Instruktorzy wojskowi przybywają do wschodniej Libii?

Do Cyrenajki we wschodniej Libii zaczęli dziś nad ranem przybywać instruktorzy wojskowi ze Stanów Zjednoczonych, Anglii i Francji. Informację tę podaje izraelski portal ?Debka? wyspecjalizowany w zagadnieniach wojskowych i wywiadowczych.
Jeśli wiadomość jest prawdziwa, oznacza to, że rozpoczyna się faktycznie amerykańsko-europejska interwencja w Libii. Według "Debki", instruktorzy przybywają drogą lotniczą lub na pokładach jednostek wojennych - wchodzących do portów w Bengazi i Tobruku.

Zadaniem instruktorów jest usprawnienie działania lokalnych "komitetów rewolucyjnych" i sformowanie oddziałów zbrojnych, mających odpierać ataki sił Kadafiego. Według "Debki", zagraniczni eksperci mają też przygotować infrastrukturę na wypadek, gdyby zaszła potrzeba wysłania do Cyrenajki oddziałów wojskowych. Portal podkreśla, że rozważana jest między innymi możliwość użycia jednostek armii egipskiej.

Więcej o:
Komentarze (109)
Instruktorzy wojskowi przybywają do wschodniej Libii?
Zaloguj się
 • odowk

  Oceniono 8 razy 4

  No to i dobrze.

  Przynajmniej będzie można miejscowym trochę pomóc. Owszem, że za ropę - ale to się opłaca obu stronom.

  Koreańczycy z Północy są w gorszej sytuacji, bo nie mają ropy i do nich nikt pomocy nie wyśle - są wciąż pod rządami zbrodniarza-ludobójcy.

 • acucell

  Oceniono 21 razy 3

  Jest to jednoznaczne zlamanie prawa miedzynarodowego i lekcewazenie ONZ. Potwierdza sie jeszcze raz fakt, ze NATO z USA to organizacja zbrodnicza. Takie problemy nie zalatwia sie w ten sposob.Od tego sa inne instytucje i narzedzia ekonomiczno-polityczne bardzo skuteczne.
  Widac wyraznie jak USA spieszno do libijskiej ropy i gazu.
  Poczekajmy na dalszy rozwoj wydarzen.Bedzie ciekawie.Sprawa jeszcze nie jest przesądzona i wiele moze sie jeszcze dziac.

 • peterus1

  Oceniono 4 razy 2

  Nie będzie żadnej misji stabilizacyjnej. Jak faktycznie wysłali tam ludzi to Kadafi jest już skończony - rewolucja go wykończy. Zachód jako-tako mógł funkcjonować z tym despotą, jest nieprawdopodobne żeby ciągneli za sznurki rewolty. Ludzie sami go obalają, a zachód po prostu uznał, że im się uda. Kiedy Kadafi wreszcie zostanie zagoniony do ostatniego bunkra, a prawie całe wojsko przejdzie na stronę opozycji, strzeli sobie w głowę. Ktokolwiek przejmie władzę, nie będzie potrzebował cudzoziemskiego wojska do tego.
  Może jednak docenić wsparcie, choćby spóźnione. Dlatego zachód już pcha stopę w uchylone drzwi żeby później pozować - "zawsze popieraliśmy lud Libii przeciw Kadafiemu, w miarę możliwości oczywiście".

  Nie zdzwiwiłbym się gdyby Chiny, Rosja czy Iran też już miały jakichś ludzi w Libii wsperających rewolucję. Tyle, że oni lepiej sobie poradzili - nie ma przecieku. Świat jest dzisiaj mały a rozróba trwa tam od dłuższego czasu. Czas przybodobać się nowej administracji...

 • rusek-z-moskwy

  Oceniono 6 razy 2

  Do pbe:

  Nigdy w historii nie było starcia między USA a Francją.

  \\\\ Kiedy to amerykanie wkraczali do Iraku, to amerykanscy zolnierze pisali na zrucanych bombach "zabij francuza"... bo francja byla przeciwna

 • wujek_dobra_rada6

  Oceniono 6 razy 2

  prosciej chyba by bylo, gdyby ci ukraincy, rosjanie i polascy instruktorzy pracujacy dla kadafiego przeszli by na druga strone...

 • tornson

  Oceniono 20 razy 2

  Europa ok, ale jeśli mieszają się w to jankesi, to nic dobrego z tego wyjdzie. :o/
  Przykład Afganistan, też wszyscy myśleli w 2001 że obalenie tego reżimu to świetny pomysł, sam tak uważałem, niestety gdzie przychodzą jankesy tam sytuacja może się tylko pogorszyć, tak było w Afganistanie, oby nie doszło do tego w Libii.

 • j-50

  Oceniono 3 razy 1

  Od samego początku szprachałem, że tam najlepiej wysłać siły egipskie. Arabowie się łatwiej ze sobą dogadają i nie grozi wtedy jeszcze większy bałagan. Białasy nie powinni się tam wtranżalać, bo zaraz będzie wrzask, że chcą ropcię zrabować.

 • chelmiak

  Oceniono 7 razy 1

  @zigzaur Przestań się publicznie onanizować. Wiadomość nie została potwierdzona. Tak jak ta o strzelaninie na wyspach Kurylskich.

 • snellville

  Oceniono 7 razy 1

  rezun-one przed chwilą
  Oceniono 1 raz -1 + - zgłoś do moderacji

  Wcale mnie to nie dziwi, normalka. Kiedyś będziemy patrzeć jak zabezpieczają pola naftowe w byłym USA. Może Hindusi, Chińczycy bądź Wietnamczycy
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~gwarantuje ci ze sie nie doczekasz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX