USA: Korea Płn. ryzykuje "czymś gorszym" niż potępienie

us, PAP
26.03.2009 , aktualizacja: 26.03.2009 18:52
A A A Drukuj
- Korea Północna ryzykuje międzynarodowym potępieniem, albo nawet "czymś gorszym", jeśli zrealizuje swoje plany wystrzelenia rakiety dalekiego zasięgu - ostrzegł w czwartek koordynator amerykańskich służb specjalnych Dennis Blair.
Wystrzelenie rakiety przez Koreę Północną planowane jest między 4 - 8 kwietnia. Oficjalnie ma ona wynieść na orbitę okołoziemską satelitę telekomunikacyjnego, jednak USA, Korea Południowa i Japonia uważają, że jest to pretekst dla przeprowadzenia testu z rakietą dalekiego zasięgu.

Korea Północna zagroziła w czwartek, że jeśli społeczność międzynarodowa ukarze ją za zaplanowane na przyszły miesiąc wystrzelenie rakiety Taepodong-2, uruchomi ponownie swój program atomowy.

Blair uważa również, że północnokoreański przywódca Kim Dzong Il ma wciąż mocną pozycję i odzyskał siły po domniemanym wylewie w ubiegłym roku oraz że nierealistyczne jest spodziewać się, aby ktoś inny mógł przejąć władzę w kraju.

Również w czwartek amerykański Departament Stanu poinformował, że przedstawiciele Japonii, Korei Płd. i USA przeprowadzą w piątek w Waszyngtonie konsultacje dotyczące Korei Płn.

Podziel się

  • Ocena:

    • słabe
    • nic specjalnego
    • dobre
    • bardzo dobre
    • znakomite

    0 głosów