Włosi rezygnują z budowy elektrowni atomowych

Rząd włoski zrezygnował z programu budowy elektrowni atomowych. Po ogłoszeniu rocznego moratorium zdecydowano się na definitywne odstąpienie od jego realizacji.
Inicjatywa rządu zaskoczyła wszystkich, ponieważ zawarto ją w poprawce do dyskutowanej właśnie przez parlament ustawy zwanej "Omnibus", która dotyczy całego szeregu odmiennych zagadnień. Poprawka brzmi: "W celu pozyskania dalszych informacji naukowych nie przystępuje się do zdefiniowania i realizacji programu lokalizacji i budowy siłowni jądrowych.

Ekolodzy triumfują

Ekolodzy i przeciwnicy energii atomowej nie kryją satysfakcji z takiego obrotu rzeczy, zwracają jednocześnie uwagę, że w ten sposób rząd uniknął referendum w sprawie elektrowni, które miało się odbyć w połowie czerwca. Jedna z partii opozycji twierdzi nawet, że jest autorem tekstu przejętego przez rząd.

Jego program przewidywał rozpoczęcie w 2013 r. budowy czterech elektrowni, które osiągnąwszy pełną moc siedem lat później, zaspokajałyby 25 procent zapotrzebowania Włoch na energię elektryczną. Po katastrofie w elektrowni Fukushima w Japonii rząd ogłosił roczne moratorium na realizację tych planów.

Komentarze (38)
Włosi rezygnują z budowy elektrowni atomowych
Zaloguj się
 • 10ziemniakow

  Oceniono 8 razy 6

  Czy ustawa wskazała w jaki sposób wytworzyą te 25% energii elektrycznej w 2020r? Ludzie boją się energii atomowej, ale przy świeczkach siedzieć nie będą chcieli.

 • euforiusz

  Oceniono 5 razy 5

  Ekologia powinna byc priorytetem w polityce energetycznej, a nie zabobon.

  Poki co biopaliwa powodoja, ze samochody bogatych konkuruja z zoladkami biednych, w Polsce w elektrowniach pali sie drewnem (biowklad odnawialny), a zeroemisyjne elektrownie atomowe zamienia sie na gazowe.

 • jorge.martinez

  Oceniono 9 razy 5

  Ekolodzy wygrali.

  Niech sobie siądą na brzegu komina elektrowni węglowej i sobie niuchną swoje zwycięstwo.

 • pomaranczowoczarny

  Oceniono 6 razy 4

  jestem za elekrownia atamowa -piszczenie nic nie da mamy ich kilka wokol naszych granic i sa stawiane nowe
  jezeli sie nie uzaleznimy energetycznie zawsze bedziemy na kolanach ,wegiel powinnismy zostawic na czarna godzine a nie marnowac nasz skarb za bezcen byle lobby bylo zadowolone

 • lechujarek

  Oceniono 6 razy 4

  Doskonale, zawsze to trochę więcej uranu dla naszych przyszłych elektrowni.

 • hans_close

  Oceniono 3 razy 3

  Patrząc na Italię, słuchając ich przywódców (może za wyjątkiem Mussoliniego) zastanawiam się, jak to możliwe, że tacy ludzie ponad 2 tysiące lat temu stworzyli wielkie imperium podbijając połowę znanego świata. Czyżby bliskowschodnie wartości chrześcijańskie przyczyniły się do rozmiękczenia Rzymian i upadku ich imperium? (przecież nie spadł tam żaden meteoryt dewastujący Rzym)

 • polsz

  Oceniono 5 razy 3

  ekologom powinni odcinać prąd i zabronić jeżdżenia samochodami

 • ted1

  Oceniono 2 razy 2

  @euforiusz: elektrownie atomowe zeroemisyjne? No to jedź do Japonii, zgłoś się na ochotnika pomagać w opanowywaniu awarii - przecież tam nie ma żadnych emisji.

 • sqro

  Oceniono 2 razy 2

  Ja bym powiedział że są dosyć odpowiedzialni. Na terenie Włoch są dwa domniemane superwulkany: Campi Flegrei i Marsili. Jak walnie któryś z nich juz mamy przerąbane jak by do tego dołożyć opad radioaktywny to mamy przerąbane po całości

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX