Ukraina - Rosja: Awantura o Flotę Czarnomorską

16.08.2008 00:00
Prezydent Wiktor Juszczenko domaga się od Moskwy, by ta "natychmiast" rozpoczęła rokowania z Kijowem na temat wycofania jednostek rosyjskiej Floty Czarnomorskiej z Sewastopola.

Rosjanie, zgodnie z porozumieniem zawartym dziewięć lat temu z Ukraińcami, mieliby pozostać w bazie na półwyspie Krym do roku 2017. Jednak Ukraińcy od dawna im proponują, by już teraz zaczęli się przygotowywać do ewakuacji okrętów i wyposażenia, co - ich zdaniem - będzie operacja trudną i długotrwałą.

Rosjanie niezmiennie odpowiadają, że jest "jeszcze za wcześnie", i nie potwierdzają, że będą gotowi opuścić Sewastopol do 2017 r.

Sprawa bazy na Krymie stała się gorąca, kiedy Rosjanie w czasie agresji na Gruzję posłali swe okręty z Sewastopola do wybrzeży atakowanego kraju, a to - zdaniem Kijowa - jest sprzeczne z układem rosyjsko-ukraińskim w sprawie bazy.

Prezydent Juszczenko zażądał we wtorek, by Rosjanie z trzydobowym wyprzedzeniem informowali Ukraińców o tym, że któryś z ich samolotów czy okrętów stacjonujących w krymskim Sewastopolu ma przekroczyć granicę Ukrainy. Rosyjscy wojskowi mają też raportować, ilu ludzi, jaki sprzęt, uzbrojenie i amunicję będzie przewozić konkretna jednostka. Rosja zdecydowanie odrzuciła te żądania.

Moskwa mobilizuje swych zwolenników na zamieszkanym przede wszystkim przez Rosjan Krymie. Wczoraj zorganizowali oni kilkusetosobową demonstrację w Sewastopolu, który jest główną bazą Floty Czarnomorskiej. Manifestanci pod transparentem "Juszczenko i Saakaszwili są agresorami" skandowali: "Hańba Juszczence, hańba Saakaszwilemu!".

Zobacz także
  • Juszczenko: Ukraina nie odda półwyspu
Skomentuj:
Ukraina - Rosja: Awantura o Flotę Czarnomorską
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje