Chiny stworzą największą metropolię świata

Urbaniści z południowych Chin stworzyli ambitny plan połączenia dziewięciu miast położonych w delcie Rzeki Perłowej w jedną mega-metropolię - donosi brytyjski ?Daily Telegraph?. To największe na świecie miasto ma zamieszkiwać 42 mln mieszkańców - więcej niż Polskę.
Największa metropolia świata ma powstać przez połączenie miast Kanton (Guangzhou), Shenzhen, Foshan, Dongguan, Zhongshan, Zhuhai, Jiangmen, Huizhou i Zhaoqing. Zajmie ona powierzchnię ponad 41 tys. km kwadratowych - tyle, co jedna ósma powierzchni Polski. Liczba ludzi zamieszkujących mega-miasto przekroczy liczbę mieszkańców Polski (obecnie ok. 38 mln ludzi).

Koszt połączenia miast to 300 mld dolarów

W nowym mega-mieście znajdą się ważne chińskie ośrodki przemysłowe, które wytwarzają 10 proc. chińskiego PKB. - Idea jest taka: kiedy miasta są połączone ich mieszkańcy mogą swobodnie podróżować i korzystać ze służby zdrowia oraz innych usług w regionie - powiedział Ma Xiangming, główny planista w instytutu Guangdong, cytowany przez "Daily Telegraph".

Eksperci uważają, że stworzenie metropolii sprawi, że przemysł i rynek pracy będą bardziej równomiernie rozłożone w całym regionie. Na jej terenie wybuduje się dodatkowo 29 linii kolejowych. Podróż pociągiem pomiędzy miastami zajmie maksimum godzinę.

Urbaniści opracowali już 150 projektów infrastrukturalnych, które w ciągu następnych sześciu lat połączą sieć transportową, energetyczną, kanalizacyjną i telekomunikacyjną pomiędzy dziewięcioma miastami w delcie Rzeki Perłowej. Ich łączny koszt to ok. 300 mld dolarów. Ekspresowa linia kolejowa połączy mega-miasto z pobliskim Hong Kongiem.

Spadną rachunki, zyskają szkoły i szpitale

Metropolia nie ma jeszcze nazwy. - Nie będzie to coś jak Wielki Londyn czy Wielkie Tokio, ponieważ w centrum tego megalopolis nie będzie jednego miasta - mówi Ma.

Według planistów rachunki telefoniczne spadną o 85 proc., zyska też szkolnictwo i służba zdrowia. - Mieszkańcy będą mogli np. sprawdzić w internecie w którym szpitalu są wolne miejsca - zachwala Ma. Ceny benzyny i elektryczności także będą ujednolicone. Zanieczyszczenie środowiska, które jest poważnym problemem w regionie, ma być zmniejszone dzięki wspólnej strategii.

Chiny stworzą kolejne gigantyczne metropolie

W ciągu następnych 10 lat chińskie władze planują stworzyć kolejne mega-miasta. Największe "strefy miejskie" ma zamieszkiwać od 50 do 100 mln mieszkańców, a te "mniejsze" od 10 do 25 mln. Na północy, pomiędzy Pekinem a miastem Tianjin powstanie super-strefa Bohai, na terenie której mieszkać będzie 260 mln osób.

Więcej o:
Komentarze (138)
Chiny stworzą największą metropolię świata
Zaloguj się
 • koniu150

  Oceniono 12 razy 12

  u na byłoby tam 15 milionów radnych

 • kotek.filemon

  Oceniono 11 razy 9

  "no to dowód na to że Chiny nie mają już co z kasą robić"

  Nie nie nie. Chińczycy doskonale wiedzą co robić z kasą. To tylko w Bolandzie uważa się, że najlepsze inwestycje to emerytury górnicze i mundurowe, nauka guślarstwa w publicznych szkołach za państwowe pieniądze oraz świątynia opaczności...

 • zbirone

  Oceniono 11 razy 7

  Spokojnie z południa Polski np. do Warszawy też będzie można koleją dojechać w godzinę, może już w 2100 roku.

 • zigzaur

  Oceniono 5 razy 5

  Określenie "metropolia" jest nietrafione. Metropolią jest JEDNO miasto będące centrum także politycznym, kulturowym, gospodarczym, naukowym. Metropolią to może być Paryż we Francji, Londyn w UK, Budapeszt na Węgrzech czy Wiedeń w Austrii.
  W Niemczech nie ma metropolii, ponieważ przewaga Berlina nad Hamburgiem, Monachium, Duesseldorfem czy Frankfurtem nie jest taka znowu miażdżąca.

  Tutaj wystarczy określenie "wielka aglomeracja" a raczej konurbacja.

 • grzesiek.1972

  Oceniono 7 razy 5

  6 lat......29 linii kolejowych.....a w Warszawie na Białołęce pierd..ą się już prawie 2 lata z remontem jednego gó...anego wiaduktu nad Kanałem Żerańskim (i końca nie widać).

 • snellville

  Oceniono 7 razy 5

  @kotek.filemon
  Zupełnie to samo mógłbym powiedzieć o obywatelach pewnego kraju środkowoeuropejskiego mieszkających w "apartamentach" 40 m^2, którzy też poza bantustanem niewiele widzieli.
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
  Co ty peeeeedolisz,w Czestochowie kazdy byl.

 • pendrek_wyrzutek

  Oceniono 4 razy 4

  snellville: "Jaka metropolia? Oni k...a nie maja gdzie zyc. ...
  Jeszcze jedna cwansza kurza grypa i beda zdychac milionami."

  Słusznie Pan prawi, najlepiej jak Chińczycy połozą się i umrą od razu
  a nie marnują czasu na investycje.

 • hydrograf

  Oceniono 4 razy 4

  A u nas Gdańsk z Gdynią i Sopotem nie mogą się dogadać, nie mówiąc już o Katowicach z przyległościami...

 • vladexpat

  Oceniono 8 razy 4

  Za to my mamy największy posąg Jezusa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX