Ponad połowa Niemców uważa, że ich rodzina była ofiarą Hitlera. "Zniekształcenie pamięci"

54,4 proc. Niemców zalicza swoją rodzinę do ofiar polityki Hitlera, a tylko 17,7 proc. przyznaje, że wśród ich przodków byli sprawcy nazistowskich zbrodni. Połowa uczestników badań obawia się, że Holokaust może się powtórzyć.

Bulwersujące dane pochodzą z opublikowanego we wtorek raportu autorstwa Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność, Przyszłość (EVZ) i Uniwersytetu Bielefeld. - Mamy do czynienia ze zniekształceniem pamięci historycznej - powiedział kierujący projektem badawczym Andreas Zick z Instytutu interdyscyplinarnych badań nad konfliktami i przemocą (IKG) w Uniwersytecie Bielefeld.

18 proc. uczestników ankiety oświadczyło, że osoby z ich rodziny pomagały osobom prześladowanym przez nazistów.  Jedynie niewielki odsetek uczestników ankiety poczuwa się do winy za Holokaust. Wypowiedź: "Czuję się winny za Holokaust, chociaż ja sam nie zrobiłem nic złego" - poparło zdecydowanie 4,5 proc. ankietowanych; skłonność do zaakceptowania tej opinii zasygnalizowało 5,9 proc. 55,7 proc. pytanych zdecydowanie odrzuca winę, dalsze 20,5 proc. raczej ją odrzuca. Niemal połowa uczestników badań obawia się, że Holokaust może się powtórzyć.

Badanie wykonano metodą rozmowy telefonicznej na próbie ponad 1000 osób.

Nie istnieje kult winy

Zick podkreślił, że wyniki badań obalają propagowany przez koła prawicowe mit o panującym w Niemczech "kulcie winy". Z raportu wynika, że większość Niemców interesuje się historią. 27,7 proc. deklaruje bardzo duże zainteresowanie minionymi dziejami, 32,5 proc. ocenia swoje zainteresowanie jako raczej duże. Głównym źródłem wiedzy historycznej jest szkoła (98,4 proc.) i w coraz większym stopniu, szczególnie dla młodzieży internet - 94,3 proc.

Ponad 50 proc. Niemców uznało wizytę w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym za wydarzenie mające szczególne znaczenie dla ukształtowania postawy wobec przeszłości. Za najważniejsze wydarzenie od 1900 roku 39 proc. Niemców uznało ponowne zjednoczenie kraju w 1990 roku. Nieco mniej - 37 proc. wskazało na drugą wojnę światową.

Obozy były niemieckie

Odnosząc się do polskiej ustawy o IPN, szef EVZ Andreas Eberhardt powiedział Deutsche Welle, że "Niemcy nie rozumieją, co obecnie dzieje się w Polsce". - To przecież oczywiste, że obozy koncentracyjne były niemieckie, były obozami założonymi przez Niemców - podkreślił. - Nie można jednak narzucać za pomocą ustawy poglądów na historię, nie można w ten sposób ograniczać wolności badań - zastrzegł.

- Niemcy wzrastają w świadomości, że to były niemieckie obozy, że Niemcy je zbudowali - zaznaczył Eberhardt. Jak dodał, "bardziej złożona sytuacja panuje w Izraelu".

W telefonicznej ankiecie przeprowadzonej pomiędzy grudniem 2017 roku a lutym 2018 wzięło udział 1016 przypadkowo wybranych osób w wieku od 16 do 92 lat. Znowelizowana przez polski parlament ustawa o IPN wprowadza kary grzywny lub więzienia m.in. za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką, w tym za stosowanie błędnego określenia "polskie obozy śmierci".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Komentarze (251)
Ponad połowa Niemców uważa, że ich rodzina była ofiarą Hitlera.
Zaloguj się
 • katejot666

  Oceniono 13 razy 9

  Jest w tym sporo przewrotnej racji. Niemcy są ofiarami nazizmu (dodajmy:ofiarami na własną prośbę). Ponad 7 milionów zabitych, zrujnowany kraj, głód, miliony zgwałconych Niemek.
  Stanowczo, przeciętny Niemiec, popierając Hitlera, dobrego interesu nie zrobił.

  Drodzy Romantycy! Ilekroć przyjdzie wam do głowy chwalić mądrość prostego ludu, wspomnijcie karierę Adolfa H. Lud go poparł i rozpętała się apokalipsa.
  Na szczęście Polacy są dużo mądrzejsi i lepiej wybierają (żart).

 • Jan Janicki

  Oceniono 27 razy 9

  I w czym tu zdziwienie,mamy 2018 rok. Teraz żyje drugie i trzecie pokolenie po wojnie i za co oni mają odpowiadać lub czuć się winni co się działo prawie osiemdziesiąt lat temu.Czy w Polsce też młodzież ma się czuć winna z zbrodnie popełnione przez dziadka ubeka lub milicjanta. Absurd,czas zakończyć te rozpamiętywania i oskarżanie jednych lub drugich.Przyszlosc nam ucieka,a wojnę zostawmy historykom.

 • led2007

  Oceniono 15 razy 7

  Ta wojna skrzywdziła wszystkich i Żydów i Polaków i Rosjan i Niemców. Zresztą każda wojna tak ma...

 • krynolinka

  Oceniono 21 razy 7

  Nie mam chęci odwetu.. Ale gdyby pokazać zdjęcia chociażby do fundamentów zniszczonej Warszawy tym "ofiarom" to by sobie zweryfikowali pewne sprawy.

 • zbychuk

  Oceniono 21 razy 7

  Jak mozna od ludzi oczekiwac zeby czuli sie winni za cos czego sami nie zrobili, wiecej za cos co zdarzylo sie wtedy kiedy jeszcze nawet ich rodzice nie zyli, nie mowiac o nich.
  Kto z Polakow czuje sie odpowiedzialny za przstepstwa dokonane przez swoich pradziadkow?
  Jesli juz to dziwi mnie to ze niektorzy czujha sie winni. Mi jest wstyd, ze mol rodacy wspoluczestniczyli w mordowani Zydow, ale nie czuje sie za to winny

 • zigzaur

  Oceniono 9 razy 7

  W zasadzie tak. Ale prawo karne i cywilne zna pojęcie współwiny, udziału własnego, winy zaniechania oraz rażącego niedbalstwa.
  A tak ogólnie, to tak kończy się "podnoszenie z kolan". Ówczesny niemiecki suweren uwierzył mściwemu wodzowi.

  Jest jednak różnica. Po 1945 Niemcy byli po prostu potrzebni. Tak Amerykanom jak i Sowietom.

 • greg0.75

  Oceniono 13 razy 7

  Całkiem realistyczny wynik ankiety; dwa - trzy pokolenia wstecz rodzina zazwyczaj rozrasta się do parudziesięciu osób (rodzeństwo i kuzynostwo dziadków czy pradziadków plus powinowaci); niespełna 1/5 (18%) Niemców mogła mieć wśród parudziesięciu krewnych kogoś sprzeciwiającego się hitleryzmowi - co daje liczebność takiej opozycji na prawdopodobnym poziomie wyraźnie poniżej 1%

 • berek-oberek

  Oceniono 25 razy 7

  Jednak, w kwestii winy i wstydu nie różnimy się zbytnio od Niemców. Jeśli my mamy prawo "leczyć" się z polityki wstydu czemu tego prawa odmawiamy Niemcom?

 • bling.bling

  Oceniono 10 razy 6

  To akurat prawda. Nazistowska trucizna była toksyczna również i dla Niemców. Konfrontacja osiągnięć nazizmu wobec podstawowych wartości musi prowadzić do takiego wniosku. Wyleczeni narkomani i alkoholicy też uważają, że są ofiarą choroby.
  Zaprzeczenie i wyparcie takie jak w Polsce w sprawie mordu na Żydach jest objawem choroby

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX