Powódź w Australii rozszerza się na południe. Są kolejne ofiary

Powódź, która na początku roku zniszczyła australijski stan Queensland, zagraża obecnie miastom południowej części kontynentu. Gwałtowne wezbranie wód po ulewach zaskoczyło mieszkańców stanu Wiktoria. Liczba poszkodowanych jest szacowana na 14 tys. 3,5 tys. mieszkańców trzeba było ewakuować.
W ciągu dwóch dni w stanie Wiktoria spadło tyle wody, ile zazwyczaj spada w ciągu całego roku. W ewakuacji mieszkańców i przygotowaniu obrony przeciwpowodziowej pomaga wojsko. Walka z żywiołem jest bardzo trudna. Rzecznik sztabu antykryzysowego Lachlan Quick powiedział, że takiej fali, jaka wezbrała na rzece Campaspe, jeszcze nie widziano. Powódź dotknęła także Tasmanię. Wezbrana woda zniszczyła na wyspie wiele mostów i zmusiła setki ludzi do opuszczenia swoich domów

Queensland czci pamięć zabitych. Liczba ofiar wzrasta

Mieszkańcy Queensland uczcili dziś pamięć ofiar powodzi. Ich liczba w tym stanie zwiększyła się do 17. W mieście Grantham, oddalonym o 100 km. od stolicy stanu, Brisbane, w zalanym domu znaleziono ciało starszej kobiety, która nie zdołała się ewakuować. Samo Brisbane kilka dni temu zostało zalane przez potężną powodziową falę, określaną przez australijską prasę jako "śródlądowe tsunami".

Australijczycy walczą z powodzią Australijskie władze i mieszkańcy próbują opanować sytuację. Ratownicy przeszukują dom po domu. W Brisbane armia ochotników wyruszyła na zniszczone przez wodę ulice, by pomóc w usuwaniu szkód. Z poszkodowanymi w powodzi mieszkańcami dzielnicy Rocklea na przedmieściu Brisbane spotkała się premier stanu Queensland, Anna Bligh. Dla Rocklea nie miała jednak dobrych informacji. Dzielnica została całkowicie zalana. Mieszkańcy nie zdołali jeszcze usunąć zwałów błota i gruzu, zalegających na ulicach. Towarzyszący pani premier minister ekonomii i finansów poinformował, że według najnowszych szacunków powódź zniszczyła w stanie Queensland ponad 28 tysięcy domów. Liczbę poszkodowanych ocenia się na ponad 3 mln.

Tragiczna powódź w Australii

Od listopada w powodzi w Australii zginęło 25 osób, a 74 uznaje się za zaginione. W samym tylko Queensland zalanych zostało ponad 500 tys. km kwadratowych terenu. Najgorsza od 50 lat powódź przez pewien czas obejmowała obszar wielkości Francji i Niemiec razem wziętych. Zniszczone są domy, mosty, drogi i linie kolejowe.

Więcej o:
Komentarze (8)
Powódź w Australii rozszerza się na południe. Są kolejne ofiary
Zaloguj się
 • janusz_au

  Oceniono 1 raz 1

  @ajent.007
  Powodz w Australii nie ma nic wspolnego z liberalna czy nieliberalna gospodarka. Jezeli spada na ziemie w ciagu godziny 20 centymetrow wody a deszcz leje bez przerwy z miejszym lub wiekrzym natezeniem przez trzy tygodnie nie ma sposobu na unikniecie powodzi.Stan Queensland jest przyzwyczajony do czestego wylewania rzek i podtapiania okolic.Z tad sie wzial typowy "Queenslander" czyli dom wybudowany na wysokich slupach.Najczesciej powodz nie osiaga poziomu podlogi i po dwoch trzech dniach sytuacja wraca do normy.W tym roku bylo niestety inaczej.

 • marekkolber

  0

  poznajmy-prawde.blog.onet.pl/Ostateczne-Oredzia-do-Polakow-,2,ID414102907,n

 • edek47

  0

  janusz-au: Nie strasz, nie strasz, bo sie ze ... .Dzisiaj nie padalo,A NAWET SWIECILO TROCHE ZAPYZIALE SLONECZKO.

 • janusz_au

  0

  au.news.yahoo.com/video/national/watch/23864440/

 • edek47

  0

  TROCHE ZA DUZO NAPADALO i prosze nie filozfowac. Ja mieszkam w Australiowie i DOBRZE WIEM, CO SIE STALO.

 • ajent.007

  Oceniono 2 razy 0

  To niemozliwe! Australia od lat uprawia jedynie sluszna neoliberalna polityke gospodarcza, a wiec takie powodzie sa tam po prostu niemozliwe, gdyz kazdy student SGH wie, ze wszystkie nieszczescia biora sie tylko i wylacznie z ingerencji rzadu w gospodarke!

 • kkkamil

  Oceniono 4 razy 0

  nie to Ruscy spowodowali powódź żeby odwrócić uwagę od smoleńska !
  a ja się pytam
  gdzie jest krzyż?

 • ambl

  Oceniono 4 razy -2

  POtrzebna tam logika bronisława K.
  Woda w końcu i tak spłynie do oceanu,
  więc po co jedni drugim zawracają
  d..y

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX