Voyager 1 opuścił Układ Słoneczny po 33-letniej podróży

Sonda kosmiczna Voyager 1 wystrzelona w 1977 roku opuściła Układ Słoneczny - poinformowała NASA. Wejście w przestrzeń międzygwiezdną zajmie Voyagerowi jeszcze kolejne cztery lata.
Voyager został wystrzelony z przylądka Canaveral na Florydzie 5 września 1977 roku. Przez ostatnie 33 lata podróżował przez Układ Słoneczny - minął Jowisza i Saturna, fotografował Ziemię i inne planety oraz dostarczał NASA kluczowych informacji o kosmosie.

Obecnie Voyager jest 17,4 miliardów kilometrów od słońca, "w miejscu gdzie prędkość gorących, zjonizowanych gazów emitowanych przez słońce zwolniła niemal do zera" - podała agencja NASA. Naukowcy przypuszczają, że wiatr słoneczny obraca się pod wpływem wiatru międzygwiezdnego w rejonie pomiędzy gwiazdami. Według ekspertów wejście w przestrzeń międzygwiezdną zajmie Voyagerowi kolejne cztery lata.

NASA zauważyła, że prędkość wiatru słonecznego zwolniła do zera już w czerwcu, ale chciano zebrać dane z Voyagera przez kolejnych kilka miesięcy by być pewnym. Dane zostały zaprezentowane na konferencji w San Francisco. NASA opisała odkrycie jako "kamień milowy w misji Voyagera 1".

Więcej o:
Komentarze (103)
Voyager 1 opuścił Układ Słoneczny po 33-letniej podróży
Zaloguj się
 • tow_beton

  Oceniono 18 razy 12

  zamiast stawiac krzyże i jezusy, jakies sondy puszczają. Po co one komu? Głupi Amerykanie.

 • turbo-liberal

  Oceniono 8 razy 6

  A najlepsze jest to, że ta sonda ciągle działa :)

 • miroo

  Oceniono 13 razy 5

  W tym czasie polacy zbudowali tysiące kościołów i innych przybytków próżniaczej sekty, będące wynikiem fantastycznych gdybań ludzi sprzed tysięcy lat i wybudowali największego jezuska na świecie..

 • naprawdetrzezwy

  Oceniono 4 razy 4

  sokrates_50:
  "A czy Ktoś z Was może mi napisać z jaką prędkością toto leci.Dziękuję."

  Ja mogę - leci z prędkością 17 400 000 000 km/289278 godzin.

 • te_rence

  Oceniono 4 razy 4

  pierwszy pojazd wykonany ludzka ręką opuścił nasz układ słoneczny (a własciwe strefe naszej gwiazdy, układ planetarny opuścił już wcześniej!
  w ciekawych czasach żyjemy!

  szerokiej Drogi Mlecznej Voyager ! :)

 • david5555

  Oceniono 4 razy 4

  i to jest właśnie piękne - że człowiek sięga tak daleko

  jakie małe są przy tym te wszystkie gierki , te podskoki karzełka, te FJN na siłę wciskane Polakom przez czarzasto-walterowską warszawkę ., etc etc

  życie potrafi być piękne.

 • thekovalsky

  Oceniono 4 razy 4

  Fajne fotki są też na:
  hubblesite.org/gallery/album/
  najlepsze w rozdziałce 80k na 80k pikseli

 • tiges_wiz

  Oceniono 6 razy 4

  @eruve-elen

  "Matryca CCD została wynaleziona w 1969 roku przez Willarda Boyla i George'a E. Smitha w Bell Telephone Laboratories. Laboratorium pracowało nad telefonem z aparatem i nad pamięcią półprzewodnikową. Łącząc te dwie inicjatywy Boyle i Smith doszli do wynalazku zwanego 'Charge "Bubble" Devices'. Kwintesencją wynalazku była możliwość przesyłania ładunku po powierzchni półprzewodnika."

 • levy

  Oceniono 3 razy 3

  Leeeeć Adam, leeeeeć! :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX