Rosyjski Tu-154 o krok od katastrofy [WIDEO]

04.05.2011 15:50
Kłopoty Tu-154

Kłopoty Tu-154 (Fot. youtube.com)

Do przerażających scen doszło w przestrzeni powietrznej Rosji. Pilot Tu-154 z wielkim trudem posadził maszynę na lotnisku 40 kilometrów od Moskwy.
Samolot wystartował 29 kwietnia br. z bazy powietrznej Chkalovsky pod Moskwą. Z tej samej bazy w swój ostatni lot wyruszył Jurij Gagarin dwudziestego siódmego marca 1968 roku.

Obecnie rosyjska prokuratura wojskowa sprawdza okoliczności incydentu. Rozmówca agencji RIA-Nowosti w prokuraturze wojskowej powiedział, że 29 kwietnia "podczas lotu kontrolnego samolotu Tu-154B-2 należącego do 800. bazy lotniczej Ministerstwa Obrony zawiódł układ sterowania" i że "załoga dzięki najwyższemu profesjonalizmowi posadziła za drugim podejściem samolot". Podkreślono, że nikomu nic się nie stało i samolot też nie został uszkodzony.

Wg danych rosyjskich mediów samolot, który stał na ziemi od 6 do 10 lat, znalazł się w powietrzu, gdyż postanowiono skierować go do remontu. Prokuratura wojskowa Rosji rozpoczęła badania, które powinny wyjaśnić przyczyny incydentu. Sprawdzana jest dokumentacja i działania służb, które przygotowywały samolot do lotu. Nie wyklucza się wszczęcia postępowania karnego.

Start samolotu Tu-154.W sieci są trzy filmy ukazujące to zdarzenie. Widać na nich, że pilot ma kłopot z utrzymaniem prawidłowego toru lotu maszyny. Trudności pojawiają się już w momencie startu i trwają podczas całego lotu. Prowadzący tupolewa pilot musiał wrócić na lotnisko, z którego wystartował. Na szczęście awaryjne lądowanie przeprowadził perfekcyjnie i maszyna bezpiecznie wyhamowała na pasie startowym.

Kłopoty w trakcie lotu oraz lądowanie samolotu Tu-154Pierwsze komentarze opisujące te zdarzenie wspominają o usterce stabilizatora kontroli lotu, która zmusiła pilota do ręcznego posadzenia maszyny, przy wykorzystaniu steru i przepustnicy. Mimo, że całe zdarzenie wyglądało bardzo niebezpiecznie, pilotowi udało się wylądować bez szkody.Zobacz także
Komentarze (93)
Zaloguj się
 • bleblecz

  Oceniono 3 razy 3

  Rosjanie mogliby go sprezentować naszej armii, ona z radością ratuje od złomowania takie kupy (amerykańskie herculesy np.)

 • antybiurokrata

  Oceniono 1 raz -1

  Jarek najadł sie fasoli i rozpylał gazy bojowe w odwecie za zamach z helem ale sie nie udało.

 • cxce-zar

  Oceniono 2 razy 2

  Brawo pilot.Mistrzostwo!No ale bez kartoflanego oddechu na plecach myśli się swobodnie.

 • rock73

  Oceniono 1 raz -1

  Niby socjalizm się skończył, a rosyjscy piloci nadal bohatersko walczą z trudnościami nieznanymi w innych ustrojach. Dziadostwo i nędza techniczna są niezależne od polityki. Chyba że to też był zamach, bo pilot leciał upamiętnić ofiary zbrodni stalinowskich.

 • merdekferdek

  Oceniono 2 razy 2

  No no MISTRZOSTWO SWIATA TEGO PILOTA .MALADIEC

 • khaav

  Oceniono 4 razy -2

  Dobrze że tam pasażerów nie było żadnych bo ten lot mógłby sie inaczej skończyć .
  A tak w ogóle te samoloty Tu.... to straszny szajs.

 • zomozadwa

  Oceniono 4 razy 2

  możecie to wyciąć jeszcze raz...
  bez pijanej lampasowej qrwy w obs.ranych ze strachu przed zmałpkowanym kartoflem portkach, pilot potrafi dokonać wiele.
  ten pilot uratował członków załogi ( i samolot przy okazji)...
  jednym słowem - debeściak.

 • jnd

  Oceniono 3 razy -3

  Ciekawe z jakiej teorii to wynika, ze na podstawie czarnych skrzynek da sie stwierdzic ze 100% pewnoscia, ze wszysko co decydowalo o bezpieczeństwie lotu na wysokosci 100m bylo sprawne.
  Na tej wysokosci kazda drobna awaria moze doprowadzic do tragedii.
  Nawet gruntowne badanie wraku nie daje 100% pewnosci, bo samolot jest powaznie zniszczony.
  Politycy (bo eksperci badajacy te katastrofe maja zamkniete usta, bo im mowic nie wolno) wciskaja nam kit.

 • poljack

  Oceniono 5 razy 5

  Trzeba mieć nerwy ze stali by być znakomitym pilotem to co pokazał ten pilot to mistrzostwo !!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje