Chuligani plądrują muzealne magazyny w Egipcie. Snajperzy strzegą Muzeum Narodowego

Pośród rewolucyjnego chaosu w Egipcie nasila się przestępczość i grabieże. Archeolodzy i pracownicy muzeów donoszą, że kilka muzealnych magazynów zostało splądrowanych. Rabusie zniszczyli starożytne artefakty, wiele z nich zostało skradzionych. Cały czas dochodzi do kolejnych prób włamań na teren Muzeum Narodowego w Kairze, które zostało splądrowane 3 dni temu.
Grupa rabusiów splądrowała magazyn Muzeum Qantara w pobliżu miasta Ismailia przy Kanale Sueskim, w którym przechowywano około 3 tysiące zabytków z okresów imperium rzymskiego i Bizancjum. Wiele skarbów z tego muzeum zostało znalezionych podczas izraelskiej okupacji półwyspu Synaj i dopiero niedawno zostały one zwrócone Egiptowi.

Pracownik muzeum powiedział, że grabieżcy szukali złota. - Powiedziałem im, że nie mamy złota, ale cały czas grabili magazyn, tłukli niektóre przedmioty i zabierali inne - powiedział.

Splądrowano grób faraona

Splądrowane zostały także magazyny w pobliżu piramid w Sakkarze i Abu Sir. Złodzieje wdarli się do miejsca pochówku faraona w Abu Sirze, gdzie od lat prace prowadzą czescy archeolodzy. - Najcenniejsze obiekty znajdują się w centralnych depozytach, jednak na niebezpieczeństwo narażone są starożytne reliefy, którymi udekorowane są obiekty - powiedział agencji CTK szef czeskich archeologów Miroslav Barta.

W innych miejscach strażnicy i miejscowi mieszkańcy zdołali odeprzeć gangi grabieżców. Mieszkańcy leżącej w pobliżu Luksoru miejscowości Karnak udaremnili w nocy z niedzieli na poniedziałek próbę grabieży świątyni i przekazali grupę pięciu uzbrojonych mężczyzn w ręce wojska. Obecnie wejście do świątyni chronione jest przez żołnierzy.

Snajperzy na dachu muzeum Kairskiego

W nocy z piątku na sobotę złodzieje włamali się do Muzeum Kairskiego, które posiada największą na świecie kolekcję skarbów z epoki faraonów. Chuligani rozbili kilka posągów i zniszczyli dwie mumie. W tym czasie policja była zajęta walkami ulicznymi z tłumem protestujących przeciw reżimowi Mubaraka. Później młodzi mieszkańcy Kairu utworzyli żywy łańcuch wokół muzeum, by chronić jego bezcenne skarby.

Obecnie muzeum jest otoczone przez służby specjalne. Mimo tego cały czas kolejne bandy usiłują włamać się do placówki. Dziś zatrzymano około 50 mężczyzn, którzy próbowali wtargnąć do środka - poinformowało dowództwo egipskich sił zbrojnych. Na dachu muzeum rozmieszczono snajperów, a okolice patrolują dziesiątki żołnierzy.

W niedzielę zatrzymano około 35, a wcześniej w poniedziałek kolejnych 15, którzy próbowali wedrzeć się na teren muzeum.

Hawass: "Odnowimy zniszczone obiekty"

Większość obiektów zgromadzonych w muzeum jest nietknięta, jednak na niektórych widoczne są znaki wcześniejszego włamania. Według szefa Najwyższej Rady Starożytności Egipskich Zahi Hawassa, zniszczone obiekty zostaną odnowione. W zaprzysiężonym w poniedziałek nowym rządzie Hawass został ministrem nowo powstałego resortu ds. zabytków.

Na ulicach Kairu i innych większych egipskich miast stacjonuje wojsko. Policja została w wielu miejscach wyparta przez protestujący tłum. Mieszkańcy osiedli od kilku dni sami pilnują domów, uzbrojeni w noże kuchenne, kije i strzelby, by chronić dobytek przed złodziejami.

W sobotę władze zamknęły dla zwiedzających piramidy, które są największą atrakcją turystyczną Egiptu.

Więcej o:
Komentarze (93)
Chuligani plądrują muzealne magazyny w Egipcie. Snajperzy strzegą Muzeum Narodowego
Zaloguj się
 • riince

  Oceniono 9 razy 9

  Myślicie, że nasze dresy albo banditerka by nie kradli? Natychmiast połowa albo więcej muzeum zostałaby u nas napadnięta przez takich prymitywów, kiedy tłum, nie ważne w jakiej sprawie, byłby zajęty walkami na ulicach.

  Tzw. element jest w każdym społeczeństwie. Sami sobie odpowiedzcie na pytanie, w imię czego warto dopuszczać do eksplozji prymitywizmu.

 • calli

  Oceniono 8 razy 8

  Niedługo odnajdą się w brytyjskich domach aukcyjnych.

 • takajednaania

  Oceniono 7 razy 7

  Czy Pan Hawass zrozumiał dlaczego Egipt nigdy nie otrzyma zabytków starożytnego Egiptu znajdujących się w muzeach europejskich?
  Spotkałby je los afgańskich posągów Buddy.

 • 3miastoorg

  Oceniono 7 razy 7

  Policja i ochroniarze rozkradli muzeum starożytności

  W Egipcie w Muzeum Starożytności w Kairze w wyniku zamieszek zostało skradzionych i zniszczonych wiele eksponatów z okresu Starożytnego Egiptu. Już w dniu wczorajszym informowano o uszkodzeniu dwóch mumii.

  Niestety Egipcjanom nie udało się zapobiec plądrowaniu Muzeum w Kairze. Dzisiejszy dzień przyniósł kolejne tragiczne informacje, tym razem ofiara szabrowników i złodziei padł według słów wieloletniej Dyrektor Muzeum w Kairze słynny Skarb Tutanchamona.

  Wieloletnia Dyrektorka Kairskiego Muzeum Waffa El Saddik powiedziała ze za tymi wydarzeniami stoja ludzie z Ochrony Muzeum oraz policjanci. "To byli ochroniarze Muzeum, nasi ludzie " - powiedziała El Saddik dla niemieckiego "Tagesspiegel".

  Według jej relacji:

  "Niektórzy policjanci pozdejmowali swoje uniformy aby nie zostać rozpoznanymi jako policjanci podczas rabunków. Druga grupa sprawców wykorzystała drabiny straży pożarnej i przez okno w dachu dostała sie do Muzeum."

  Zniszczone, splądrowane i rozkradzione zostało całe pierwsze piętro gdzie znajdowała się słynna ekspozycja Skarbu Tutanchamona. Wiele figurek zostało z premedytacja rozbitych o posadzkę muzeum , w tym wiele rzeźb bogów należących do słynnego Skarbu Tutanchamona. Szabrownicy rozkradli także złota biżuterię z okresu Faraonów, całkowicie rozkradzione zostały dopiero co otwarte nowe ekspozycje w Kairskim Muzeum.

  Na szczęście Egipcjanom wspólnie z siłami porządkowymi udało sie zapobiec całkowitemu zniszczeniu i splądrowaniu Muzeum gdyż wspólnymi siłami udało im sie wyprzeć szabrowników z muzeum. A muzeum udało się odzyskać dwie mumie które wczoraj próbowano ukraść z Muzeum, są jednak one bardzo uszkodzone.

  Już w sobotę dziesiątki Egipcjan utworzyło żywy łańcuch ludzi aby chronić Kairskie Muzeum przed splądrowaniem i zniszczeniem zabytków tam zgromadzonych.

  Wydarzenia w Muzeum w Kairze to tragiczna informacja oraz niepowetowana strata dla Świata Kultury i Nauki oraz dla tych wszystkich którzy interesują się historią.

  www.tagesspiegel.de/politik/aegypten-versinkt-im-chaos/3786086.html
  bazonline.ch/ausland/naher-osten-und-afrika/Schatz-des-Tutanchamun-zerstoert/story/15901416
  cia.bzzz.net/kair_policja_i_ochroniarze_rozkradli_muzeum_starozytnosci

 • smutny_smutek

  Oceniono 12 razy 6

  w Polsce na co dzień niszczy się zabytki, w majestacie prawa HGW wyburzono parowozownie i kilka zabytkowych willi w Warszawie

 • rosolina

  Oceniono 8 razy 6

  Przecież Arabowie to w Egipcie to element napływowy. Stąd część z nich nie ma żadnego szacunku dla substratu kulturowego, na którym się osiedlili. Podobnie było u nas na tzw. Ziemiach Odzyskanych.

 • jantar15

  Oceniono 9 razy 5

  ...opowiadał mi dziadek, że gdy w 1980 (chyba) roku , w Gdańsku demolowano sklepy i dochodziło do podobnych jak w Kairze incydentów, Solidarność nazywała to pokojową demonstracją...szkoda, że już go nie ma, może by coś jeszczepowiedział...

 • bartpl0

  Oceniono 5 razy 5

  Wycofanie policji to logiczny krok. Wypuczenie przestępców w wiezień to także wspaniałe posunięcie. Obecnie mieszkańcy zamiast protestować będą musieli bronić swoich domów.

 • pafos1

  Oceniono 7 razy 5

  jakieś 2 tygodnie temu egipskie władze stanowczo zażądały zwrotu bezcennej figury nefretete, która znajduje się w Berlinie twierdząc, że to ich dziedzictwo.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX