Julian Assange z WikiLeaks aresztowany. "Sam zgłosił się na policję"

Julian Assange został zatrzymany przez brytyjską policję na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez Szwecję z zarzutami dotyczącymi gwałtu. Kilkanaście minut po godzinie 13 szef WikiLeaks został doprowadzony przed sądu, który zadecyduje o jego dalszym losie.
Wielki przeciek WikiLeaks. CZYTAJ DEPESZE O POLSCE >>>>

Assange został aresztowany o godzinie 10.30. Sam zgłosił się do jednostki policji w Londynie. Kilkanaście minut po godzinie 13 został doprowadzony do budynku sądu, który ma zadecydować o ekstradycji założyciela WikiLeaks.

Areszt "przeciwko wolności mediów"

Według komunikatu policji, zamieszczonego na stronie internetowej dziennika "Guardian", "policjanci stołecznego wydziału ekstradycji zatrzymali dziś rano Juliana Assange'a w imieniu władz szwedzkich w związku z podejrzeniem gwałtu".

Szef WikiLeaks był poszukiwany listem gończym za jednokrotne wymuszenie, dwa przypadki molestowania seksualnego i jednokrotny gwałt, z czego wszystko w sierpniu 2010 r. - Julian Assange nie został o nic oskarżony - oświadczył z kolei wczoraj wieczorem prawnik szefa WikiLeaks w BBC.

Rzecznik Assange'a stwierdził po jego aresztowaniu, że to było działaniem "przeciwko wolności mediów". Zapewnił, że to nie powstrzyma całej organizacji od publikowania dalszych przecieków.

Assange zaprzecza

Assange zaprzecza zarzutom, które wysunięto pod jego adresem. Śledczy z kolei ujawniają niewiele szczegółów na temat tych oskarżeń, jednak z raportów policji wynika, że kobiety oskarżające Assange'a spotkały się z nim w związku z seminarium w Sztokholmie 14 sierpnia i wspólnie złożyły na niego skargę sześć dni później.

W czwartek szwedzki Sąd Najwyższy oddalił wtorkową apelację Assange'a o unieważnienie nakazu aresztowania go w celu przesłuchania.

Szwecja wydała nakaz aresztowania Assange'a przed rozpoczęciem publikowania przez jego demaskatorski portal internetowy poufnej korespondencji dyplomacji amerykańskiej, co nastąpiło 28 listopada.

Oświadczenie za godzinę

Dzisiaj australijski dziennik "The Austrialian" opublikował oświadczenie Juliana Assange'a, które ten nadesłał do redakcji. "W 1958 roku młody Rupert Murdoch, wtedy właściciel i redaktor naczelny "Adelaide's the News" napisał: W wyścigu pomiędzy sekretami a prawdą wydaje się nieuniknione, że prawda zawsze zwycięży" - pisze Assange.

"WikiLeaks ukuło nowy typ dziennikarstwa - scientific journalism (dziennikarstwo z dołączonym źródłem - przyp. red.). Pracujemy razem z innymi mediami, aby dostarczyć ludziom nie tylko wiadomości, ale także prawdę. Scientific journalism pozwala przeczytać całą wiadomość, po czym kliknąć w internecie i przeczytać źródło, na którym opiera się ta wiadomość. W ten sposób sami możecie ocenić: czy historia jest prawdziwa? Czy dziennikarz przedstawił ją w sposób rzetelny?" - czytamy w tekście założyciela WikiLeaks.

Rewolucja XXI w. zaczęła się od WikiLeaks? [BLOG EWY WANAT] Czytaj tutaj

Więcej o:
Komentarze (162)
Julian Assange z WikiLeaks aresztowany. "Sam zgłosił się na policję"
Zaloguj się
 • ww-77

  Oceniono 20 razy 18

  Dla świata byłoby o wiele lepiej, gdyby aresztowano prawdziwych przestępców, takich jak szefowie gangów zwanych bankami inwestycyjnymi, z Goldman-Sachs na czele.

 • kulszowa

  Oceniono 23 razy 17

  Facet ujawnił prawdę sku...syństwa USA w tym zbrodniczo-kryminalnych praktyk - co widac na filmach WikiLeaks w postaci poczynanań amerykańskich "bohaterów "w mundurach w Afganistanie i Iraku przy mordowaniu z premedytacją ludności cywilnej.Ale tych morderców , amerykanskich sk... i się nie sciga i nie wydaje nakazu aresztowania międzynarodowym listem gończym. Ściga za to międzynarodowym listem gończym wydanym przez USA z polecenia pani Clinton faceta ,który tylko pokazał prawdę ,który ośmielił się odsłonic obłudę i dzialalnośc przestępczą amerykańskiego państwa poza granicami kraju, ujawnił dowody hipokryzji amerykańskich wladz i na czym polega to całe USA. Ale zbrodniarzy co jest wykazane WikiLeaks pani Clinton i cala ta aparatura amerykańskiej machiny rządzącejjakoś nie kwapi się do teraz ścigac nie mowiąc już o międzynarodych listach gończych - zaraz się chyba na to wszystko pożygam .

 • amadeusz_starszy

  Oceniono 22 razy 16

  Podoba mi się ruch Assange . Sam zgłosił się do jednostki policji w Londynie.

  W ten sposób zabezpieczył się przed " przypadkowym " przejechaniem przez samochód, lub kilkuletnim pobytem w więzieniu Guantanamo bez procesu.

  Teraz w Londynie, będą mieć ból głowy, aby zapewnić aresztowanemu bezpieczeństwo.

  Wyobraźcie sobie co by było w wypadku zlikwidowania tego faceta przez CIA lub inne służby Amerykańskie, przebywającego w areszcie UK.

  Teraz nie on jest najważniejszy dla Amerykanów, lecz dokumenty które zgromadziło WikiLeaks i które będą dalej publikować.

  Jest więcej, niż pewne, że WikiLeaks rozsyłając dokumenty po serwerach całego świata, dobrze się zabezpieczyło.

  Teraz Amerykanie będą szukać igły w stogu siana przez długi czas, a dokumenty będą publikowane dalej.

  A przed nami jeszcze niejedna niespodzianka ujrzy światło dzienne.

  To nie WikiLeaks jest winne za wyciek dokumentów, lecz same Stany Zjednoczone za odpowiednie zabezpieczenie tych dokumentów.

  I warto zwrócić uwagę, że dokumenty publikują największe i najbardziej opiniotwórcze dzienniki na świecie po ich weryfikacji.

 • ostrosz

  Oceniono 12 razy 10

  Taki wymoczek, jak widać na zdjęciu ( chyba celowo wybrano właśnie takie ).

  Bez broni jądrowej, bez armii sojuszników, ośmieszył i upokorzył największą demokrację świata, Stany Zjednoczone, a przy okazji ośmieszył jeszcze sojuszników z ich najważniejszymi osobami w państwie, jak np. panią Angele Merkel Kanclerza Niemiec (teflonowa dama ).

  Sojusznicy dowiedzieli się gdzie ma ich USA, jeśli w innych stolicach Europy mają inne zdanie niż USA.

  I dobrze, że świat poznał demokrację amerykańską.

  Teraz Europejskim politykom otworzono oczy, a przy okazji ośmieszanie przez amerykańską dyplomację ich najważniejszych osób, nie zostanie bez echa.

 • ceoll

  Oceniono 12 razy 10

  Odważny czlowiek. Powinien dostać Pokojową Nagrodę Nobla. Ukazał światowej opinii publicznej kulisy brudnej, kłamliwej poityki USA. To wielkie wydarzenie. Wielcy tego świata ścigają po świecie niewinnego człowieka zamiast morderców z Afganistanu, Iraku, Palestyny...

 • acucell

  Oceniono 8 razy 8

  W sumie rozsadne wyjscie z sytuacji. Teraz bedzie mial okazje publicznie wykazac amerykanskie upolitycznienie tej sytuacji rekami skorumpowanych prokuratorow Szwecji.
  Ten ruch zostal omowiony napewno z adwokatami a karta przetargowa sa napewno jeszcze nieujawnione informacje o amerykanskich tzw. swinstwach grubego kalibru.Odtajnienie ich faktycznie mogloby wywolac trzesienie w swiecie.Nalezy poczekac na rozwoj wydarzen.
  Zabicie go przez CIA niewiele da bo wtedy informacje i tak zostana upublicznione.Jednak jak pokazuje historia, USA z jego CIA to wyjatkowo glupia administracja i po nich mozna spodziewac sie kazdego swinstwa, chamstwa i morderstwa (typowy przypadek Miloszevicza), tak jak to robili w przeszlosci.

  Generalnie facet ma ogromna odwage cywilna i chwala mu za to,ze probuje pokazywac prawde o zgnilym USA, ktore jak pokazuje praktyka jest krajem typowo totalitarnym opartym na faszystoweskich zasadach

 • calvadosusmak

  Oceniono 12 razy 8

  najbardziej mnie draznia ci fanatyczni amerykanie i texty, ze Assange narazil na smierc tysiace amerykanskich istnien. to jest hipokryzja w czystej postaci - sami narazili swoje operacje i swoich obywateli na niebezpieczenstwo, formuujac te wszystkie idiotyczne depesze i prowadzac swa dyplomacje w wyjatkowo niewyszukany sposob, myslac, ze nikt sie nie dowie... no i ta cala sprawa z gwaltem/ o ile byl jakis gwalt...

 • jaja.jak.globusy

  Oceniono 12 razy 8

  Sześć dni się zastanawiały czy było im wystarczajaco dobrze a potem stwierdziły, że to byl jednak gwałt

 • blue911

  Oceniono 7 razy 7

  wicur - to nie lipa. Jankesy sa do maksimum wsciekli na niego i purpurowi ze zlosci. Ja tez myslalem,ze to zmylka,ale furia z jaka o nim mowia/pisza wskazuje na co innego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX