Zmarł wybitny dyplomata Ron Asmus

01.05.2011 16:44
Ron Asmus

Ron Asmus (Fot. Adam Kozak / AG)

Wybitny amerykański dyplomata, jeden z autorów poparcia USA dla rozszerzenia NATO, zmarł w sobotę po długotrwałej walce z rakiem. Miał 53 lata.
Minister Radosław Sikorski na Twitterze napisał: "Żegnaj, amerykański przyjacielu". Ronald D. Asmus był bowiem przez ostatnie kilkanaście lat jednym z najgorętszych orędowników bliskiego sojuszu Polski i Stanów Zjednoczonych. Przez polskich dyplomatów był powszechnie i zasłużenie nazywany "przyjacielem Polski".

Asmus od lat zajmował się studiowaniem stosunków USA z Europą. W latach 90. jako jeden z pierwszych politologów w Waszyngtonie zaczął przekonywać, że przyjęcie krajów Europy Środkowej do NATO leży w interesie Ameryki.

Ron Asmus dla "Gazety" o tym, czy Polska potrzebuje tarczy antyrakietowej:

W 1997 r. został zastępcą sekretarza stanu ds. europejskich i stał się jednym z twórców polityki prezydenta Billa Clintona ścisłego sojuszu z Polską i innymi krajami regionu.

Od lat prowadził brukselskie biuro German Marshall Fund. Miał szansę na wysokie stanowisko w amerykańskiej dyplomacji, gdy prezydentem został Barack Obama, był już jednak wówczas poważnie chory.

Za zasługi na rzecz przyjęcia Polski do NATO Asmus otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

W 2008 r. stał się wbrew własnej woli bohaterem skandalu politycznego w Polsce. Media ujawniły wówczas, że prezydent Lech Kaczyński wypytywał ministra Sikorskiego o znajomość z Asmusem sugerując, że Sikorski zawarł tajny sojusz z amerykańskimi Demokratami w sprawie tarczy antyrakietowej. Sam Asmus uważał całą sprawę za doskonały dowcip.

Ron Asmus dla "Gazety" o tarczy i zagrożeniu dla Rosji:

Komentarze (10)
Zmarł wybitny dyplomata Ron Asmus
Zaloguj się
 • archimago7

  Oceniono 8 razy 8

  Całą prezydenturę Lecha Kaczyńskiego można by uznać za doskonały dowcip, gdyby nie brało się pod uwagę wyjątkowej szkodliwości tej pisowskiej marionetki dla interesów Polski.
  Orędzia , Rady Gabinetowe, Rada Bezpieczeństwa, Przesłuchanie Sikorskiego w sprawie Asmusa, to po prostu nadawało się do programu satyrycznego a nie do polityki.

 • jerjar

  Oceniono 10 razy 8

  Tak, tamto pytanie "Czy Pan zna Rona Asmusa" pokazywało klasę i zamaszysty rozmach tamtej prezydentury.

 • gre-gol

  Oceniono 2 razy 2

  "Pozostanie po nim dobra pamięć."
  Na pewno doceni go historia.
  I tak jak dobrze oceni go historia , tak ta sama historia właściwie oceni niewłaściwego prezydenta, któremu mieszała się partia z narodem, a brat z najwyższym zwierzchnikiem.
  A Ron Asmus z Bin Ladenem.

 • qast

  Oceniono 4 razy 2

  Szkoda wielka, że o zasługach Rona Asmusa - cichego , ale SKUTECZNEGO przyjaciela sprawy polskiej - dowiedzieliśmy się dopiero z okazji skandalicznej gafy b. prezydenta Polski, L.Kaczyńskiego.

  Nie pierwszej, nie ostatniej i nie największej - jak się okazało , NIESTETY.

  Żegnaj Ronie Asmus, pomocny przyjacielu narodu polskiego.
  Zasłużona cześć Twej pamięci

 • asmall4

  Oceniono 6 razy 2

  R.I.P.

 • wilbik.a

  Oceniono 3 razy 1

  Żegnamy tego, który tak wiele dobrego zrobił dla naszego narodu.
  Ogromnie zasłużonego dla nas przyjaciela.
  Dobrze, że zdążono uhonorować go przed śmiercią.
  Pozostanie po nim dobra pamięć.
  R.I.P.

 • nie-tak

  Oceniono 7 razy 1

  Cytat:
  W 2008 r. stał się wbrew własnej woli bohaterem skandalu politycznego w Polsce. Media ujawniły wówczas, że prezydent Lech Kaczyński wypytywał ministra Sikorskiego o znajomość z Asmusem sugerując, że Sikorski zawarł tajny sojusz z amerykańskimi Demokratami w sprawie tarczy antyrakietowej.
  ..................................
  Sadze ze Kaczyński słyszał dzwon ale nie wiedział gdzie on dzwoni i z tego względu ten wstydliwy atak na Sikorskiego, który nie jest żadną czystą kartą w polskiej polityce. Dziwię się że ta osoba jest MSZ w Polsce.
  Nie jestem zwolennikiem niezbyt normalnego Kaczyńskiego.

 • przeprosispadaj

  Oceniono 4 razy 0

  Szkoda, że LK "poległ pod Smoleńskiem" Teraz miałby okazję wypowiedzieć się nt p. Asmusa

 • cookies9

  Oceniono 2 razy 0

  Znany głównie z przesłuchania Sikorskiego przez Lechkacza...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje