Rosyjski Tu-154 o krok od katastrofy [WIDEO]

04.05.2011 15:50
Kłopoty Tu-154

Kłopoty Tu-154 (Fot. youtube.com)

Do przerażających scen doszło w przestrzeni powietrznej Rosji. Pilot Tu-154 z wielkim trudem posadził maszynę na lotnisku 40 kilometrów od Moskwy.
Samolot wystartował 29 kwietnia br. z bazy powietrznej Chkalovsky pod Moskwą. Z tej samej bazy w swój ostatni lot wyruszył Jurij Gagarin dwudziestego siódmego marca 1968 roku.

Obecnie rosyjska prokuratura wojskowa sprawdza okoliczności incydentu. Rozmówca agencji RIA-Nowosti w prokuraturze wojskowej powiedział, że 29 kwietnia "podczas lotu kontrolnego samolotu Tu-154B-2 należącego do 800. bazy lotniczej Ministerstwa Obrony zawiódł układ sterowania" i że "załoga dzięki najwyższemu profesjonalizmowi posadziła za drugim podejściem samolot". Podkreślono, że nikomu nic się nie stało i samolot też nie został uszkodzony.

Wg danych rosyjskich mediów samolot, który stał na ziemi od 6 do 10 lat, znalazł się w powietrzu, gdyż postanowiono skierować go do remontu. Prokuratura wojskowa Rosji rozpoczęła badania, które powinny wyjaśnić przyczyny incydentu. Sprawdzana jest dokumentacja i działania służb, które przygotowywały samolot do lotu. Nie wyklucza się wszczęcia postępowania karnego.

Start samolotu Tu-154.W sieci są trzy filmy ukazujące to zdarzenie. Widać na nich, że pilot ma kłopot z utrzymaniem prawidłowego toru lotu maszyny. Trudności pojawiają się już w momencie startu i trwają podczas całego lotu. Prowadzący tupolewa pilot musiał wrócić na lotnisko, z którego wystartował. Na szczęście awaryjne lądowanie przeprowadził perfekcyjnie i maszyna bezpiecznie wyhamowała na pasie startowym.

Kłopoty w trakcie lotu oraz lądowanie samolotu Tu-154Pierwsze komentarze opisujące te zdarzenie wspominają o usterce stabilizatora kontroli lotu, która zmusiła pilota do ręcznego posadzenia maszyny, przy wykorzystaniu steru i przepustnicy. Mimo, że całe zdarzenie wyglądało bardzo niebezpiecznie, pilotowi udało się wylądować bez szkody.Zobacz także
Komentarze (93)
Rosyjski Tu-154 o krok od katastrofy [WIDEO]
Zaloguj się
 • oneofthepeople

  Oceniono 13 razy 13

  Zamiast pisac glupoty o Macierewiczu warto wyrazic uznanie dla pilotow. Sytuacja wygladala na naprawde trudna. Nie stracili zimnej krwi i bezpiecznie sprowadzili maszyne na ziemie. Respekt.

 • guest077

  Oceniono 12 razy 12

  brawo! szacunek!

 • pixi-pixi-pixi

  Oceniono 9 razy 9

  Trzeba przyznać że rosjanie mają świetnych pilotów

 • kbamm

  Oceniono 15 razy 9

  Rosyjscy piloci najlepsi na świecie i nie ma w tym cienia przesady.

 • oneofthepeople

  Oceniono 9 razy 9

  "Na razie nie ma bliższych informacji dotyczących celu podróży Tu-154."

  Po 3 minutach "guglania" dowiedzialem sie, ze samolot nalezy do rosyjskiego min. obrony i mial odbyc lot do zakladow w Samarze (tych samych, gdzie remontowane byly polskie Tu).

  Btw. Co to jest "stabilizator kontroli lotu"?

 • pepe_papa

  Oceniono 11 razy 9

  .
  .
  .
  Brawa dla pilota. Ale z drugiej strony miał łatwiejsze zadanie bo nie czuł na karku oddechu Błasika.
  .
  .
  .

 • cygan37

  Oceniono 8 razy 8

  Lotnik - maladziec - zuch chlopak.

 • 2mimoza

  Oceniono 6 razy 6

  Ja rosyjskimi Tupolewami latałam bardzo często do Bułgarii. Raz leciałam też ruskim Iłem do Kairu i nic nigdy się nie przydarzyło.
  Dziwne więc, że teraz, począwszy od katastrofy smoleńskiej, te samoloty mają same problemy.
  Pilot może wyczyniać w powietrzu najprzeróżniejsze fikołki, całkiem świadomie.
  Czy tym razem nie był to pokaz, żeby pokazać światu - głównie Polsce, że to samolot jest taki zły.
  A propos ruskich wyrobów :
  Rosyjską lodówkę użytkuję od kilkunastu lat , chciałam kupić nową, innej marki, ale usłyszałam, ze maksymalna żywotność nowej to około 6-7 lat.
  Nowy telewizor wysiadł mi po trzech latach wraz z upływem terminu gwarancji, stary Gold Star , blisko 20-letni , chodzi mi w drugim pokoju , jak w zegarku.

 • septyczny

  Oceniono 6 razy 6

  Szok... Bardzo duże brawa dla pilota. Patrząc na te filmy ciężko uwierzyć, że udało mu się wogóle wylądować... Mam nadzieję, że przedstawią go publiczności tak samo jak tego od wodowania na rzece Hudson - należy mu się!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje