Brytyjski dziennik: Palikot zmącił spokój w katolickiej Polsce

?Polacy są niewolnikami Kościoła od 1000 lat? - przytacza słowa Janusza Palikota brytyjski "Daily Telegraph". Dziennik na stronie internetowej opisuje "nową polską partię, która zmąciła spokój konserwatystów w tym katolickim kraju".
"Partia Palikota chce umniejszyć potęgę Kościoła katolickiego, usuwając krzyże, lub wieszając obok nich gwiazdę Dawida", napisał brytyjski dziennik.

"Rzuca rękawicę wszechobecnym wpływom Kościoła"

Chodzi o akcję zwolenników Palikota w Szczecinie, którzy obok krzyża zawiesili m.in. gwiazdę Dawida i islamski półksiężyc. Radni PO i PiS zdjęli symbole. "Daily Telegraph" określa działanie partii Palikota jako "rzucenie rękawicy silnym i wszechobecnym wpływom Kościoła w Polsce".

Tysiące krzyży wiszą w miejscach publicznych w Polsce

Dziennik tłumaczy brytyjskim czytelnikom: "krzyż w Polsce jest wszechobecny i wisi na tysiącach ścian w szkołach i szpitalach".

"Polacy byli niewolnikami Kościoła katolickiego przez 1000 lat", cytuje dziennik Palikota. Według "Daily Telegraph" zwolennicy byłego polityka PO uważają że "nie powinno być symboli religijnych w miejscach publicznych, lub powinny być wszystkie, bo gwarantuje to świecka konstytucja."

"Daily Telegraph" przytacza też argumenty przeciwników Palikota. Za wieszaniem krzyży na ścianach jest 90 proc. Polaków. Deklarują oni, że są katolikami a Kościół katolicki jest "nierozerwalnie związany z historią i kulturą narodu". Dziennikarze piszą, że Palikot jest osobą kontrowersyjną w Polsce. Przypominają konferencję na której wystąpił z wibratorem i pistoletem w rękach.

Komentarze (99)
Brytyjski dziennik: Palikot zmącił spokój w katolickiej Polsce
Zaloguj się
 • agnostic5

  Oceniono 29 razy 13

  Polska nie jest katolicka. Polska jest w większości pogańska, z ludźmi chodzącymi do kościoła. To wynika z tradycji i z niczego więcej. Zapytajcie któregokolwiek katolika o liczbę apostołów albo, żeby wymienił 10 przykazań.

 • ulanzalasem

  Oceniono 13 razy 11

  Polska jest katolicka...a katolicy są niewierzący chyba, że wiara to strach przed tym co powiedzą rodzice, sąsiedzi czy obżarstwo w czasie świąt i wolne od pracy ;D

 • tuad27

  Oceniono 15 razy 11

  Brawo Janusz i dziękujmy Ci, ze otworzyłeś polakom oczy na grabieże kościoła katolickiego w Polsce ., na wyzysk kleru i nieprawidłowości w ich działalności!

 • totus.tytus

  Oceniono 23 razy 11

  90%... małe kłamstwo, duże kłamstwo i statystyka.

  Badania zapewne dokonano na dorosłej próbce uczestników "mszy świętej" w wiejskiej parafii na Podkarpaciu (lub "diecezja" tarnowska, tam takie badania najlepiej wychodzą), wytypowanych losowo palcem plebana na podstawie kartoteki parafian, przed oknem jaśnie pana proboszcza (opcjonalnie pan ksiądz siedział za kierownicą swojej nowej terenówki i patrzył na przeprowadzane badanie), ankieta była zapewne imienna z protokołem (kopia do akt parafialnych, odczytana w "ogłoszeniach duszpasterskich" na następnej "mszy świętej").

  Wyniki każdego badania, ankiety itp. zależą wprost od metodologii, jaką zastosowano do badania. Jest prosta zależność pomiędzy tym, kto płaci za wyniki badania, a wynikami badania. W końcu w jakimś celu istnieją "niezależne ośrodki badania opinii publicznej", które zależą jedynie od kwoty przelewu.

  Oto słowo Mamony. Idźcie, ofiary skończone.

 • sdn

  Oceniono 16 razy 10

  Lepiej późno niż wcale. Pora oprzytomnieć i zacząć postępować w myśl maksymy: co boskie to Bogu, co cesarskie to Cesarzowi,.

 • blue911

  Oceniono 20 razy 10

  Brawo Palikot - przegonic czarna mafie! Twierdzili,ze chca nas uwolnic od tej czerwonej i wniesc demokracje ,a to byla sciema. Po prostu weszlismy z jednego jarzma pod drugie,znacznie gorsze! JPII to byl kon trojanski monopolistow zachodnich,a nie zaden Ojczulek Swiety.Rozwalili nam kraj,zniszczyli biznes i przemysl krajowy.

 • an1005

  Oceniono 12 razy 10

  <Za wieszaniem krzyży na ścianach jest 90 proc. Polaków. >
  Tylu to nawet katolikow nie ma a Pl a co dopiero mowic o zwolennikach krzyza na scianie.
  Prawdziwy katolik ma go w sercu

 • zigzaur

  Oceniono 24 razy 10

  Nieprawda, nie od 1000 lat. Oto parę argumentów:

  1. Chrześcijaństwo nie pojawiło się w Polsce od jednego zamachu. Najwcześniej było w Małopolsce, która przez pewien czas należała do państwa Wielkich Moraw. Śląsk został schrystianizowany przez Czechów. W roku 966 nastąpił jedynie chrzest Wielkopolski i Mazowsza. Zresztą, za czasów Mieszka II na Mazowszu wybuchło antychrześcijańskie powstanie. Pomorze było jeszcze bardziej oporne. Założone w roku 1000 biskupstwo w Kołobrzegu zostało zlikwidowane jeszcze za panowania Bolesława Chrobrego.

  2. Piastowie traktowali kościół jako instrument władzy. Gdy biskupi podskakiwali, lądowali w lochu. I nie tylko Bolesława Śmiałego mam na myśli. Także Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego.

  3. W wieku XVI pozycja Reformacji była w Polsce bardzo silna. Za Zygmunta Augusta zdarzało się, że na mszę przed obradami sejmu szedł król w towarzystwie dwóch senatorów. Cała reszta posłów to byli ewangelicy.

  4. Serwilizm wobec Rzymu wprowadził dopiero Zygmunt III Waza. A więc jakieś 500 a nie tysiąc lat temu.

  5. W wieku XIX kler po prostu doczepił się do polskich walk o niepodległość wykorzystując fakt, że zaborcy byli przeważnie prawosławnymi lub ewangelikami. Wtedy właśnie powstał nieprawdziwy i szkodliwy stereotyp Polaka-katolika.

 • zeixer

  Oceniono 13 razy 9

  Dzięki Palikotowi wreszcie ruszono to bagno ,chapanie przez kościół a moja wiara to dwie inne rzeczy i jak duża część katolików nie popieram pazerności kościoła.
  Chcę faktycznego rozdziału kościoła od państwa a nie jakiejś farsy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX