Sztygar Luis Urzua: Zrobilliśmy to, na co czekał cały świat

14.10.2010 06:29
Sztygar Luis Urzua krzyczy ''Niech żyje Chile!''.

Sztygar Luis Urzua krzyczy ''Niech żyje Chile!''. (Fot. Dario Lopez-Mills AP)

- Zrobiliśmy to, na co czekał cały świat - powiedział prezydentowi Chile Sebastianowi Pinerze tuż po swoim ocaleniu sztygar Luis Urzua, ostatni z 33 uratowanych górników, który został wyciągnięty na powierzchnię tuż po godz. 3 nad ranem czasu polskiego z zasypanej kopalni miedzi i złota.
- Te 70 dni, kiedy walczyliśmy tak ciężko, nie poszły na marne. Mieliśmy siłę, ducha, chcieliśmy walczyć, chcieliśmy walczyć dla naszych rodzin i to było najważniejsze- powiedział prezydentowi Urzua.

- Nie jest Pan taki sam i ten kraj nie jest taki sam po tym, co się zdarzyło. Był Pan inspiracją. Niech Pan idzie uściskać swoją żonę i córkę.

Ze sztygarem u swego boku, prezydent zaintonował hymn narodowy, który zaczął śpiewać tłum zgromadzonych, entuzjastycznie witających kolejnych ocalonych górników.

To Urzua kierował grupą ludzi, którzy rozpoczynali 5 sierpnia swoją zmianę w kopalni San Jose na pustyni Atakama, zanim doszło do katastrofy. Pozostał liderem grupy przez 69 dni spędzonych przymusowo pod ziemią. Odmawiał wyjazdu na powierzchnię dopóty, dopóki wszyscy pozostali górnicy nie zostaną wyciągnięci na powierzchnię.

Zobacz także
Komentarze (25)
Sztygar Luis Urzua: Zrobilliśmy to, na co czekał cały świat
Zaloguj się
 • bartek_34

  Oceniono 10 razy 10

  ambl@
  idz w pizdu .. kaczogrodzie.. takich jak ty powinni dawno wieszac dupku zasrany!!! nie masz szacunku dla ludzi ktorzy ocaleli po tak dlugim czasie tylko pieprzysz nacpany co premier by zrobil!!! to nie u nas zasrany gnoju!!!

 • tepetoja

  Oceniono 9 razy 9

  uuuffff! bardzo sie ciesze!

  W tym okropnym czasie, kiedy z ekranów telewizorów wylewa sie nienawiść, kiedy karmią nas samymi plotkami, kiedy musimy znosić pogarde oszołomów, kiedy dzieli sie nas na tych co są tu i tych co stoją tam gdzie było zomo, kiedy wbija nam sie do głów, że trzeba oczyścić Polske bo ona jest dla prawdziwych Polakow -
  akcja ratunkowa w Chile pozwala wierzyć jeszcze w człowieka i jest jasnym promieniem nadzieji i optymizmu.

 • maz-47

  Oceniono 8 razy 8

  Brawo Chile! Brawo górnicy! Brawo ratownicy!
  Wspaniała robota. Ten przykład powinien być inspiracją dla całego świata. Pokazali że można dokonać cudu i uratować ludzi wyrywając ich z czeluści piekieł...

 • grizli-2

  Oceniono 8 razy 8

  BRAWO CHILE !!! DZIĘKUJEMY ZA ZWYCIĘSTWO !!!

 • bartek_34

  Oceniono 8 razy 8

  Gratulacje !!!!!!!!!!!!!!urarowali sie , tyle czasu i tyle ludzi.. a przeciez maja zony , matki, dzieci , rodziny co czekaly!!!!!! Powodzenia , naprawde super news i przepielna akcja!!!

 • cedrat1

  Oceniono 10 razy 8

  Brawo.!! Przyjemnie aż się czyta na 1 stronie takie newsy zamiast tego czy kaczor z obrońcami krzyża już się zesrali czy jeszcze nie. Więcej pozytywnych informacji proszę redakcjo. Świat naprawdę tego potrzebuje a nie durnych sporów o stołki.!!!!!!!!

 • halgac

  Oceniono 8 razy 8

  Brawo, ogromne gratulacje, wszyscy sie radują, to wspanałe uczucie.

 • mapi7

  Oceniono 8 razy 8

  Chylę czoła przed dzielnością górników i ratowników!!!
  Człowiek potrafi być wielki!!!

 • koloratura1

  Oceniono 9 razy 7

  Brawo!!!

  Chwała bohaterom, zarówno tym co przeżyli, jak i tym, co im przeżycie umożliwili!
  To im należą się pomniki, a nie tym, co zginęli - w dodatku - marnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje