NATO przejmie dowództwo operacji w Libii. Jaki jest jej cel?

NATO w pełni przejmie kontrolę nad operacjami wojskowymi w Libii, ale o celach mają nadal decydować siły koalicji. - Będą spory - powiedziała w Komentarzach Radia TOK FM Beata Górka-Winter z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Kraje członkowskie NATO wezmą na siebie odpowiedzialność za wyegzekwowanie zakazu lotów nad Libią oraz obronę ludności cywilnej przed siłami przywódcy libijskiego reżimu - poinformował sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Prezydent Francji Nicolas Sarkozy powiedział, że dowództwo polityczne operacji powinno zostać poza NATO.

- Wszyscy powinni zrozumieć, że koordynacja musi pozostać wysoce polityczna, nawet jeśli opiera się na maszynerii NATO - oznajmił Sarkozy na konferencji prasowej w Brukseli. Podkreślił, że niektóre kraje, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Katar, biorą udział w interwencji, ale "nie są członkami NATO". - Będą musiały brać udział w koordynacji politycznej koalicji - dodał.

Zabić Kaddafiego? Interwencja nie ma określonego celu

- Taki dwugłos może doprowadzić do jeszcze większego bałaganu. Do tej pory, gdy wojska NATO interweniowały gdzieś na świecie, to sama Rada Północnoatlantycka decydowała o celach politycznych tych interwencji. Można się spodziewać, że członkowie NATO, którzy nie są zaangażowani bezpośrednio w konflikt z Libią, będą zgłaszać swoje wątpliwości- tłumaczyła w Komentarzach Radia TOK FM Beata Górka-Winter, koordynatorka programu ds. bezpieczeństwa Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

- Nie mamy jasnego przekazu politycznego, czym operacja w Libii ma się zakończyć - dodała Beata Górka-Winter. - Niektóre państwa mówią wyraźnie o konieczności ustąpienia Kaddafiego i przekazaniu władzy innym ugrupowaniom. Inne to widza inaczej. Część członków NATO nie ma nic przeciwko temu, żeby w Libii bombardowano cele naziemne, część się nie zgadza i mówi, że ta operacja idzie za daleko. Nie wydaje mi się, że włączenie Rady Północnoatlantyckiej w podejmowanie decyzji zakończy te spory - mówiła na antenie TOK FM.

Więcej o:
Komentarze (13)
NATO przejmie dowództwo operacji w Libii. Jaki jest jej cel?
Zaloguj się
 • sakoveba

  Oceniono 1 raz 1

  Ta interwencja jest słuszna, a gadanie o "obłudzie Zachodu" - ideologiczne.

  Ale amero-szowiniści w rodzaju darthmaćka nie mają tu czego szukać. Zohydziliście ludziom ważną etycznie ideę interwencji humanitarnej, ponieważ popieraliście swojego idola Bu$ha, który traktował ją instrumentalnie i z pogardą odnosił się do demokracji międzynarodowej (ONZ).

  Ta interwencja naprawdę jest potrzebna, nie jest akcją samozwańczego szeryfa światowego i oby nie miała nic wspólnego z jego haniebnymi praktykami z Iraku.

 • darthmaciek

  Oceniono 3 razy 1

  plorg

  rezolucje rezolucjami, a tak i cel interwencji zachodniej w Libii nie pozostawia zadnej watpliwosci - nie jest juz mozliwe, zeby kadafi pozostal u wladzy; i jesli nie uda sie go usunac zadnym innym sposobem, to w koncu w Libii wyladuja wojska zachodnie i posprzataja caly ten balagan

 • wqb

  Oceniono 3 razy 1

  trzeba jak najszybciej rozwalić jak najwiecej ciężkiego sprzętu Kadafiemu a resztę zostawić Libijczykom (i ew. Lidze Państw Arabskich)

  Za miesiąc samoloty NATO mogą być potrzebne w innym miejscu,

 • washington84

  Oceniono 2 razy 0

  Przede wszystkim nalezy przyzwyczaic spoleczenstwa Europy do interwencji "misji", bombardowan, zdejmowania przywodcow, ochrony cywili z powietrza i pomylek czyli bombardowan co popadnie. Jak juz sie motloch przyzwyczai to kolej bedzie na Bialorus, Polske... Wysle sie jakis "cywili" co zniszcza jakis cmentarz, "wolna" prasa okrzyknie pewne grupy anty..., wyda sie kilka dokumentalnych ksiazek ala Gross i juz mamy nowa misje. A w zamecie wykroi sie jakis nowy kraj, nowa ojczyzne starego narodu, uchwali sie nowy dekret o panstwowieniu lub prywatyzacji, dekret o przepadnieciu mienia z powodu... A decyzje bedzie podejmowac NATO w imieniu... tak aby lokalne parlamenty nie mialy nic do powiedzenia. Obama bedzie mogl powiedziec to nie on to NATO, Kongres nie bedzie musial sie zbierac na nadzwyczajne posiedzenie a marionetkowe kraje uchwala ustawe zasadnicza o przewodniej sile NATO, o dalszy wzrost dobobytu narodu, naprzod do walki o plan 7-letni....

 • darthmaciek

  Oceniono 2 razy 0

  trzeba szybko skonczyc z Kadafim, bo wkrotce trzeba bedzie sie zajac syryjskim tyranem.

 • plorg

  0

  @darthmaciek
  "cel jest znany od poczatku"

  Najwyraźniej masz jakieś swoje własne wizje celów, niemające nic wspólnego z rzeczywistością.
  pl.wikipedia.org/wiki/Rezolucja_Rady_Bezpiecze%C5%84stwa_ONZ_nr_1973
  pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_Odyssey_Dawn

 • anton_pl

  Oceniono 2 razy 0

  Cel się ustala przed operacją a nie w jej trakcie - czyżby kurdupel Sarkozy o tym nie wiedział?

 • plorg

  Oceniono 1 raz -1

  @darthmaciek

  - "...rezolucje rezolucjami..."

  Czyli ONZ to jedna wielka banda łgarzy(?)

  - "... i posprzataja caly ten balagan "

  Tak jak 'posprzątali' w Afganistanie (Wikipedia: Afghanistan is, as of March, 2010, the greatest illicit opium producer in the world), czy jak w Iraku (przeszło milion martwych obywateli www.justforeignpolicy.org/iraq)?

 • darthmaciek

  Oceniono 1 raz -1

  cel jest znany od poczatku - upadek rezimu Kadhafiego. Jedyne pytanie, to czy uda sie to zrobic bez wysylania do Libii zachodnich wojsk ladowych - i o tym tak naprawde zachodni przywodcy rozmawiali.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX