Czy polskie wojsko stać na udział w interwencji NATO? "Zdecyduje polityka"

Prezydent zapowiada - "jeśli cokolwiek nastąpi, to w trybie pilnym, będziemy się komunikowali i uzgadniali działania państwa polskiego". A minister obrony mówi, że Polska jest gotowa wspierać akcję humanitarną dla Libijczyków. Historyk wojskowości prof. Krzysztof Kubiak uważa, że o ewentualnym udziale Polaków w interwencji NATO zdecyduje tylko i wyłącznie polityka.
Libijski rząd zapowiedział zawieszenie broni Coraz więcej krajów gotowych do interwencji. RELACJA NA ŻYWO>>

Rezolucja ONZ otworzyła drogę do interwencji zbrojnej w Libii. Gotowości zgłosiły już m.in. USA, Francja, Wielka Brytania i Norwegia. Minister Bogdan Klich mówił w Poranku Radia TOK FM - już w ubiegłym tygodniu z prezydentem i premierem uzgodnił, że "zaangażowanie Polski w siłę uderzeniową nie wchodzi w rachubę". Ale na pytanie Jacka Żakowskiego - czy polskie samoloty F-16 będą uczestniczyły w międzynarodowej akcji - odpowiedział: "Będziemy się zastanawiać, jak będzie decyzja NATO".

Czy Polskę stać na interwencję?

Zdaniem historyka wojskowości prof. Krzysztofa Kubiaka o tym, czy Polacy wezmą udział w międzynarodowej interwencji Libii, zdecyduje tylko i wyłącznie polityka. - Jeżeli kierownictwo państwa zdecyduje, że korzyści wynikające z tego rekompensują wzmożone nakłady i warto zaangażować się w takie przedsięwzięcie, mimo tego że budżet MON drenowany jest przez misję afgańską - to wówczas będziemy uczestniczyć w operacji. To ważenie polityczne - na szalach kładzie się ryzyko i koszty oraz potencjalne korzyści polityczne - mówił w programie OFF Czarek.

Komandor porucznik rezerwy - prof. Kubiak - przeciwko włączeniu się w międzynarodową akcję przemawiają przede wszystkim kwestie finansowe to, "co w istocie możemy wartościowego wnieść w wysiłek koalicyjny".

- Na decyzję powinno też wpłynąć to, w jaki sposób do interwencji podejdą kraje arabskie. Bo zaangażowanie się w interwencje, która byłaby niezgodna z ich koncepcją rozwiązania kryzysu wiąże się z pogorszeniem polskich notowań w regionie - argumentował ekspert.

"To zasłona dymna"

Libijski minister spraw zagranicznych - Musa Muhammad Kusa - poinformował, że Libia wstrzymuje wszelkie operacje wojskowe. Żeby chronić cywilów, zgodnie z rezolucją ONZ.

Według prof. Kubiaka ta deklaracja to "polityczna zasłona dymna, żeby zyskać na czasie". - To próba podjęcia działań wyprzedzających, by do międzynarodowej interwencji lotniczej nie doszło. Libijska strona rządowa może być bardzo buńczuczna, ale tylko w warstwie retorycznej.

Bo ocena potencjału (militarnego red.) nie rokuje na skuteczne odparcie lotnictwa NATO - wyjaśniał w TOK FM.

Interwencja całego NATO mało prawdopodobna Możliwa "interwencja chetnych">>

Zobacz także
 • Libijscy rebelianci świętują na zdobytym czołgu, Bengazi, Libia, sobota, 19 marca 2011 Ekspert w TOK FM: Jeżeli zwycięży przekonanie o kolejnej "wyprawie krzyżowej", to Zachód poniesie totalną klęskę
 • Prof. Wiesław Władyka. Tomasz Wołek i Tomasz Lis w "Poranku Radia TOK FM" Rezolucja ONZ. "To jest gest umycia rąk"
Komentarze (12)
Czy polskie wojsko stać na udział w interwencji NATO? "Zdecyduje polityka"
Zaloguj się
 • funny5

  Oceniono 4 razy 2

  Po co ?

 • kibic_rudego

  Oceniono 1 raz 1

  jeżeli Kadafi ma lepsze uzbrojenie p.lotnicze niż Husajn to może być ciekawie

 • emeni

  Oceniono 3 razy 1

  I tak libijską ropę zagospodarują Francuzi, Amerykanie albo Brytyjczycy - dla nas, tak jak w Iraku, nie będzie NIC. To wojna bez korzyści. Zaangażowanie w cudzą wojnę, bez profitów, to wywalanie kasy w piach.
  Poza tym niepotrzebne narażanie żołnierzy. Zero profitów - same straty.

 • 2-julita

  Oceniono 3 razy 1

  jeszcze tam nas nie było

 • say69mat

  0

  Kiedyś przytrafiło mi się usłszec wypowiedź, nawiązującą do naszej narodowej martyrologii:
  '... Kiedy w 43' Getto po niearyjskiej stronie płonęło, przerażeni patrzyliśmy jak Żydzi płoną. Kiedy w 44' Getto po aryjskiej stronie płonęło, widzieliśmy jak najbliźsi nasi płoną. I w jednym i w drugim przypadku nie mogliśmy przecież nic zrobic. Czy aby na pewno ... ???'
  Pozdrawiam ...

 • poljack

  0

  as
  To nie jest interwencja NATO tylko ONZ .
  A ropę wydobywają tam dwie polskie firmy i to od nich zależy czy będzie interwencja z udziałem naszych sił zbrojnych a ogłosi to oficjalnie premier,min.spraw zagranicznych lub MON.

 • m357

  0

  jan55115 - oczym koleś myśli ? bo jak chce przysłać PW do nas to tylko ułanów/

 • jan55115

  Oceniono 2 razy 0

  akcja przeciw okupantowi żydowskiemu

 • milerks

  Oceniono 2 razy 0

  @funny5
  po jajco, bo jak sie chce pomocy, to trzeba najpierw pomoc innym
  pomysl troche imbecylu zanim cos tu zatrollujesz...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje