Anglicy przesunęli granice nauki

Badania na hybrydach mogą pomóc w leczeniu parkinsona czy alzheimera, ale nastąpi to najprędzej za kilka lat. Ale wynik wczorajszego głosowania jest punktem zwrotnym dla brytyjskiej nauki - brytyjska prasa o hybrydach
"Decyzja parlamentu o zezwoleniu na badania hybryd, które są w części ludzkie i w części zwierzęce, nie spowoduje natychmiastowego przełomu w medycynie. Badania na hybrydach mogą pomóc w leczeniu parkinsona czy alzheimera, ale nastąpi to najprędzej za kilka lat. Ale wynik wczorajszego głosowania jest punktem zwrotnym dla brytyjskiej nauki." - pisze The Times o poniedziałkowym, przełomowym głosowaniu w brytyjskim parlamencie.

Deputowani postanowili dopuścić tworzenie mieszańców ludzko-zwierzęcych w celach naukowych.

Konserwatywny "Daily Telegraph" pisze, że Wielka Brytania ma dzięki temu szansę stać się globalnym liderem w zakresie badań nad komórkami macierzystymi. "Krytycy badań byli w mniejszości, znacznie więcej deputowanych głosowało za uwolnieniem potencjału, jaki drzemie w badaniach nad komórkami macierzystymi." Dziennik podkreśla, że zarówno lider konserwatystów David Cameron, jak i premier Gordon Brown, obaj poparli badania i w Izbie Gmin zawiązały się ponadpartyjne sojusze na to wyjątkowe głosowanie.

Lewicowy "Guardian" pisze, że deputowani "swoim głosowaniem przesunęli granice nauki " i że debata była "pełna pasji".

Nawet tabloidy zajęły się sprawą komórek macierzystych: "Daily Mail" pisze, że badania są "wielkim krokiem w nieznane", ale nie potępia decyzji parlamentu; Daily Mirror ocenia, że deputowani zagłosowali "za postępem". Redaktorzy "The Sun" są zdania, że wyniki badań nad komórkami macierzystymi mogą przyczynić się do "poprawy jakości naszego życia".