Szokująca lista hańby. 33 tys. ofiar i jest ich coraz więcej. To tak, jakby cały Sopot zniknął z mapy Polski

"Znalezieni 29.05.2017; liczba osób - 30; nazwisko, wiek, płeć - nieznane (1 dziecko); pochodzenie - nieznane; przyczyna śmierci - (2 zwłoki znalezione, 28 zaginionych) utonięcie lub stratowanie w panice podczas tonięcia łodzi u wybrzeży Libii" - to pierwszy zapis na 48-stronicowej "Liście" opublikowanej przez dziennik "Der Tagesspiegel".

48-stronicowa lista dokumentuje los ofiar restrykcyjnej polityki "twierdzy Europa". Została opublikowana 9 listopada w ramach współpracy dziennika i i teatru im. Gorkiego w Berlinie. 

OTO PEŁNA LISTA NA STRONIE "Der Tagespiegel" >>>

Końcowe zapisy na ostatniej stronie są jednocześnie umownym początkiem uchodźczej odysei. Pochodzą z 1993 roku. Jest wśród nich Jaffarzadeh, zmarły w więzieniu w Teheranie po deportacji z Austrii. Zwłoki innej, nieznanej osoby znaleziono na austriacko-czeskiej granicy. 18-letnia kobieta i 24-letni mężczyzna zarejestrowani w Rumunii jako ubiegający się o azyl, zmarli w podpalonym obozie dla uchodźców w Badenii-Wirtembergii. Trzy nieznane osoby zginęły na polsko-niemieckiej granicy, podczas próby przekroczenia Odry/Nysy.

48 gęsto zapisanych stron jest suchą i może przez to jeszcze bardziej wstrząsającą dokumentacją śmierci 33 293 osób "szukających azylu, uchodźców i migrantów, którzy zginęli z powodu restrykcyjnej polityki twierdzy Europa".

Ludzkie istoty, z pochodzeniem, przeszłością i życiem

"Jest to próba rozpoznania - w dziesiątkach tysięcy zmarłych - ludzkich istot, z pochodzeniem, przeszłością i życiem" - napisał dziennik w komentarzu do projektu.

Nieprzypadkowo "Lista" została opublikowana 9 listopada. Dla Niemiec jest to dzień brzemienny w skutkach - w 1918 r. w wyniku rewolucji listopadowej powstała Republika Weimarska, w 1923 miał miejsce pucz monachijski - pierwsza próba przejęcia władzy przez Hitlera, Noc Kryształowa 9 listopada 1938 zapoczątkowała pogrom Żydów, 9 listopada 1989 upadł berliński mur i krótko potem nastąpiło zjednoczenie Niemiec. "Po tym wszystkim, co było, zjednoczenie było prezentem, ale też zobowiązaniem, by ciągle od nowa sprostać oczekiwaniom stawianym przez historię" - czytamy w komentarzu "Tagesspiegla". "Lista" ma przypominać, że nie każdemu, tak jak zjednoczonym Niemcom, dane jest szczęście życia w pokoju. "Poza naszymi granicami miliony ludzi muszą żyć w zawieszeniu, uciekać przed terrorem, głodem, suszami, bombami. Przy czym życie nie jest właściwym słowem, raczej przeżycie".

Z dnia na dzień lista się powiększa

Do czwartku 9 listopada zginęło w tym roku lub zostało uznanych za zaginione 2954 osób - podało biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców (UNHCR). "Umieranie trwa dalej, dzień po dniu i końca nie widać" - napisał "Der Tagesspiegel" w innym artykule omawiającym "Listę".

Liczba uchodźców próbujących dostać się do Europy przez Morze Śródziemne zmniejsza się z roku na rok - podaje berliński dziennik. Podczas gdy jeszcze w 2015 r. było to ponad milion ludzi, w tym roku "tylko" niespełna 363 tys. Według danych opublikowanych w tych dniach przez UNHCR, w 2017 odnotowano 152 tys. "boat people". Tylko szlakiem do południowych Włoch Morze Śródziemne próbowało przekroczyć we wrześniu br. o 65 procent mniej uchodźców w porównaniu z tym samym miesiącem ub. roku. "Polityka UE, by uszczelnić swoje granice przed napływem dalszych uchodźców, wydaje się funkcjonować" - stwierdza "Der Tagesspiegel".

Co nie znaczy, że odyseja się skończyła. Po prostu coraz więcej ludzi próbuje dotrzeć do Europy od jej zachodniej strony. Od stycznia do września br. liczba nowo przybyłych w ten sposób wzrosła w porównaniu do ub. roku o 91 proc. - podało UNHCR.

Mimo zmniejszania się napływu uchodźców pokonujących Morze Śródziemne, nadal pozostaje ono masowym grobem - 3800 zmarłych i zaginionych w 2015 r., 3500 w 2014, ponad 5000 w 2016.

"Der Tagespiegel" przypomina, że statystyki te nie ujmują osób tracących życie w drodze na śródziemnomorskie wybrzeże, zmarłych i zaginionych "podczas ucieczki przez pustynię, między frontami w Iraku i Libii lub zmarłych wskutek znęcania się nad nimi".

"Można być pewnym, że liczba śmiertelnych ofiar na lądzie będzie rosła, jeżeli droga morska zostanie zamknięta i pozostaną przyczyny ucieczek. Tylko w Libii utknęło ponoć 700 tys. ludzi. Podczas gdy syryjscy uchodźcy coraz rzadziej docierają do Europy, niepowstrzymanie zwiększa się ich liczba w Syrii i poza Syrią: w listopadzie 2014 ONZ zarejestrowało 3,5 mln, dwa lata później już 4,8 mln. Najnowsze liczby z początków listopada 2017: 5,3 mln".

Przywrócenie tożsamości zmarłym i zaginionym

"Lista" powstała z inicjatywy tureckiej artystki Banu Cennetoglu. W 2007 r. wspólnie z grecką gazetą "Ta Nea" Cennetoglu opublikowała listę z nazwiskami 8855 zmarłych i zaginionych uchodźców. W 2010 podczas akcji przygotowanej z halą sztuki w Bazylei lista obejmowała już 13 tys. 284 ofiar śmiertelnych. Tegoroczna - wspomniane 33 293 ofiar. "Jest to tylko szczyt góry lodowej" - mówi artystka. Na tegorocznych "Documenta" w Kassel umieściła na centralnym gmachu wystawy napis: "Being safe is scary". "W tych czasach nikt nie powinien czuć się zbyt bezpiecznie" - skomentował "Der Tagespiegel".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

Komentarze (340)
"Der Tagesspiegel" opublikował listę zmarłych uchodźców
Zaloguj się
 • G SGK

  Oceniono 64 razy 32

  Tak prymitywnej propagandy nie było już dawno, od czasu tego dziecka to to je tatuś utonął i porzucił na brzegu...

 • ateistaodurodzenia2

  Oceniono 60 razy 30

  Jeszcze dłuższa jest lista osób, które w Afryce zmarły z głodu.
  Oczywiście, zmarli przez wrednych Polaków, którzy obżerali się w tym czasie kartoflami, zamiast wykazać solidarność i wysłać im do tej Afryki żarcie.

 • f1909

  Oceniono 38 razy 26

  Dla otrzezwienia chciałbym przypomnieć że Niemcy w czasie II WŚ zamordowali 6 milionów Bogu Ducha winnych ludzi w Polsce ! -- Dla przypomnienia ponieważ większość Niemców ( szczególnie młodych ) nie ma dziś o tym bladego pojęcia !!!

 • andy999kkk

  Oceniono 64 razy 26

  Ja proponuję uciekajacym i migrantom ekonomicznym zmiane kierunku exodusu.
  Uciekajcie do bogatych państw Zatoki Perskiej , do Arabii Saudyjskiej ,Zjednoczonych Emiratow Arabskich , Kataru. Tam was przyjma , to sa wasi bogaci bracia w wierze. Nie odmowia.

 • zgniot

  Oceniono 43 razy 25

  A co ma do tego Sopot i mapa akurat Polski? To u nas ktoś się utopił?
  No i jeszcze ta hańba. Lista hańby CZYJEJ?
  Dajcie sobie już na Czerskiej spokój i przestańcie POLAKOM obrzydzać ich własny kraj. Zajmijcie się mordowaniem dzieci w Palestynie.

 • pizzon

  Oceniono 38 razy 24

  pasie kozy w stepie, handluje bananami w małym miasteczku, po powrocie wraca do ciasnej chaty z trzciny i odbiera na smartfonie wiadomość, Jego kolega jest już w Norwegii. Dostał 2 urządzone pokoje i zapomogę 10-krotnie przewyższającą jego dochód. Inni też już wyjechali.
  To na co ma czekać?

 • gama01

  Oceniono 34 razy 24

  Wczoraj byl 13 listopada. 2 lata temu maz z synem poszli na Stade de France na mecz w ramach prezentu urodzinowego. Nikomu nie zycze przezyc tego, co ja I cala rodzina w Polsce przezywala przez pol nocy nie majac z nimi zadnego kontaktu I patrzac w telewizji, co sie dzieje. Kolega z pracy bawil sie w Bataclan. Juz nie wrocil. Moze to okrutnie zabrzmi, ale ofiary tez mialy przeszlosc, rodzine, czasami cale zycie przed soba. I nie mniej zasluzyly na taka medialna wstawke, jak emigranci.

 • krzysiozboj

  Oceniono 35 razy 21

  I jest to wina Polaków, bo nie chcą przyjmować. W żadnym wypadku Francuzów, którzy rozwalili Libię, oraz Niemców, którzy całą Afrykę zaprosili na socjal.

 • masofrev

  Oceniono 28 razy 20

  "Szokująca lista hańby." - ale czyjej hańby? Jaki mam wpływ na to, że ktoś decyduje się wsiąść na łódź przemytników u wybrzeży Libii???

  "48-stronicowa lista dokumentuje los ofiar restrykcyjnej polityki "twierdzy Europa". " - ach, restrykcyjnej polityki? Może zatem powinniśmy wysłać po wszystkich chętnych samoloty, a potem dać im jeszcze mieszkania, no i oczywiście mieszkania? Bo jak nie damy mieszkań - umrą z zimna (Europa cokolwiek chłodniejsza od Afryki) albo z głodu i będzie kolejna "hańba".

  Gdyby polityka Europy była NAPRAWDĘ restrykcyjna, i wszystkich nielegalnych imigrantów siłą odsyłano do kraju, z którego przybyli to NIKT nie utonąłby - bo NIKT nie wsiadałby do łodzi wiedząc, że to bezcelowe.

  Prymitywizm tej lewackiej manipulacji przeraża nie mniej niż prymitywizm zakapturzonych ONR-owców bredzących o separacji białych!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX