Akcja "Dziękujemy - Odchodzimy" - czescy lekarze masowo składają wymówienia

Czeskim szpitalom i innym placówkom służby zdrowia grozi paraliż. Lekarze przystąpili do zapowiadanej akcji "Dziękujemy - Odchodzimy" i masowo składają wymówienia.
Lekarze są niezadowoleni z wynagrodzeń i warunków pracy. Informowali o tym rząd już ponad pół roku temu. Ponieważ reakcje władz uznali za niewystarczające i wręcz lekceważące aż 3800 z nich postanowiło złożyć wymówienia.

Protest objął 78 ze 190 szpitali w całych Czechach, w tym placówki kliniczne. Lekarze chcą aby ich płace podniesiono nawet trzykrotnie. Jeśli rząd tego nie zrobi zamierzają wyjechać za granicę, między innymi do Austrii, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Wielu z nich jest już po rozmowach kwalifikacyjnych w zagranicznych placówkach.

Minister zdrowia: Pacjenci nie są zagrożeni

Władze samorządowe są poważnie zaniepokojone protestem "Dziękujemy - Odchodzimy" i zwróciły się do ministra zdrowia Leosza Hegera aby zajął się poważnie rozwiązaniem problemu a także do rządu aby zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Państwa. Jeszcze przed wigilią minister Heger powiedział, że protest nie stanowi żadnego zagrożenia dla pacjentów.

Więcej o:
Komentarze (30)
Akcja "Dziękujemy - Odchodzimy" - czescy lekarze masowo składają wymówienia
Zaloguj się
 • kzrider

  Oceniono 7 razy 5

  Leżałem w czeskim szpitalu kilka lat temu po wypadku. W porównaniu z PL tamte szpitale są niemal luksusowe.

  Sprytny biznesmen zrobiłby dla polskich lekarzy kursy dokształcające do uprawnień wymaganych na zachodzie. Popyt pewnie byłby niezły.

  W Polsce przecież nie potrzebujemy usług medycznych. Państwo co roku dokłada 5 miliardów zł do kościoła, który wymodli nam dobre zdrowie!

 • na100procent

  Oceniono 6 razy 4

  kocham czechow

 • usmecenas

  Oceniono 4 razy 4

  co to za tuman napisal, ze lekarze nie sa potrzebni?
  wstyd Polsce przynosi.

 • janusz114

  Oceniono 6 razy 4

  @sjaw

  Czechy to normalny kraj. Tam nie stosuje się komunistyczno-faszystowskich metod, jakie Ty chcesz stosować.Tam różne Dorny nie miałyby prawa bytu.

 • wujaszek_joe

  Oceniono 6 razy 4

  sjaw: a ty juz zwróciłeś za swoje siedem klas?

 • excellenz

  Oceniono 7 razy 3

  Cóż, może do zakutych postkomunistycznych łbów w końcu dotrze, że na całym świecie lekarz zarabia kilkukrotnie więcej, niż przedstawiciel handlowy, bankowiec czy dyrektor państwowego przedsiębiorstwa. Ba, z reguły dyżurujący lekarz zarabia więcej niż europoseł (~7000 EUR; w Niemczech pensja netto lekarza zaraz po studiach to 3600 EUR). U nas, czy w Czechach, niestety ciągle pod tym względem jest dziki kraj i trzeci świat... więc nie ma się co dziwić, że lekarze, tak samo jak hydraulicy, murarze, czy dekarze wybierają kraj gdzie mogą zarabiać godnie. A nie mniej od człowieka w białych skarpetkach, po "markietingu" na jakiejś kuźni talentów, sprzedającego proszek do prania po osiedlowych sklepach, czy "merchendiserki" w którejś z warszawskich galerii handlowych...

  A pomysły w stylu "weźmy lekarza w kamasze, to będzie musiał leczyć", to poroniony pomysł. Z niewolnika nie ma pracownika. Ja na przykład nie chciałbym, żeby kiedyś operował mnie ktoś, kto musi to robić. Tak samo nie chciałbym mieszkać w domu zaprojektowanym i zbudowanym przez kogoś z musu. Wołałbym też nie jeść jedzenia przyniesionego przez kelnera pracującego za psi grosz pod przymusem ;)...

 • saturnek

  Oceniono 3 razy 3

  INTERPUNKCJA w tym artykule KOSZMARNA!

 • kolodziejo

  Oceniono 3 razy 3

  Jest: "wyjechać zagranicę"
  Powinno być: "wyjechać za granicę"

 • warmi2

  Oceniono 2 razy 2

  Socjalizm sie nie sprawdza jezeli chodzi o produkcje ( fabryki) czy serwisy ( porownaj PRL stylu sklepy z dzisiejszymy) .... to niby czemu ma sie sprawdzic lepiej niz kapitalizm w sluzbie zdrowia ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX