NATO przejęło kontrolę nad operacją w Libii. Ostrzał Trypolisu i Syrty

NATO przejęło pełną odpowiedzialność za powietrzną operację wojskową państw Zachodu i państw arabskich w Libii - dowiedziała się agencja Reuters od natowskiego dyplomaty. Tymczasem świadkowie informują o nocnych eksplozjach w Trypolisie i w rodzinnej miejscowości Kaddafiego Syrcie.
Decyzja ws. odpowiedzialności za operację zapadła na spotkaniu ambasadorów wszystkich 28 państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego po ponad tygodniowych negocjacjach. - NATO zdecydowało wcielić w życie wszystkie aspekty rezolucji ONZ mówiącej o ochronie ludności cywilnej przed atakami wojsk Muammara Kaddafiego - mówi Reutersowi anonimowy dyplomata.

Oznacza to, że militarne działania wojsk sprzymierzonych na terenie Libii będą od dziś koordynowane przez dowództwo NATO. Do tej pory odpowiedzialność za akcję wojskową przeciwko siłom Kaddafiego nie była jasna.

Jaka rola NATO? Strategiczna czy techniczna?

Działaniami wojsk koalicji będzie dowodził kanadyjski generał Charles Bouchard. Nadal nie jest jednak jasne, kto przejmie polityczną kontrolę nad akcją. Podjęcie decyzji w tej sprawie zostało odłożone przez różnicę w stanowiskach Turcji i Francji. Turcy chcieliby, żeby odpowiedzialność NATO obejmowała także decyzje strategiczne, Francja widzi rolę NATO inaczej - jako wykonawcę decyzji politycznych państw wchodzących w skład koalicji. Rozmowy nad uzgodnieniem oficjalnego mają toczyć się w najbliższym tygodniu.

Początkowo atakami dowodzili Amerykanie, którzy jednak szybko wycofali się z tej roli. Ciężar koordynacji misji wzięli na siebie Francuzi i Brytyjczycy, jednak brak wyraźnie określonego dowództwa misji budził od jej rozpoczęcia zaniepokojenie społeczności międzynarodowej.

Wybuchy w Trypolisie i Syrcie

Tymczasem libijska rządowa telewizja podała, że lotnictwo koalicji przeprowadziło nalot na Trypolis. - Cywilne i wojskowe budynki w Trypolisie zostały zbombardowane przez krzyżowców i kolonizatorów - usłyszeli Libijczycy. O nocnych wybuchach w mieście mówią też reporterzy zagranicznych agencji prasowych. Siły Kaddafiego odpowiadają ogniem artylerii przeciwlotniczej.

Świadkowie cytowani przez agencję Reutersa informują też o kilku eksplozjach w rodzinnym mieście Muammara Kaddafiego - Syrcie.

NATO przejmuje kontrolę w Libii. Ale jaki jest cel tej operacji?

Więcej o:
Komentarze (119)
NATO przejęło kontrolę nad operacją w Libii. Ostrzał Trypolisu i Syrty
Zaloguj się
 • robs686

  Oceniono 16 razy 10

  Nastepny na celowniku bedzie bunkier lukaszenki...

 • adam.2x

  Oceniono 22 razy 10

  Kaddafi musi odejsć. Nie wolno pozostawić go tak jak zostaiono Saddama w Iraqu w 1991.

 • bmc3i

  Oceniono 10 razy 8

  I tak zapewne będzie jak w operacji lotniczej NATO w Bosni i Hercegowinie w latach 1992-95, gdzie obowiazywało podwójne dowództwo operacji, a gdy jakiś pilot nad Bosnia miał zaatakowac Srebski czołg naruszający strefe bezpieczeństwa pod Sreberenicą, Sarajewewm, czy Gorażde, musial czekac nie tylko na zgode Rady Północnoatlantyckiej NATO w Brukseli, ale i Sekretarza Generalnego ONZ w Nowym Jorku lub jego specjalnego przedstawiciela na Bałkanach Yasushi Akashiego.

 • eklesia

  Oceniono 9 razy 7

  A ty skąd się wyrwałeś??
  Z onetu?
  Przecież każdy średnio inteligentny facio wie, że na onecie jest cenzura prewencyjna!!
  Na gazecie zaś represyjna.
  Różnica polega na tym, że na gazecie komentarz wchodzi automatycznie.
  Losy jego są różne, ale zdecydowana większość pozostaje.
  Na onecie cenzor czyta posty przed opublikowaniem i to jego widzimisię decyduje o tym, czy będzie on na stronie forum, czy nie.
  Witamy na portalu gazeta!!!

 • pentagon-08

  Oceniono 5 razy 5

  @ krystalicznamalpa

  Na MARGINESIE, jakieś 4 lata temu przewidywano iż rubel znajdzie się w 'koszyku' światowych walut. Kolejna nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością teoria.

 • ktosktomozesiemylic2

  Oceniono 4 razy 4

  Widać NATO powstało tylko po to by rozmyć odpowiedzialność za zbrodnie wojenne, jakoś w Afryce sie pomocą nie wykazali... może nie lubią bananów?

 • zgr-edo

  Oceniono 5 razy 3

  Miała być tylko kontrola przestrzeni powietrznej, a nastąpiła niczym nie uzasadniona agresja militarna. Tak samo rozpętano II wojnę światową , nie dziwota ,ze Niemcy i Polska , wolą dmuchać na zimne i trzymać dystans od tych wywołanych przez służby specjalne USA, Anglii i Francji zamieszek w krajach arabskich.
  Okazało się prawdą, że USA to imperialistyczny kraj wywołujący wojny, a potem żądający mięsa armatniego od sojuszników z NATO.
  Po Libii przyjdzie kolej na Syrię. Dziwne, że nie udadzą się z bratnią pomocą do Somalii, W. K. Słoniowej, Sudanu, Jemenu, Bahrajnu ?

 • bayadera

  Oceniono 5 razy 3

  Wojna jest to masowe morderstwo owiniete we flage.

 • pentagon-08

  Oceniono 7 razy 3

  @muzzyczny

  NATO organizacja zbrodnicza. Powinna zostać zniszczona

  Oczywiście, dobry kadafi głaszcze swoich obywateli pogłowach w Misracie :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX