laden miał bowiem całą listę wymagań, które musiała spełniać ewentualna wybranka. "Pobożna, obowiązkowa, młoda (najlepiej między 16 a 18 rokiem życia), ułożona, z dobrej rodziny, a przede wszystkim cierpliwa. Będzie musiała mieć zrozumienie dla mojej wyjątkowej sytuacji", zaznaczył Osama w 1999 roku.

A na ślubie śpiewy, poezja i... martwa owca

Szczęśliwie Saeed Ismael znał idealną kandydatkę dla Osamy. Okazała się nią Amal Ahmed al-Sadah, 17-letnia córka urzędnika państwowego i jego była uczennica. Ofertę ben Ladena szejk zdołał jej złożyć dopiero w 2000 roku, kiedy w końcu dotarł do swojego rodzinnego miasta Ibb w południowo-zachodnim Jemenie, w którym ona wtedy mieszkała. Wytłumaczył jej, kim jest Osama, dlaczego musi ukrywać się przed Amerykanami i zmieniać nieustannie miejsce zamieszkania.

Amal zgodziła się wyjść za przywódcę organizacji terrorystycznej, a Rashad w imieniu Osamy przekazał jej rodzinie 5 tys. dolarów w ramach posagu. Niedługo później rozpoczęły się przygotowania do przewiezienia dziewczyny do jej narzeczonego w Afganistanie. Rashad, Amal i jej starszy brat najpierw pojechali do Pakistanu i tam w Kwecie czekali na współpracowników ben Ladena, którzy mieli ich eskortować do Afganistanu.

Sama ceremonia zaślubin odbyła się w afgańskim Kandaharze - ówczesnym centrum operacyjnym talibów - i poza panną młodą obecni na nim byli sami mężczyźni. Panowie śpiewali i tańczyli, zgodnie z tradycją zarżnęli owcę, a honorowi goście recytowali wiersze, które napisane zostały specjalnie na tę okazję.

Według doniesień, Amal szybko stała się ulubienicą byłego lidera al-Kaidy - była nie tylko najmłodszą, ale i najładniejszą z jego żon. Kiedy rok później waliły się wieże World Trade Center w Nowym Jorku, Amal rodziła właśnie ben Ladenowi córkę, która jest najprawdopodobniej ich jedynym wspólnym dzieckiem.

Walka o Amal Ahmed

Dziś - 11 lat później - Osama ben Laden nie żyje, a Amal i jej córka przetrzymywane są przez pakistańskie służby. To za nią rzekomo miał się schronić były lider al-Kaidy, kiedy 3 maja br. do jego domu wkroczyli amerykańscy żołnierze. Jak się okazało później, kobieta nie była żywą tarczą, ale i tak została postrzelona w nogę. Teraz Rashad apeluje do władz pakistańskich o wypuszczenie kobiety i jej dziecka i pozwolenie im na powrót do Jemenu.

- W islamie obowiązuje zasada, że kiedy kobieta zostaje wdową, muzułmanie powinni się nią zająć, zapewnić jej bezpieczeństwo. I wszyscy Jemeńczycy chcą, aby Amal wróciła w rodzinne strony - mówi szejk.

Były swat lidera al-Kaidy obawia się jednak, że nawet jeżeli jego dawna podopieczna rzeczywiście wróci do Jemenu, tamtejszy prezydent Ali Abdullah Saleh każe ją zatrzymać, a następnie odda w ręce Amerykanów, którzy będą chcieli ją przesłuchać.

Szejk ostrzega więc, by nikt nawet nie ważył się ich skrzywdzić, bo wszelkie próby będą miały swoje okrutne konsekwencje. - To byłby ostateczny punkt zapalny między światem islamskim a Zachodem. Kobiety nie są wojownikami. Ameryka wie, że ben Laden nigdy ich nie wykorzystywał w bitwach - podkreślał Rashad.

Zobacz także
Komentarze (74)
Zaloguj się
 • bayadera

  Oceniono 2 razy -2

  No to poczytaj Gilgamesza i sprawdz ze Starym testamentem. Dla takich co maja klopoty z trudnym tekstem otwarte jest codziennie Muzeum Brytyjskie , w ktorym oprocz tekstow i tlumaczen jest duzo obrazkow. Bardzo latwe. do zrozumienia. Sprobuj.

  Nie wiem o jakich muzulmanach piszesz porywajacych samoloty.
  Ci co rzekomo porwali wszyscy zyja, pracuja i maja sie dobrze. Sprawdz w zrodlach. jest pelno a najlepiej w Instytucie achitektury i budownictwa w USA.

  I chyba przecenisz tych porywaczy. Niby glupki, muzulmanie, barbarzyncy co nawet nie umieli prowadzic samolotow a jednak dwoma samolotami zrownali z ziemia trzy wiezowce samoloto-odporne w Nowym Yorku. I to w czasie antyterrorystycznych manewrow wojskowych na terenie N. Yorku.
  Taki sam kit wciskali, ze Miloszewicz jest zbrodniarzem a Saddam Hussein mial sklad broni atomowej, chemicznej, bakteriologicznej i zagrazal calemu swiatu.
  Amerykanie (i Polacy) do tej pory szukaja tej broni w Iraku. I wcale sie nie boja, ze wybuchnie.

 • tom.gorecki

  Oceniono 1 raz 1

  @ Bayadera

  "W Polsce zyja muzulmanie od ponad 600 lat. Slabo ci chyba idzie z historia Polski."

  Ośmieszasz się "odkrywając" coś, o czym wszyscy wiemy
  A teraz: czy ci muzułmanie nawołują do mordowania "niewiernych", wysadzają się na odpustach wraz z niewinnymi ofiarami?

  "A i o Panu Wolodyjowskim tez nie slyszales."

  Był muzułmaninem? Zdecydowanie - ośmieszasz się sugerując coś takiego, nawet, jak to jest "niechcący", w wyniku braku znajomości prowadzenia dyskursu.

  "Samson byl Hebrajczykiem, skopiowanym ze starej opowiesci o Gilgameszu.."

  Z tym, że nie na pewno. To nie ta sama historia.

 • tom.gorecki

  Oceniono 1 raz 1

  @ bayadera
  Czy to walka z muzułmanami? Nie sądzę - polityczne przepychanki - jak muslim żydom, tak żydzi muslimom.

  A teraz daj przykłady:
  - katolickich bojówek znznych z wysadzania się w autobusach pełnych cywili
  - porwania samolotów i wbicia się z nimi w budynki

  Czekam.

 • bayadera

  0

  alkud
  Bicie kobiet jest bardzo modne i w Polsce. Poczytaj statystyki i raporty.

 • alkud

  Oceniono 1 raz 1

  W temacie:

  religiapokoju.blox.pl/2011/05/Islam-bicie-kobiet-i-rozwody.html

 • nie-tak

  Oceniono 2 razy 0

  pumpernik 4 godziny temu
  0 + - zgłoś do moderacji

  W Hollywood już piszą scenariusz filmu o wszystkich żonach Osamy.
  Może taki film zwiększy grono frajerów wierzących w jego istnienie.
  ...................................
  Obama potrzebuje sukcesu. Obama potrzebował wyciszenia oraz wyprodukowania zastępczego tematu który miał by odwrócić uwagę prasy jak i przeciwnika od opublikowanej przez jego samego (nie miał innego wyjścia) metryki urodzenia, na wydanie której postawił wniosek Donald Trump w mniemanym miejscu urodzenia Obamy.

 • elucidator

  Oceniono 1 raz 1

  @amra0

  Nie ty jeden oceniasz. Ocenia _jednoczesnie_ wielu czytelnikow, i suma jaka widzisz to rezultat kilku ocen na raz.

 • elucidator

  Oceniono 1 raz 1

  @1234qwerty

  Moze byc "ben", moze byc "bin", moze byc "Laden" i moze byc "Ladin". Nie ma ogolnie przyjetych regul o sposobie transrypcji jezyka arabskiego, normalnie pisanego alfabetem arabskim, na alfabet lacinski. Sprawe komplikjuje ponadto to, ze sa rozne wymowy i dialekty arabskiego, tak bardzo rozne ze czasami sa nawet wzajemnie niezrozumiale.

 • elucidator

  Oceniono 1 raz 1

  @bayadera

  Pieprzysz glupoty o kobietach w Izraelu.

  1) Mezatki, kobiety z oslabionym zdrowiem, matki, kobiety ciezarne oraz kobiety religijne sa zwolnione od sluzby wojskowej.

  2) Zakaz wchodzenia przednimi drzwiami do autobusow i siadania na przodzie autobusow dotyczy tylko kilku wybranych linii autobusowych obslugujacych dzielnice ultraortodoksyjne w Jerozolimie. Linie te zostaly otwarte na zyczenie samych ultraortodoksow. We wszystkich innych liniach autobusowych, rowniez tych ktore przebiegaja przez dzielnice utraortodoksyjne, czyli w przytlaczajacej wiekszosci linii, kazdy bez wzgledu na plec wchodzi przednimi drzwiami siada tam gdzie chce. Nikt wiec nie musi uzywac autobusow dla ultraortodoksow. Ultraortodoksow jest w Izraelu mniej niz 10%. Nawet "normalni" ortodoksi, czyli nie-ultraortodoksi, jezdza "normalnymi" autobusami.

  3) Ta gazeta ktora wyciela ze zdjecia podobizne pani Clinton to gazeta dla amerykanskich ultraortodoksow, ktorzy stanowia malenka czastke amerykanskich Zydow, i nie sa nawet reprezentatywni dla amerykaskich ortodoksow. Nie chodzi tu wiec o "bogobojnych" Zydow a o mala grupke religijnych fanatykow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje