Awaryjne lądowanie samolotu Ryanaira we Frankfurcie. Ponad 30 pasażerów w szpitalu

Ze względów bezpieczeństwa samolot linii Ryanair wylądował awaryjnie we Frankfurcie- Hahn. Szereg pasażerów skarżyło się na problemy zdrowotne

Samolot tanich linii lotniczych Ryanair ze 189 pasażerami na pokładzie wystartował w piątek wieczorem z Dublina do chorwackiego Zadaru. Podczas lotu pilot poprosił o zgodę na awaryjne lądowanie na lotnisku Frankfurt-Hahn. Powodem był nagły spadek ciśnienia w kabinie maszyny. Załoga uwolniła maski tlenowe, a pilot rozpoczął awaryjne schodzenie na bezpieczną wysokość przed wylądowaniem.

33 poszkodowane osoby zostały odwiezione do szpitala, gdzie zostały otoczone opieką lekarską. - Pasażerowie skarżyli się na ból głowy i uszu - powiedział w sobotę rano rzecznik policji federalnej. Z informacji pasażerów wynika, że część osób miało też krwotoki z uszu i ust - Nikt nie został zatrzymany na dłużej - zapewniło frankfurckie lotnisko.

Pozostali pasażerowie spędzili noc na lotnisku. Jak podaje Reuters, Ryanair zaproponował opłacenie noclegów, ale "zabrakło dostępnych miejsc". W sobotę został postawiony do dyspozycji zastępczy samolot, większość pasażerów skorzystała z możliwości kontynuowania lotu.

Badanie przyczyn potrwa

Co dokładnie stało się na pokładzie samolotu, jeszcze dokładnie nie wiadomo. - Muszą to teraz wyjaśnić fachowcy, a to może potrwać - powiedział rzecznik policji federalnej. Linie lotnicze Ryanair podały tylko, że powodem awaryjnego lądowania był nagły spadek ciśnienia w kabinie samolotu. Nie wypowiedziały się natomiast ani co do szczegółów usterki, ani rodzaju problemów zdrowotnych pasażerów.

Jest to kolejny tego typu incydent na pokładzie samolotu irlandzkiego przewoźnika. Ryanair jest linią, z której korzysta najwięcej pasażerów w Europie - 130 milionów w ubiegłym roku. 

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (66)
Awaryjne lądowanie samolotu Ryanaira we Frankfurcie. Ponad 30 pasażerów w szpitalu
Zaloguj się
 • pilotpirx2

  Oceniono 15 razy 13

  Poszycie (powłoka) samolotu wbrew pozorom nie jest sztywna i podczas wchodzenia na wysokość podróżną pęcznieje (jak nadmuchany balon) na skutek różnicy ciśnień (w kabinie jest sztucznie zapewnione ciśnie zbliżone do atmosferycznego na poziomie ziemi) a na zewnatrz o wiele niższe (odwrotnie niż przy nurkowaniu). Podczas zniżania "balon" kurczy się. Przy lotach lokalnych na niewielkie odległości ilość cykli jest kilkukrotnie większa niż przy lotach transatlantyckich. To wszystko podlega kontroli , ale w przypadku wystąpienia wad w poszyciu , lub instalacji utrzymującej ciśnienie powietrza w kabinie następuje jego obniżenie niejednokrotnie do wartości na zewnątrz co kończy się z reguły szybka utrata przytomności powyżej 5 km. Dlatego w takim przypadku piloci muszą gwałtownie zejść poniżej 3,5 km co często kończy się krwotokiem dla przeciętnego niewytrenowanego pasażera. (maski tlenowe pasażerów wytwarzają tlen na skutek reakcji chemicznej jedynie ok 20 min i nigdy nie ma pewności czy wszystkie są sprawne). Piloci mają swoje osobne instalacje oparte na butlach ze sprężonym powietrzem na ok 1 h , stewardzi małe butle na ok 30 min)

 • 31.februarius

  Oceniono 50 razy 4

  "Załoga uwolniła maski tlenowe, ..."

  które do tego czasu trzymała w kiblu, w roli zakładników!

 • lupus1020

  Oceniono 22 razy 2

  1. Wielu rannych? To ja jestem ranny po każdym lądowaniu, bo zawsze odczuwam ból uszu.
  2. Kolejny tego typu incydent? Jakieś konkrety?

  Na szczęście nie każdy musi latać Ryanair. Można zawsze wybrać Latehansę ewentualnie Germanwings z pilotem typu Lubitz :)

 • cenisz.dobre.dziennikarstwo

  Oceniono 3 razy 1

  Lotnisko Hahn nie leży we Frankfurcie, tylko prawie 150km od niego. Bliżej stamtąd do Luksemburga niż do Frakfurtu.

 • student_zebrak

  Oceniono 2 razy 0

  widze sami milosnicy tej kultowej linii znanej z troski o pasazera :D

 • student_zebrak

  0

  ht tps://www.smh.com.au/world/europe/ryanair-passengers-left-bleeding-from-ears-after-terrifying-descent-20180715-p4zrkg.html
  bardzo nieprzychylne opinie o tym "przewozniku", glowny zarzut - olewanie podroznych.

 • redlupota

  Oceniono 5 razy -1

  Rzetelny dziennikarz napisałby jaki to był typ samolotu i z którego roku pochodził .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX