Urodzony w Szczecinie Paul Ziemiak został nowym sekretarzem generalnym CDU

Nowym sekretarzem generalnym CDU został dotychczasowy szef młodzieżowej przybudówki CDU/CSU Paul Ziemiak. Ziemiak to pierwszy polityk polskiego pochodzenia, który zajął tak wysokie stanowisko w strukturach CDU.

Kandydaturę Paula Ziemiaka wysunęła dziś przed południem delegatom na zjazd nowa przewodnicząca CDU Annegret Kramp-Karrenbauer. Za Ziemiakiem opowiedziało się 62,8 procent delegatów.

Syn polskich imigrantów

Ziemiak urodził się w 1985 roku w Szczecinie. Do RFN przyjechał jako dziecko. - Polskę i Polaków darzę wielką sympatią. Urodziłem się w Polsce, stamtąd pochodzi moja rodzina. Oczywiście nigdy nie zapomnę, skąd pochodzę. Jestem Niemcem, ale wiem, gdzie są moje korzenie - mówił w 2014 roku w wywiadzie dla DW. Od 2014 roku Ziemiak jest przewodniczącym młodzieżowej przybudówki CDU/CSU Junge Union (Młoda Unia). Po wyborach do Bundestagu w 2017 roku został posłem do niemieckiego parlamentu. Uchodzi za przedstawiciela konserwatywnego skrzydła w CDU i jest przyjacielem federalnego ministra zdrowia Jensa Spahna, który obok Friedricha Merza ubiegał się o stanowisko nowego przewodniczącego CDU, ale podobnie jak on przepadł w głosowaniu na korzyść Annegret Kramp-Karrenbauer.

Uważa się, że wysuwając kandydaturę 33-letniego Ziemiaka Kramp-Karrenbauer zamierza pozyskać dla siebie i swojej polityki zarówno partyjną młodzież jak i konserwatywnych krytyków dotychczasowej linii politycznej Angeli Merkel jako szefowej CDU. Byłby to zatem ważny sygnał nowej przewodniczącej, która chce w ten sposób zapobiec pogłębieniu się rozdźwięków między członkami partii chadeckiej.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (183)
Urodzony w Szczecinie Paul Ziemiak nowym sekretarzem generalnym CDU
Zaloguj się
 • race444

  Oceniono 48 razy 26

  Niemcy to bardzo tolerancyjny kraj, sekretarzem generalnym CDU zostaje Paul Ziemniak, ktory urodzil sie w Polsce i teraz sobie wyobrazcie czy ta sama sytuacja moglaby byc w Polsce. Czy wyobrazacie sobie zeby sekretarzem generalnym PiS-u zostal ....... Niemiec ?????????? ktos kto urodzil sie w Niemczech i mieszka od dziecka w P(W)olsce ?????

 • bmarten

  Oceniono 32 razy 26

  Tak więc mamy w Niemczech panią kanclerz, której dziadek był Polakiem z Wielkopolski, a także sekretarza generalnego CDU, mającego polskie pochodzenie. Świetnie, to jest zjednoczona Europa!

 • fakiba

  Oceniono 44 razy 24

  Coś mi się zdaje że ten pan da popalić kaczej bandzie jeszcze bardziej niż Angela , i bardzo dobrze , powodzenia

 • libero1963

  Oceniono 24 razy 20

  Ja mu życzę dobrze. Był w Katowic w 2013 roku. Jest otwarty na współpracę i kontakty czego powinni się uczyć misiewicze itd.
  Ale nie ma co debatować z prześmiewcami i szydercami.
  Podoba mi się, że nie wstydzi się pochodzenia, że jest Niemcem z Polski.

 • libero1963

  Oceniono 34 razy 20

  Gratuluje, życzę sukcesów i zdrowia. Pdoba mi się, że nie wwstydzi się Pan swojego pochodzenia i mówi, że jest Niemcem ze Szczecina. Niemieckość w Polsce jest postrzegana jak chcekaczynski, a prawda jest taka, że Niemcy w Polsce robią wiele dobrego dla lokalnych społeczności.
  Ja zaś mam nadzieję, że może spojrzy Pan łaskawie na Szczecin, Świnoujście. Te miasta "warszawka" sobie "odpuściła", remonty, firmy w Szczecinie, szczegolnie stoczniowe, tunel w Świnoujściu.....

 • staem

  Oceniono 19 razy 19

  Na pograniczu dwóch sąsiednich Państw zawsze jest przenikanie narodowości. To jest normalne.
  Ileż jest polskich rodzin, których przodkowie pochodzili z Niemiec, Słowacji, Czech, Ukrainy, Rosji....
  Uszanujmy te przypadki i nie przyczepiajmy łatki związanej z pochodzeniem. Liczy się wartość człowieka , bez względu na to skąd pochodzą jego przodkowie. Patriotyzm to jest wyraz miłości i szacunku do wybranej ojczyzny i wyraz szacunku do współmieszkańców.
  Moja rodzina jest mieszaniną historycznie uformowaną przez przodków niemieckich, polskich, czeskich, ukraińskich, ormiańskich i dobrze mi z tym, jako Polakowi........i rozumiem każdą taką konfigurację narodowości przodków, moich i każdego innego Polaka.....

 • 2majtek1

  Oceniono 20 razy 12

  To też pisgłupom nie będzie pasowało .
  Oni mają cały czas pod górkę , biedne te pisiorki.

 • czarna_zoska

  Oceniono 10 razy 10

  Najazd Polski na Niemcy! O Matko do czego doszlo!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX