Łukaszenka się odmłodził

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka zmienił datę swoich urodzin - z 30 na 31 sierpnia. - W ten sposób pokazał, że ma władzę nie tylko nad teraźniejszością, ale i nad przeszłością - ironizuje białoruski publicysta Jurij Humieniuk.
Wszystkie białoruskie encyklopedie i oficjalne publikacje głosiły, że Łukaszenka urodził się 30 sierpnia 1954 r. we wsi Kopyś w obwodzie witebskim. I to 30 sierpnia w ciągu 16 lat swoich rządów prezydent zawsze obchodził urodziny.

W tym roku to się zmieniło, a dyktator oficjalnie świętował urodziny 31 sierpnia, o czym Białorusini dowiedzieli się z głównego wydania wiadomości telewizji ONT. - Aleksander Łukaszenka i jego syn, który urodził się w tym samym dniu, obchodzą dziś urodziny. Przyłączamy się do gratulacji - poinformowała stacja we wtorek wieczorem.

Szybko okazało się, że to nie dziennikarski błąd, tylko oficjalne stanowisko białoruskich władz, bo już w środę oficjalna strona internetowa prezydenta zawierała nową datę urodzin Łukaszenki. "Biografia prezydenta nie zmieniła się, zawsze obchodził urodziny 31 sierpnia" - zapewniają teraz służby prasowe Łukaszenki.

Dlaczego Łukaszenka postanowił się odmłodzić? Większość ekspertów jest przekonana, że chodzi o to, iż 31 sierpnia obchodzi urodziny najmłodszy syn prezydenta Kola (ze związku pozamałżeńskiego). W ciągu ostatnich dwóch lat Kola stał się prawdziwą maskotką dyktatora, który zabiera go ze sobą nawet na oficjalne wizyty zagraniczne.

- Łukaszenka jest bardzo przywiązany do syna. Ten sam dzień urodzin ma to symbolizować - powiedziała "Gazecie" Swietłana Kalinina, autorka głośnej biografii białoruskiego przywódcy "Prezydent przez przypadek".

Za zmieniającą się biografią Łukaszenki nie nadążyli jego zagraniczni przyjaciele, którzy złożyli mu gratulacje 30 sierpnia. Taki "błąd" popełnili m.in.: prezydenci Armenii, Ukrainy, przywódca rosyjskich komunistów Giennadij Ziuganow i patriarcha Wszechrusi Cyryl.

Komentarze (27)
Łukaszenka się odmłodził
Zaloguj się
 • zuzur

  Oceniono 5 razy 5

  Jaki cywilizowany prezydent. Kim Dżong Il straciłby matkę, że za wcześnie urodziła.

 • mako75

  Oceniono 7 razy 5

  Phi...Też mi zmiana, jeden dzień w tę czy w tamtą stronę. U nas po 20 latach okazało się, że to bracia Kaczyńscy obalili komunizm a Borusewicz to był taki mały pikuś, Krzywonos jeszcze mniejszy, a reszta współpracowała z SB.

 • mitter

  Oceniono 3 razy 3

  A za dwa lata nowa data urodzin - 31 lutego 1954

 • tuu154

  Oceniono 5 razy 3

  Jaki kraj, takie elyty. Korea Pn. i pajac Kim, Białoruś i kołchoźnik łukaszenka, IV RP i kartoflane kurduple. Elyty.

 • jurgi-fld

  Oceniono 5 razy 3

  E tam. Łukaszenka jest kiepski. Nasz Jarosław jest lepszy — zmienia historię, czyli kto stworzył Solidarność i uwolnił kraj…
  ____________________________
  my.opera.com/Jurgi/

 • zaczarowany-olowek-jest-moj

  Oceniono 5 razy 3

  Alek i Yaruś mają tak wiele wspólnego ze sobą, że pomyślałbym iż są braćmi.
  Lubią zmieniać historię,
  lubią jak naród myśli tak jak oni,
  wszystko wiedzą,
  i wiedzą najlepiej,
  i są w ogóle "de beściaki"
  Nie zdziwię się jak za jakiś czas Yaruś będzie wychwalał Alka i mówił o braterstwie i przyjaźni. I wszystko to w imię poparcia. Tylko kogo? Może Marsjan?

 • haniadaniel

  Oceniono 6 razy 2

  Pod wzgledem pojemnosci mozgu moze podac sobie reke z naszym Kaczorem...

 • maaac

  Oceniono 4 razy 2

  śp. Lech Aleksander Kaczyński odmaładzał w ten sposób swoją śp. małżonkę. I to na bezczelnego mimo tego, że żyją jeszcze jej koleżanki ze szkoły.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 4 razy 2

  Łukaszenka się odmłodził, a Jarek dorabia sobie przeszłość w opozycji :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX