Rosyjskie statki bez dostępu do portów w UE? Konkurentka Merkel za twardą polityką wobec Rosji

Kandydatka na szefową CDU Annegret Kramp-Karrenbauer jest za bardziej twardą polityką wobec Rosji. Chce też dyskutować o lękach przed Nord Stream 2, ale wycofanie poparcia rządu dla tego projektu uważa za nierealne.

Kandydatka na stanowisko przewodniczącej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer w wieczornej dyskusji prowadzonej przez Anne Will w telewizji publicznej ARD opowiedziała się za zachowaniem dotychczasowych sankcji wobec Rosji zastrzegając, że nie zdołały one powstrzymać Władimira Putina, o czy świadczy niedawny incydent w Cieśninie Kerczeńskiej.

- Co może w takim razie powstrzymać Władimira Putina? W jaki sposób możemy dać mu do zrozumienia, że Morze Azowskie powinno być otwarte dla międzynarodowej żeglugi? - zastanawiała się kandydatka na następczynię Angeli Merkel.

Zamknąć porty dla rosyjskich statków

Jak zaznaczyła, jedną z możliwości byłoby porozumienie, że "dopóki trwa ta sytuacja, rosyjskie statki z tego regionu (Morza Azowskiego) nie mogłyby zawijać do portów europejskich i amerykańskich". - To jedna z możliwości, którą przynajmniej należy rozważyć - podkreśliła. - Jestem głęboko przekonana, a było to widać w ostatnich latach, że Władimir Putin będzie tak długo kontynuował ten konflikt i będzie wpływał na sytuację, jak długo nie natknie się na twardą barierę - wyjaśniła Kramp-Karrenbauer. - Morze Azowskie nie jest wewnętrznym akwenem Rosji - podkreśliła. Jej zdaniem Europa powinna w tej sprawie działać razem z USA.

W jej ocenie działania podejmowane przez rosyjskie kierownictwo jest "próbą utrwalenia niezgodnej z prawem międzynarodowym aneksji Krymu". Fakty dokonane, w tym przekształcenie Morza Azowskiego w akwen wewnętrzny Rosji, miałyby fatalne skutki dla Ukrainy - ostrzegła.

Rozmawiać o Nord Stream 2

Pytana o stanowisko wobec kontrowersyjnego projektu Nord Stream 2, Kramp-Karrenbauer podkreśliła, że gazociąg "realizowany od wielu lat" jako projekt biznesowy. - Faktem jest to, że od samego początku były kraje, które zwracały większą uwagę na wymiar polityczny, które nie kryją obawy. Faktem jest też to, że postępowanie Putina w Cieśninie Kerczeńskiej doprowadziło do wzrostu tych obaw i lęków - mówiła działaczka CDU.

Jak przyznała, na Niemcy wywierana jest w Unii Europejskiej coraz silniejsza presja. Zapowiedziała, że Niemcy ponownie przedyskutują problemy związane z gazociągiem - "jego znaczenie polityczne", a także kwestię, jak się ma ta inwestycja do obietnic złożonych Ukrainie i innych krajów. - To debata, która nadejdzie, debata podsycana zachowaniem Putina - wyjaśniła.

Dociskana przez prowadzącą, czy byłaby gotowa wycofać się z projektu, Kramp-Karrenbauer odparła: - Pytanie brzmi, jak dalece zaawansowany jest ten projekt. Mamy zobowiązania, są pozwolenia. Ale tam, gdzie dzięki trzeciemu pakietowi energetycznemu UE mamy możliwość wpływu, tam będziemy interweniować. To dyskusja, którą trzeba prowadzić w Europie. Pogląd, że nie jest to tylko projekt biznesowy, lecz także polityczny, uległ wzmocnieniu poprzez zachowanie Putina. - Zachowanie Putina doprowadzi do tego, że Nord Stream2 będzie silniej poddawany w wątpliwość. To będzie miało wpływ na dyskusję w Niemczech - mówiła.

Nie ignorować obaw i lęków

- Ze względu na zachowanie Putina, musimy w Niemczech wziąć bardziej pod uwagę obawy i lęki innych krajów europejskich, także Ukrainy. Musimy spojrzeć, jakie możliwości istnieją, by wpływać na to, ile gazu będzie przepływać - powiedziała. Zastrzegła, że nie mówi, iż wycofa się z projektu, który jest tak zaawansowany i ma pozwolenia. - Chcę zrobić to, co jest realistyczne. Są jeszcze możliwości. Trzeba o tym rozmawiać - podkreśliła.

O przywództwo w CDU po rezygnacji Angeli Merkel ubiega się troje kandydatów. Oprócz Kramp-Karrenbauer o fotel szefa partii walczą Friedrich Merz i Jens Spahn. Sondaże dają przewagę Kramp-Karrenbauer, ale rywalizacja nie jest jeszcze przesądzona.

Obserwatorzy sceny politycznej uważają, że nowy szef CDU zostanie w przyszłości kanclerzem Niemiec.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (242)
Konkurentka Merkel za twardą polityką wobec Rosji: Zamknąć dla nich porty
Zaloguj się
 • falbor

  Oceniono 49 razy 25

  Brawo p.Kramp-Karrenbauer, tak trzeba rozmawiać z putinem!
  Wbrew temu co zaczną tu zaraz wyszczekiwać mosliewskie trolle !!

 • jady51

  Oceniono 42 razy 18

  Zakaz wjazdu do UE, Stanów, Kanady, Australii dla obywateli federacji rozwiązałby sprawę...

 • barakuda62

  Oceniono 38 razy 14

  Już ta baba mi się podoba- ten pomysł z zamknięciem portów byłby zayebiście bolesny dla Putinowskiej hołoty a dla KGBowca szczególnie.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 22 razy 8

  Dobrym pomysłem jest też embargo na import rosyjskiego węgla uchwały ne na poziome EU

  Taka ekologiczna EU powinna odstąpić od wykorzystywania rosyjskiego węgla.

 • stop_pis

  Oceniono 9 razy 5

  Biedne lemingi w EU mają już tak zryte propagandą mózgownice, że nawet gdyby ukraiński bombowiec zrzucił jutro bombę na Kreml, to i tak uwierzą mediom głównego ścieku w przekaz, że był to jawny akt rosyjskiej agresji, bo ten Kreml rzucił się na pokojowo sobie spadającą ukraińską bombę. ;))))

 • damtek

  Oceniono 19 razy 5

  Kolejna już agresja Rosji na Ukrainę to dobrze zaplanowana akcja zawłaszczenia Morza Azowskiego i jednocześnie dalsza destabilizacja Ukrainy przed przyszłorocznymi wyborami. Dezinformacja i destrukcja narzędziem ros. polityki.
  Artur Roland Kozłowski/twitter

 • damtek

  Oceniono 13 razy 5

  Putin mówi o kontynuacji wojny na Ukrainie dopóki nie zmieni się tam rząd. Nie pierwszy to raz jak Putin próbuje wpływać na losy wyborów w innych krakach
  #TrumpRussia #Brexit
  Artur Roland Kozłowski/twitter

 • acide94

  Oceniono 17 razy 5

  Znając Putina, po wybudowaniu Nord Stream 2 na Bałtyku będzie na stałe flota ruskich okrętów wojennych i setki myśliwców Su27 w powietrzu, "chroniących rosyjską inwestycję".

 • acide94

  Oceniono 19 razy 5

  Z całym szacunkiem dla Niemiec - upieranie się przy Nord Stream 2 jest groźne, wczoraj FAZ nazwał ten projekt bronią Putina przeciwko Ukrainie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX