Kara śmierci w Chinach nie dla staruszków

Chiński parlament przyjmie w najbliższym czasie ustawę zmieniającą kodeks karny. Zniknie z niego zagrożenie karą śmierci za 13 rodzajów przestępstw.
Najwyższy wymiar kary nie będzie już groził m.in. za podrabianie faktur w celu niezapłacenia podatku oraz przemyt kamieni szlachetnych. W sumie chodzi o 13 przestępstw o charakterze ekonomicznym, dokonywanych bez użycia siły. Zmiany przewidują też, że chińskie sądy nie będą mogły w ogóle orzekać kary śmierci dla skazanych powyżej 75. roku życia.

Zdaniem Joshui Rozenzweiga, kierującego amerykańską organizacją praw człowieka Fundacja Dui Hua, zmiany w kodeksie nie ograniczą w znaczącym wymiarze liczby wykonywanych wyroków śmierci w Chinach, bowiem chińskie sądy już dziś rzadko orzekają tak wysoką karę w podobnych sprawach.

Nadal karane śmiercią pozostanie 55 przestępstw od zdrady i morderstwa, przez handel narkotykami (np. za wwiezienie do Chinach co najmniej 50 gr kokainy sądy muszą automatycznie orzekać najwyższy wymiar kary) po korupcję. Według ostatnich dostępnych informacji, zapewne niepełnych, w 2008 r. w Chinach stracono 1,7 tys. skazanych.

Zobacz także
  • Chiński premier: Jest u nas wielu niezadowolonych
  • Pekin, zakazane miasto Chiny przykręcają śrubę zachodnim mediom
  • Chiny zniosą karę śmierci za przestępstwa gospodarcze
Skomentuj:
Kara śmierci w Chinach nie dla staruszków
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje