Komentarze (163)
"Pięćdziesiątka z Fukushimy" szykuje się na śmierć
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • huston_mamy_problem

  Oceniono 5 razy 3

  czy jp2 ma prawo równać sie z tymi bohaterami ??!! odpowiedz brzmi NIGDY !

 • kitajec10

  Oceniono 5 razy 3

  abdullah_abdullah wczoraj
  Oceniono 14 razy 10 + - zgłoś do moderacji

  ciekawe ile osob z zarzadu firmy nalezy do tej 50-tki

  Hm...Abdullah...Postawiles niezle pytanie, ktore sugeruje ze miejscem odpowiednim dla czlonkow zarzadu tej firmy jest wlasnie strefa najwiekszego promieniowania. Oczywiscie mozna tak sadzic, ale nie wydaje mi sie by panowie ktorzy przez cale zycie zarzadzali firma zza biurek, mogli w jakis istotny sposob pomoc TECHNIKOM. Na moje oko krecili by sie tam robiac ze strachu w gacie i przeszkadzali w pracy ludziom majacym pojecie o TECHNICZNEJ stronie zagadnienia. Panowie w gajerkach ( albo ci z nich ktorzy nie popelnia sepuku...) przydadza sie gdy technicy sprawe jako tako opanuja, i gdy trzeba sie bedzie zajac np. wyplata odszkodowan, czy ratowaniem TEPCO przed bankructwem.
  Mozna na tej firmie psy wieszac bo perfekcyjnie zarzadzana napewno nie jest...Mozna jej szefa pod sciane postawic i rozstrzelac, choc podobno tak biedaczek zaniemogl ze trzeba by szybko strzelac bo dlugo by pod ta sciana nie ustal, ale nie zapominajmy ze nie TEPCO wywolalo trzesienie ziemi i krotko po nim tsunami....

 • 27bubba

  Oceniono 3 razy 3

  Czapka z glowy w szcunku dla tych ktorzy ofiaruja sie dla splolecznstwa.

 • z.potocki

  Oceniono 3 razy 3

  co tu gadać to jest ponad słowa. szacunek najwyższych lotów.
  nie potrafię sobie tego wyobrazić

 • monkeysoundsystem

  Oceniono 3 razy 3

  czosneq@ i wlasnie dla tego polska nie bedzie nigdy, albo bardzo dlugo taka jak japonia. oni nie robia tego dla pracodawcy, tylko z poczucia obowiazku (choic to slow chyba jest nie do konca adekwatne) i to sa u nich sprawy niemalze duchowe. i taka jest cala japonia.
  wpolsce kazdy patrzy tylko na wlasne interesy a z takiego czegos nigdy nic dobrego nie wyjdzie. jedynie zroznicowane, indywidualistyczne, wlaczaca z soba sama masa.

 • bandierarossa

  Oceniono 3 razy 3

  Twardziele. Szacunek, taka jest tradycja Japonii.

 • kokkodak

  Oceniono 3 razy 3

  W kraju gdzie ktoś wpadł na pilotów kamikadze ginących za cesarza i ochotników do takich oddziałów było więcej niż samolotów, to nie jest wcale aż tak dziwne, że ludzie są na to gotowi. Co nie zmienia faktu, że dla nas żuczków od wódki, wąsików i wymachiwania szabelką jest to niepojęte.

 • wojo8888

  Oceniono 7 razy 3

  Kultura japońska baaardzo różni się od europejskiej i amerykańskiej. Dla japończyka najgorszą rzeczą w życiu jest okryć się hańbą. Poświęcenie życia dla innych (słuszne lub nie według naszych norm) jest zaszczytem. W naszej kulturze nikt nie pomyśli o oddaniu życia, a jedynie o rozpamiętywaniu klęsk, katastrof i innych nieszczęść. Jedyne co jest w stanie postawić ludzi do postawy obywatelskiej to wojna...

 • tornson

  Oceniono 5 razy 3

  Wielki szacunek dla tych bohaterów!
  A swoją drogą, takich samych bohaterów którzy zasypywali reaktor w Czarnobylu współczesna propaganda w PL nie nazywa bohaterami lecz "ofiarami zbrodniczej komuny", ot takie małe porównanie...

 • bart8777

  Oceniono 11 razy 3

  Przestańcie pieprzyć! Rok rocznie na świecie giną dziesiątki, jeśli nie setki górników. Te elektrownie fukushima mają 40 lat i wytrzymały bądź co bądź największe trzęsienie ziemi w Japonii... Ciekawe co by się stało gdyby takie trzęsienie nawiedziło kopalnię. Nie mówiąc już o tym ile syfu wydzielają tradycyjne elektrownie i ile ludzi umiera przez te zanieczyszczenia. Wolę być omotany przez lobby atomowe niż węglowe.

 • chi_neng1

  Oceniono 9 razy 3

  DO SAMURAJOW !

  JESTECIE GODNYMI SYNAMI WASZEJ OJCZYZNY ! JESTESMY Z WAMI !

 • kocurxtr

  Oceniono 2 razy 2

  no mamy kolejnych "trzystu" ... (mówię to z pełnym szacunkiem dla tych ludzi)

  może na ich cześć zasadzić 300 drzewek wiśniowych ? na wzór 300 cyprysów poświęconych Spartanom w Grecji...

 • drugikrzysio

  Oceniono 2 razy 2

  Czy EJ konieczna czy nie to nie takie proste dzisiaj, stoimy niejako pod ścianą konieczności wymiany kotłów węglowych i redukcji emisji CO2. To co się mści na nas to zaniechania ostatnich 20 lat i tu tradycyjnie "nie ma winnych". Sztuczne utrudnienia przy małych wodnych i wiatrowych, brak realizowania projektów zbiorników retencyjnych (powodzie to okazja do kampanii a nie do wyciągania wniosków), nie wiem dlaczego blokowany rozwój geotermy, brak modernizacji sieci przesyłowych. Ot jedziemy na tym co komuna zostawiła i jedyne co widzę to drobne modernizacje oraz wyprzedaż.

  EJ to dla mnie sposób na przewalenie większej kasy w sporym przetargu i nic więcej, zmienię zdanie jeśli normalnie podejdzie się do źródeł energii bardziej przyjaznych przyrodzie.

 • tec1

  Oceniono 2 razy 2

  von-koza:
  "Jeśli masz na myśli ogniwa Peltiera, to musisz jeszcze sporo poczytać na ten temat. B. niska wydajność = wymagana duża powierzchnia. To się nadaje do zasilania żarówki co najwyżej, a nie wytwarzania prądu w skali elektrowni. W każdym razie na dzisiejszym poziomie technologicznym niewykonalne, drogie i nieekologiczne (kierowanie wody z oceanu do chłodzenia na taką skalę)."

  No włąśnie: musisz jeszcze trochę poczytać. I czasem coś policzyć. Poatrzeć na dane techniczne i w ogóle, wiesz? Potem pogadamy.

 • tec1

  Oceniono 2 razy 2

  Cały świat pływa na ekologicznym, bezpiecznym i DARMOWYM reaktorze.
  Przy uzyskaniu różnicy temperatur 100 st. (z jednej strony ciepło ziemi z drugiej chłodzenie wodą) pozwala uzyskać dziesiątki megawatów CIĄGŁEJ energii.
  Bez odpadów. DARMO.

 • tec1

  Oceniono 2 razy 2

  Wk.u.r.wija niesamowicie, że JAK ZAWSZE kilkuset zwykłych ludzi oddaje życie za błędy, niedopatrzenia i OSZCZĘDNOŚCI innych sk.synów.

 • czernobyl2

  Oceniono 6 razy 2

  To nie jest wcale dobrze ze ileś tam ludzi poświęca życie aby pomóc jeszcze raz zatuszować problem energetyki jądrowej. Po prostu dzięki ich poświęceniu, będą powstawać kolejne elektrownie, które za jakiś czas znów spowodują następna ogromną katastrowe.

  Oczywiście lobby atomowe i zmanipulowany mediami motłoch ryczy ze chce kolejnych atomów, więcej skażenia, więcej radioaktywności, bo przecież „nie ma alternatywy”

 • kawiarniany.filozof

  Oceniono 2 razy 2

  @monkeysoundsystem:
  "nie ma kombinezonow przeciwpromiennych. sa tylko ochraniajace przed pylem radioaktywnym, a takie wlasnie oni na sobie maja. jedyne co zatrzymuje promieniowanie, to ołów - gruby, bez szczelin."

  Są - robi je firma Radiation Shield Technologies, która zresztą pracuje ostatnio na pełnych obrotach, bo nie wyrabia z zapotrzebowaniem z Japonii. Oczywiście mają granice ochrony i np. do reaktora w nich nie da rady wejść. No i kosztuje takie coś ok. 2000 dolarów.

  Co do osłon: nie tylko ołów, bo nawet lepszy jest... zubożony uran :) - osłony z uranu mogą być 2x cieńsze niż ołowiane. Tyle że sam uran musi być w otoczce piance poliuretanowej (bo się gwałtownie utlenia i jest trujący) i w stalowym płaszczu, bo sam jest (słabo, ale jednak) radioaktywny.

 • yamata

  Oceniono 2 razy 2

  Wielki "szacun" dla tych gości. To o nich powinno się pisać i kręcić filmy. Ale poza tym niewielkim wycinkiem tragedii, "atrakcyjnym" ze względu na chwytliwe słowa typu: "radioaktywność" i "atom", media jakoś dziwnie przestały się Japonią interesować. Co jest smutne i żenujące...

  Bo ta tragedia wciąż trwa. A wy, obleśne pismaki, już skupiliście się na tym, co powie prezes 10 kwietnia...

 • marszalek1980

  Oceniono 2 razy 2

  gdyby to było w Polsce, to przed akcją najpierw odczytalibyśmy raport Macierewicza

 • monkeysoundsystem

  Oceniono 2 razy 2

  art_102@ nie ma kombinezonow przeciwpromiennych. sa tylko ochraniajace przed pylem radioaktywnym, a takie wlasnie oni na sobie maja. jedyne co zatrzymuje promieniowanie, to ołów - gruby, bez szczelin.

 • art_102

  Oceniono 2 razy 2

  Od początku, jak tylko pokazują pracowników elektrowni i ludzi pracujących w pobliżu, zastanawia mnie, dlaczego oni nie mają odpowiednich kombinezonów ochronnych, bo te wyglądają na dość prowizoryczne. Jeśli nie dysponują taką ilością, to powinny napływać z innych krajów bez proszenia. W ogóle mam wrazenie, ze świat sie głównie przygląda i jedynie kontroluje na ile sam jest zagrożony. Nie widzę (a może media o tym nie mówią, chociaż nie sądzę) jakiejś zmasowanej pomocy, takiej bez proszenia, bez łaski. Po prostu ludzka przyzwoitośc nakazuje zmobilizować siły i pomagać im jak tylko się da, a jeśli tej przyzwoitości jest za mało, to może chociaż świadomość, że to co tam sie dzieje, zagraza nam wszystkim, a tu nawet instynkt samozachowawczy zawiódł. Tak jak z Polski jeżdzą dziennikarze i informacja koncentruje się na bagatelizowaniu zagrożenia i pomiarach radioaktywności ciuchów, a ono przecież nie minęło. Po takiej wizycie oczekiwałoby się raczej konkretnych informacji o pomocy jakiej my Polacy możemy udzielić Japonii i jak możemy zmotywować kraje unijne, zeby ta pomoc tak jak katastrofa, miała rozmiar globalny.

 • paszczakowna1

  Oceniono 10 razy 2

  Czysta manipulacja.

  "Kilkoro z nich poniosło już śmierć w wyniku eksplozji i pożarów trawiących reaktory, kilkudziesięciu zostało rannych, a dwóch uznaje się za zaginionych."

  Jakich "nich"? Po prostu między licznymi ofiarami trzęsienia ziemi i tsunami byli pracownicy elektrowni w Fukushimie. Ale napiszmy tak, żeby wszyscy pomyśleli, że ratownicy mrą tam jak muchy.

  " Ostatnio trzech pracowników trafiło do szpitala po otrzymaniu przekraczającej normy dawki promieniowania."

  "Ostatnio", czyli dokładnie tydzień temu. Po trzech dniach ich ze szpitala zwolniono, ale o tym sza.

  No biedni, biedni dziennikarze. Żadnych wybuchów od ponad tygodnia, reaktory i baseny się spokojnie chłodzą, promieniowanie spada, I-131 do powietrza się więcej nie przedostaje, słowem same nieszczęścia i zgryzoty, bo o czym tu pisać? Odgrzejmy przynajmniej po raz n-ty, co mamusia jednego z pracowników powiedziała Daily Telegraph, bo jeszcze ludzie przestaną nas czytać.

 • dyzurnydebil

  Oceniono 6 razy 2

  gasic reaktory powinni wlasciciele TEPCO.
  a tak w ogole to nikt niczego tam nie moze juz zdzialac ,wszystko to kwestia przypadku.
  sami japonczycy to przyznaja.
  ludzim robi sie wode z mozgow ,nazywa bohaterami .
  skoro to takie wspaniale -dlaczego wlasciciele nie chca dostapic tej chwaly?
  biedni ludze.
  CZESC ich pamieci !!!

 • aprox99

  Oceniono 14 razy 2

  50 idiotow ktorzy ratuja dupy miliarderom i ich rodzinom.niech usuwaja skutki promieniowania rodziny firm do ktorych nalezy ta elektrownia i rodziny rzadzacych.normalni ludzie to debile ktorzy nawet pojda na smierc za gnoi na gorze,tak jest zawsze czy wojna czy pokoj

 • adclient

  Oceniono 6 razy 2

  p.s. trzęsienie 8.9 to takie w którym jest około 9x więcej energii niż w takim o sile 8.0 . . . więc nie ma co sugerować, że elektrownia była nie taka jak należy

 • me.87

  Oceniono 2 razy 2

  @boni.m
  gratuluję, idąc Twoim tokiem myślenia powinniśmy wrócić do komuny, żeby było dobrze i wszystko było porządnie robione, załatwiane i budowane. Brawo, wracaj sobie do komuny sam!

 • emx19

  Oceniono 2 razy 2

  booboo

  ...nie mów tak

 • cotypleciesz

  Oceniono 1 raz 1

  Co rano, co wieczór myśl o śmierci, miej jej nieustanną świadomość. Tylko wtedy bushidō da ci wolność i do końca życia będziesz mógł niezawodnie i bez uchybień wypełnić swoją służbę

 • makelos

  Oceniono 3 razy 1

  @kocurxtr z tym braniem przykładów z czasów wojny to masz rację ale nie do końca. Przecież nic nie dzieje się bez powodu. Sposób "prowadzenia" wojny przez Japończyków był jednak ekstremalny. Jeśli jednak chodzi o czasy pokoju to ja wskazałbym w ocenie tej społeczności na wysoką liczbę samobójstw w Japonii powodowanych wyobcowaniem . Oczywiście to nie to samo co zabijanie za przekonania ale analogia jest. Dla mnie o wartości społeczeństwa decyduje jej stosunek do jednostki i indywidualności a w tym można Japończykom wiele zarzucić. To jednak tylko moje poglądy :-) Co do cnót obowiązkowości i pracowitości to też mam mieszane uczucia. Kojarzone są głównie z tzw kulturą zachodu - kulturą imperiów i wojen.

 • maxymus1

  Oceniono 1 raz 1

  To może nie ma związku! Nie wiem!
  Widziałem film prawdziwy! Jak te szlachene kultury bakterii zasypywały żywcem Chińczyków w ich wykopanych przez nich grobach.
  Ale te najbardziej mordujące świat ludzi bakterie+ oczywiście Niemcy, zbrodniarze doskonali, najbardzej się te kultury rozwineły. Jak to jest? Nie wiem!

 • baraqs

  Oceniono 3 razy 1

  @makelos przypomnijmy niewiedzącym: masakra Nankińska
  pl.wikipedia.org/wiki/Masakra_nanki%C5%84ska

 • mleczanetakrydyny0.1g

  Oceniono 3 razy 1

  czerwonylech
  bo w Rosji nikt tym ludziom nie dał wyboru, to byli żołnierze. Kula w łeb za niewykonanie rozkazu czy śmierć od promieniowania. Też mi wybór... żeby jeszcze ktoś im powiedział o skali zjawiska ale gdzie tam... na dachu elektrowni rękoma sprzątali części osłon prętów paliwowych, tam było 7 tysięcy rentgenów na godzinę. Trup w godzinę że o nowotworach nie wspomnę. Wiesz dlaczego? Bo ktoś z góry uznał że ludzie wyjdą taniej niż maszyny które ciągle się psuły. Gdyby Rosjanie od początku robili swoje a nie radzili 3 dni jak tu wszystko ukryć żeby się nie wydało to nie trzeba by potem tych ludzi słać na śmierć.

 • makelos

  Oceniono 3 razy 1

  @ollendorff za to co Japończycy robili przed i w czasie II wojny, też ich podziwiasz? Ja bym do tych "50" powysyłał wszystkich tych co mieli wpływ na wybudowanie tej elektrowni, a nie niewinnych młodych ludzi. Jak widać od czasów I wojny św nic się nie zmieniło - jest mięso armatnie i są decydenci - święte krowy nieodpowiedzialne za nic.

 • fotoma7

  Oceniono 1 raz 1

  xnonorx:
  Z tą dziurą w Ziemi to był żart. A tak poważnie to nie sądzę aby energię geotermalną można było wykorzystywać na skalę przemysłową. To się sprawdza na małą skalę. Myślę, że fuzja jądrowa jest najlepszym wyjściem. Ale to jeszcze trochę potrwa.

 • fotoma7

  Oceniono 1 raz 1

  @ xnonorx:
  Temperatura wzrasta wraz z głębokością.
  Czasem nawet kilkanaście km wystarczy aby uzyskać wystarczającą temperaturę. Chłodzenie może zapewnić woda którą trzeba i tak podgrzewać przed dostarczeniem do mieszkań.

  A co jeśli tej kilkunastokilometrowej dziury w Ziemi zrobi się wulkan?

 • xnonorx

  Oceniono 1 raz 1

  @antypalladyn:
  "... W Polsce potrzebna jest elektrownia atomowa po to by móc utrzymać systemy wymagające ciągłych dostaw dużych ilości energii np. sieć trakcyjna kolei (tak obok tematu mam wrażenie, że zatrważająco mało ludzi pamięta, iż nasza kolej opiera się głównie na elektryczności). Oczywiście pojawia się problem czy jest sens budować taką elektrownię bez poważnej przebudowy sieci energetycznej (nasza ledwo zipie)..."

  No nie ukrywam, szermierka słowna jest mi miła ;), ale argument (a właściwie to nie argument a hasło), że "e.j. jest potrzebna" - to tylko przepychanka a nie szermierka.( bo ja też mogę powiedzieć: "e.j. NIE jest potrzebna".)
  Co do modernizacji sieci - oczywiście, jest to jeden z warunków koniecznych ale nie wystarczających. W sumie nawet od tego trzeba by zacząć
  --
  "Nie widzę jednak innej niż atom alternatywy w perspektywie 50, 70 a może nawet stu lat. (Za te słowa piewcy postępu pewnie mnie zagryzą, jednak przy posiadanej wiedzy osobiście odczuwam, że postęp jako taki może nie przywali w mur niemożliwości, ale zostanie banalnie wyhamowany przez ograniczenia stawiane przez samą fizykę)
  "
  Użycie słowa "postęp" odnośnie elektrowni jądrowej to spore nadużycie bo stosujemy fizykę kwantową, jądrową, informatykę, elektronikę aby...podgrzać kociołek z cieczą i tym napędzać turbiny - no profanacja.
  Cały czas mówię o geotermii - jest to sensowna alternatywa (a nawet nie alternatywa a jedyne wyjście - ekologiczne, skuteczne i DARMOWE).

  ...a podsumowując: na forum ciężko jest przedstawić sensowne argumenty - liczby. Tutaj można jedynie używać metod polityków, czyli zagadać kogoś, bo przekonywać się nie da ze względu na organiczną niechęć narodu do matematyki.

 • fotoma7

  Oceniono 1 raz 1

  @tec 1
  Cały świat pływa na ekologicznym, bezpiecznym i DARMOWYM reaktorze.
  Przy uzyskaniu różnicy temperatur 100 st. (z jednej strony ciepło ziemi z drugiej chłodzenie wodą) pozwala uzyskać dziesiątki megawatów CIĄGŁEJ energii.
  Bez odpadów. DARMO.

  Tylko skąd wziąć energię do uzyskania tej różnicy temperatur?

 • xnonorx

  Oceniono 3 razy 1

  @mitochondrium
  "w jednym krotkim wpisie zawarles trzy obrazliwe osobiste stwierdzenia pod miom adresem. Wynika z tego ze tzw. dobre wychowanie nie nalezy dotwoich silnych stron no ale pewnie wychowales sie w lepszych okolicach niz moje podworko,moze nawet na samym Zoliborzu? Zwlaszcza ze stosujesz podobna niemerytoryczna i insynuacyjna metode dyskutowania typu: "sa podstawy aby uwazac, pewni ludzie twierdza ze,obserwujemy niedobre tendencje, cytowac mozna by dlugo."

  Merytoryczna, ale bez owijania w bawełnę. Do insynuacji wykorzystałem tylko elementy twojej własnej wypowiedzi

  "No wiec do konkretow. Skad wziales te 3000 km kw.? Po prostu wyssales z palca, to czysta demagogia. Wziales po prostu 35 km strefe ktora wladze japonskie prewencyjnie kazaly ewakuowac i oglosiles ja strefa smierci, "

  Promień "strefy skażonej" to 30 km skąd _nie_można_zbierac_trupów - danych szukaj we wczorajszym lub przedwczorajszym artykule. Niemożność zebrania trupów ze względu na ich napromieniowanie tak wysokie, że nie ma co z nimi zrobić to jednak coś innego niż "prewencyjna ewakuacja"
  Ze znanego wzoru Pole = Pi * r^2 otrzymujemy :2826 km kw - faktycznie!! to "tylko" dwa tysiące osiemset kilometrów kwadratowych.
  ---
  "Argument ze spadochronem jest tak absurdalny i niezwiazany z tematem ze spuszczam na niego zaslone litosciwego milczenia"

  Brak dostrzeżenia analogii po prostu potwierdza moją wcześniejszą opinię o twojej osobie.
  Naprawdę, nie masz czego litościwie spuszczać, a jedynie zastanowić się. To podobno nie boli
  --
  "Zycze wiecej kultury osobistej i logicznego myslenia."

  Są takie momenty, kiedy kulturę trzeba schować do kieszeni gdy grupa hałaśliwych ślepców (litościwie nie nazwę inaczej) usiłuje narobić kłopotów.
  Jeśli kłopotów narobiłbyś tylko sobie - twoja sprawa, ale tutaj także ja będę "czerpał garściami" z twoich pomysłów, więc sam rozumiesz - konieczność.

 • drugikrzysio

  Oceniono 1 raz 1

  @mitochondrium
  USA nie nazwałbym krajem który panicznie boi się nowości i nowinek technicznych a owo Tree Mile Island gdzie nikt nie zginał wystarczyło by zatrzymać budowę jądrówek tam.
  W Tree Mile Island mieli fuksa, w Japonii mogło być sporo gorzej, jeden nieduży wybuch więcej i konieczność ewakuacji Tokio - nadal by było że to fajne i bezpieczne?

  ps
  teraz strefa opuszczona to 20 km, z podawanych danych wynika że nawet 40 km od reaktorów promieniowanie dwukrotnie przekracza granicę uznawaną jako bezpieczną i sugeruje się Japończykom by poszerzyli strefę ewakuacji.

 • demolay666

  Oceniono 1 raz 1

  >>"Byłem umiarkowanym zwolennikiem EA w Polsce do momentu, gdy przy okazji Fukushimy nie usłyszałem naszych expertów od atomu. Oni są bardziej przerażający niż stopione rdzenie reaktorów."

  AMEN

 • mamo_ja_chce_leminga

  Oceniono 1 raz 1

  Byłem umiarkowanym zwolennikiem EA w Polsce do momentu, gdy przy okazji Fukushimy nie usłyszałem naszych expertów od atomu. Oni są bardziej przerażający niż stopione rdzenie reaktorów.

 • tec1

  Oceniono 3 razy 1

  krzych.korab:
  "Do czernobyl2
  I piszesz takie głupoty siedząc w domu przed komputerem. Korzystając z prądu do gotowania, czytania itd. itp. Dodatkowao rządasz od rządzących aby ten TANI prąd ci zapewnili. Skąd go brać gó... cię obchodzi."

  A uważasz, że jak wprwadzą E.J. to nagle rachunki zaczną być mniejsze?! - Zapomnij. Będziesz płacił niebotyczne nawet gdyby prąd był za darmo.

 • krzych.korab

  Oceniono 5 razy 1

  Do czernobyl2
  I piszesz takie głupoty siedząc w domu przed komputerem. Korzystając z prądu do gotowania, czytania itd. itp. Dodatkowao rządasz od rządzących aby ten TANI prąd ci zapewnili. Skąd go brać gó... cię obchodzi.

 • kitajec10

  Oceniono 1 raz 1

  maxymus1 pół godziny temu
  0 + - zgłoś do moderacji

  kitajec 10 , ja do ciebie piszu. Może sytuacja nie jest analogiczna, i myślę że w ogóle masz rację co do tematu i ich postępowania, ale myślę też że gdyby sytuacja w Polsce była adekwatna, to ani jeden Bochater, tak bochater nie bohater, by się w Polsce nie znalazł , niestety!

  Jestem odmiennego zdania...My Polacy jestesmy mistrzami w biciu piany o nic, w prowadzeniu przez lata bezsesownych sporow i w kopaniu pod soba dolkow na obczyznie, ale jestem pewien ze znalazloby sie kilka tysiecy (cywili) ludzi, gotowych jak w Czernobylu isc na prawie pewna smierc dla dobra innych. Trzeba tez przyjac do wiadomosci ze w takich wyjatkowych sytuacjach nie ma czasu na etyczne spory, i wyslanie w takie miejsce samych ochotnikow moze kosztowac....Kosztowac zycie tysiecy....Mysle ze wyslanie wojska w takie miejsce powinno byc czyms oczywistym. Zolnierze sa wlasnie po to by krajowi w takiej chwili porownywalnej z wojna, sluzyc. Sluzyc na rozkaz.

 • pytton

  Oceniono 1 raz 1

  @kitajec: TEPCO nie wywolalo trzesienia ziemi tak samo jak BP nie zaplanowalo ekplozji na swojej platformie wiertniczej w ramach eksperymentu. Od samego poczatku bylo wiadomo, ze trzesienia ziemi o takiej skali nawiedzaja Japonie regularnie co 300-400 lat. Ale W RAMACH OSZCZEDNOSCI kupiono reaktor od amerykanskiego General Electric, ktory mial bardzo zla opinie wsrod ekspertow i ktory nie byl dopuszczony do uzytkowania w USA po wykryciu jego wad konstrukcyjnych.

 • maxymus1

  Oceniono 1 raz 1

  kitajec 10 , ja do ciebie piszu. Może sytuacja nie jest analogiczna, i myślę że w ogóle masz rację co do tematu i ich postępowania, ale myślę też że gdyby sytuacja w Polsce była adekwatna, to ani jeden Bochater, tak bochater nie bohater, by się w Polsce nie znalazł , niestety!

 • lia.13

  Oceniono 3 razy 1

  krwawy_krolik 2 godziny temu

  Czyli energetyka jadrowa jest bezpieczna o ile po kazdej awarii jakies 20-40 osob odda zycie za sprawe.

  krwawy króliku, nie wiem czy napisałeś to z ironią cy też nie, ale zastanów się tylko, na ile bezpieczna jest energetyka węglowa, która co prawda nikogo nie zabija, jednak przyczynia się do śmierci górników w kopalniach, czy też na starość w wyniku pylicy i in. chorób płuc.

 • m.malone

  Oceniono 1 raz 1

  @adirun

  "ignorancja i glupota calego swiata szybko obrocila by sie w proch"

  O, jaki piękny byłby wtedy ten świat

  A szasunek im się oczywiście należy.

 • czosneq

  Oceniono 1 raz 1

  Wielki szacunek... ja dla żadnego ze swoich pracodawców nie uczynił bym czegoś takiego... myślę, że choćby z tego powodu nie powinniśmy bawić się w elektrownie atomowe... pracownicy takiej instytucji w Polsce będą tak kiepsko opłacani i tak fatalnie traktowani, że żaden z nich dla świętego spokoju Pana Prezesa nie poświęci swego życia... chyba że od tego zależeć będzie spokój i zdrowie jego rodziny... a nie o to chodzi chyba... Pawlak choć na nerwy działa mi niemożebnie rację z jednym ma. jak zaczniemy inwestować w nowe technologie to być może uda nam się zaspokoić potrzeby energetyczne surowcami które posiadamy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX