Libia: kto kontroluje jakie miasta? [MAPA]

Bengazi należy do opozycjonistów, a Trypolis - wciąż do Kaddafiego. Z powodu chaosu, jaki opanował Zawiję i Ras Lanuf, nie wiadomo, kto właściwie ma władzę w tych miastach. Obie strony twierdzą, że to one je kontrolują. Walki skupiły się na wybrzeżu kraju, gdzie skupione jest życie gospodarcze i polityczne. Pozostałe tereny to pustynia.
Miasta kontrolowane przez opozycjonistów

Bengazi. To tutaj 15 lutego zaczęły się pierwsze protesty i zamieszki. To drugie co wielkości miasto Libii jest obecnie kontrolowane przez przeciwników Kaddafiego. Właśnie w portowym mieście zorganizowano spotkanie 31 reprezentantów opozycji z wszystkich regionów Libii.

Brega jest kontrolowana przez opozycjonistów. To ważne dla gospodarki Libii miasto portowe jest nieustannie bombardowane przez libijskie siły powietrzne.

Miasta, gdzie wciąż trwają potyczki

Ben Dżawad. 6 marca doszło do walk o kontrolę nad miastem. Kaddafi przestał już udawać, że nie ucieka się do bombardowania libijskich miast. Według CNN libijska armia użyła też ciężkiej artylerii. Nie wiadomo na razie, kto ma obecnie władzę nad miastem.

Misrata. Świadkowie cytowani przez BBC twierdzą, że opozycjonistom udało się odeprzeć atak wojsk Kaddafiego. W starciu zginęło ponad 42 ludzi, a 85 zostało rannych. Najmłodszą ofiara według lekarza z Centralnego Szpitala w Misracie jest trzyletnie dziecko. Według nieoficjalnych danych w historii całego konfliktu mogło już zginąć nawet 2 tysiące osób.

Ras Lanuf. Libijski rząd standardowo twierdzi, że miasto należy do Kaddafiego. Reporterzy CNN oraz opozycjoniści uważają, że miasto należy do przeciwników dyktatora. Oblężenie Ras Lanuf przez siły Kaddafiego wciąż trwa.

Zawija. Zdobyta przez rewolucjonistów po krwawych starciach ma, według libijskiego rządu, z powrotem należeć do Kaddafiego. Jak jest naprawdę? Nie wiadomo. Dziennikarze nie są wpuszczani do miasta, a komunikacja z Zawiją została odcięta. Jedno jest pewne w walkach zginęło, co najmniej 30 osób - w tym dowódca sił antyrządowych.

Miasta kontrolowane przez Kaddafiego

Tobruk. "Porannek przyniósł zwycięstwo nad gangami terrorystów w Tobruku" poinformowała narodowa telewizja 6 marca. Miasto kontrolowane przez opozycjonistów zostało odbite przez wojska Kaddafiego.

Trypolis. Stolica Libii wciąż kontrolowana jest przez Kaddafiego. Jednak protesty przeciwko dyktatorowi odbywają się tam praktycznie codziennie od 20 lutego. Policja robi wszystko, żeby zapobiec kolejnym manifestacjom i używa wszelkich sił by je rozgromić - najczęściej przy użyciu ostrej amunicji. W drugim tygodniu rebelii do pacyfikacji opozycjonistów w Trypolisie przyłączyło się wojsko, a także lojaliści uzbrojeni w kałasznikowy.

Lista obejmuje tylko te miasta w Libii, gdzie doszło do starć pomiędzy opozycjonistami a lojalistami.

Więcej o:
Komentarze (21)
Libia: kto kontroluje jakie miasta? [MAPA]
Zaloguj się
 • rosomak0

  Oceniono 3 razy 3

  Jak na gazetę.pl to duża niefrasobliwość. Ta mapa w żaden sposób nie przedstawia aktualnego stanu pozycji walczących stron. Jest to oczywiste nawet dla przeciętnego oglądacza TV.

 • rodan12

  Oceniono 2 razy 2

  w imieniu Al-Kaidy i Bractwa Muzułmańskiego dziekuje Polsce i USA za poparcie naszej islamskiej rewolucji.W nagrodę będziecie miec gnoje niewierne benzyne zp 10 zł/litr. Allach akbar !!! Smierć Stanom Żjednoczonym !! Śmierc Europie !! Chwała mieczowi Islamu,Osamie ibn Ladenowi !!!

 • 5xx

  Oceniono 2 razy 2

  To co podają stacje TV i pisze prasa przypomina sytuację w Kosowie, kiedy to Serbowie musieli sprowadza Albańczyków z Albanii aby wykonać plan wysiedleń
  zgodnie z informacjami CNN i innych takich.

 • koniarz91

  Oceniono 2 razy 2

  Prawie jak w Monopoly

 • orion57

  Oceniono 2 razy 2

  hm wynika z tego,że jedno miasto samo nie wie gdzie jet, kolory są po to aby były - ehh dziennikarze, trochę dystansu i wiarygodności w tym co piszecie.

 • relusion

  Oceniono 2 razy 2

  @system77

  "opozycjoniści", czyli kto ? To jakaś inna nazwa Libijczyków ? Tzn. że Kaddafi też się do nich zalicza ? Jak zwykle rzeczowe informacje... brawo! Autor tego czegoś - "arak" - to jakiś "dziennikarz" plotka ?

  ------

  GW przepisuje sobie "wiadomości" z anglojęzycznych źródeł, dokładniej z cytowanych CNN i BBC. Sęk w tym, że niemalże nikt w mediach nie podaje żadnych informacji na temat tej "opozycji". No i stąd ten cały problem. Zagraniczne media mają swoich dziennikarzy, którzy wedle swego przesłania i obecnej linii politycznej kraju piszą raporty i wywiady dla obywateli swego kraju, a polskie media je potem kopiują bezkrytycznie.

 • prezio2

  Oceniono 2 razy 2

  "...nie wiadomo, kto właściwie ma władzę w tych miastach. Obie strony twierdzą, że to one je kontrolują..."

  Czyli obie strony zadowolone. Można powiedzieć że to idealna sytuacja i wzór kompromisu.

 • jkredman

  Oceniono 1 raz 1

  Benghazi, Brega, Misrata - Al Kaida
  a Tobruk ciągle nasz

 • bartoszcze

  Oceniono 1 raz 1

  Al Jazeera podaje Tobruk jako miejsce walk, ale nie pod kontrolą Kaddafiego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX