Rosną nastroje nacjonalistyczne wśród młodzieży na Litwie

Wśród młodzieży szkolnej na Litwie narastają nastroje nacjonalistyczne - wynika z badań przeprowadzonych na zamówienie tamtejszego Ministerstwa Oświaty i Nauki. Wielu uczniów skarży się na dyskryminację w szkole.
40 procent uczniów szkół średnich na Litwie przyznało w sondażu, że doświadczyło w swojej szkole dyskryminacji na tle narodowościowym. Prawie 9 procent uczniów powiedziało, że nie chciałoby dzielić szkolnej ławy z kolegą innej narodowości. W szkołach polskich na Litwie odsetek takich osób jest nieco mniejszy - 5 procent.

8 procent respondentów twierdzi, że nauczyciele zabraniają im podczas przerwy rozmawiać ze swymi kolegami w języku ojczystym. Chodzi o sytuacje, gdy nauczanie odbywa się w innym języku niż język ojczysty danego ucznia.

Wpływ polskiej mniejszości na nastroje

Socjolog, profesor Uniwersytetu Pedagogicznego w Klajpedzie Jonutite Kaniene uważa, że dane te świadczą o tym, iż wśród młodzieży jest coraz mniej tolerancji wobec przedstawicieli innych narodowości. Profesor uważa, że wpływ na to mogą mieć nie najlepsze ostatnio relacje Polski i Litwy, a także ciągła eskalacja problemów mniejszości polskiej na Litwie. - Wyniki tych badań wymagają poważnej analizy i szukania sposobów przeciwdziałania takim tendencjom w przyszłości - powiedziała profesor Kaniene.

Na Litwie jest przeszło 120 szkół z polskim językiem nauczania i kilkadziesiąt szkół rosyjskich. Są także szkoły białoruskie i żydowskie. Wielu litewskich Polaków posyła swoje dzieci do szkół litewskich lub rosyjskich.

Więcej o:
Komentarze (5)
Rosną nastroje nacjonalistyczne wśród młodzieży na Litwie
Zaloguj się
 • drojb

  Oceniono 1 raz 1

  Nie popadajcie w histerię! Litwa właśnie przeżywa to, co my w 2005 r. Przejdzie im ta gorączka. Nie podsycajmy!

 • r.maszkowski

  Oceniono 1 raz 1

  Warto przypomnieć o państwowej dyskryminacji homoseksualistów na Litwie. Homoseksualiści i Polacy mają tam wspólne interesy.

 • frankyy

  Oceniono 2 razy 0

  Wraca faszyzm.

 • hassprediger

  Oceniono 3 razy -1

  Wolność dla Żmudzi i Wileńszczyzny precz z litwiacką okupacją;)

  "Autonomia dla Żmudzi. Prezydent Żmudzi Justinas Burba ostro skrytykował posłów na Sejm za przekazanie dla partii 5 mln Lt. Nie uznawany prezydent dąży do nadania dla Żmudzi statusu autonomii w składzie Litwy."

 • niepokojacy

  Oceniono 1 raz -1

  Tyle ziemi w Polsce sie marnuje.Sciagnac naszych z Litwy do kraju i bedzie po klopocie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX