13-latek natrafił na unikalne znalezisko na wyspie Rugia. To skarb z czasów Haralda Sinozębego

Na polu na wyspie Rugia archeolodzy odkopali skarb z X wieku. Miejsce wskazał im 13-latek, który pod okiem hobbysty, natrafił na unikalne znalezisko.

Chodzi o biżuterię oraz 500-600 srebrnych monet, w tym monety z czasów panowania legendarnego króla Haralda Sinozębego (910-987), który wprowadził chrześcijaństwo w Danii.

- To jedyne znalezisko monet z czasów Sinozębego w tej skali w południowej części Bałtyku - mówi kierujący pracami wykopaliskowymi Michael Schirren. Harald Sinozęby jest dla Duńczyków tym, kim dla Polaków było Mieszko I. Urodzony jako wiking Harald zjednoczył kraj i w 960 roku przyjął chrzest. Po przegranej w 986 roku bitwie morskiej z flotą swojego syna Swena Widłobrodego (960-1014) Harald schronił się na Pomorzu. Rok później zmarł na wyspie Wolin.

Na znalezionych monetach widnieje wybity symbol krzyża. Zdaniem historyków to rodzaj "politycznego credo" i manifestacji przynależności władcy do chrześcijaństwa.

W styczniu archeolog amator Rene Schoen i jego uczeń Luca Malaschnitschenko odkryli skarb przy pomocy wykrywacza metalu na polu w pobliżu miasta Schaprode. O swoim znalezisku poinformowali lokalne władze, które zleciły odkopanie skarbu.

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Więcej o:
Komentarze (119)
13-latek natrafił na unikalne znalezisko na wyspie Rugia. To skarb z czasów Haralda Sinozębego
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 41 razy 31

  Harald Sinozęby swój kraj zjednoczył. Tysiąc lat później, panujący w niedalekim od Danii kraju Jarosław Szczerbatozęby-Mlaskacz swój kraj rozpiendrala. Na dodatek nie ma syna, który mógł by go pogonić. Choćby na wyspę Wolin :-))

 • Leonard Kera

  Oceniono 30 razy 24

  Rok 3185 na rosyjskich ziemiach odnaleziono krzyż z czasów Mateusza Krzywoustego i jego mikro-cesarza Jarosława-próchnicozębego. Jak się przypuszcza po zdradzie narodu ziemie te przeszły pod panowanie rosyjskie.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 23 razy 13

  1.) Harald nie był żadnym królem "legendarnym", ale całkiem prawdziwym.
  2.) Trudno zrozumieć, co Autor chce powiedzieć, pisząc o Haraldzie, że był "urodzony jako wiking" - jego ojcem był Gorm Stary, poprzedni król Jutlandii i Harald od urodzenia był królewiczem, tudzież następcą tronu.
  3.) Wieści o jego pobycie w Jomsborgu/Wolinie pod koniec życia i śmierci tamże, są dość niepewne - pochodzą z późniejszej o prawie 100 lat kroniki Adama z Bremy, w której pełno jest zmyśleń zarówno na temat Haralda, jak i na inne tematy...

  Pzdr

 • okoni18

  Oceniono 12 razy 10

  Też mamy u nas sinozębego, ale wszyscy dentyści wiedzą, że to próchnica.

 • loneman

  Oceniono 11 razy 9

  W obiecanych kampanijnie ruinach Polski za niedlugo archeolodzy odkryja fanty zajumane przez Yaroslava bezzebnego Nosowlochatego ;)

 • fantomas200

  Oceniono 7 razy 7

  Ciekawe ile tego rodzaju znalezisk w Polsce przechodzi w ręce prywatne, choćby z powodu strachu przed pochwaleniem się!

 • klex4

  Oceniono 19 razy 7

  W każdym bądź razie w katolandzie ten 13 latek już by siedział razem z owym hobbystom za nielegalne poszukiwania i wykopaliska.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX