Ostatnie przesłanie Jana Pawła II

Podczas mszy za duszę Jana Pawła II odczytano ostatni przygotowany przez niego tekst. Kardynał Angelo Sodano, który przewodniczył mszy na Placu świętego Piotra, nazwał zmarłego papieża Janem Pawłem Wielkim.
Rozważanie, przygotowane przez Jana Pawła II na modlitwę maryjną "Regina Coeli" w święto Miłosierdzia Bożego, odczytał arcybiskup Leonardo Sandri, który w ostatnich tygodniach wielokrotnie zastępował Papieża.

Jan Paweł II napisał, że świat, który wydaje się zagubiony i zdominowany przez zło, egoizm i lęk, potrzebuje miłosierdzia. Papież ostatni raz powtórzył inwokację "Jezu, ufam Tobie", prosząc o zmiłowanie dla świata.

Kardynał Sodano, który nazwał zmarłego Papieża "wielkim", wyraził podczas mszy nadzieję, że będzie on z nieba wspomagać Kościół, który wprowadził w trzecie tysiąclecie, i "pomoże nam 'przekroczyć próg nadziei', o której tak wiele nam mówił". Wspominając śmierć Papieża kardynał Sodano powiedział: "W wigilię Niedzieli Bożego Miłosierdzia Anioł Pański przyleciał do Pałacu Apostolskiego na Watykanie, zbliżył się do Jego sługi dobrego i wiernego i wyszeptał łagodnie: wejdź do radości twego Pana".

Po mszy ciało Jana Pawła II wystawiono w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego. Tam oddali mu hołd kardynałowie i przedstawiciele najwyższych władz Włoch.