Prezes czeskiego Sądu Konstytucyjnego o polskim TK: To alarmujące i wstrząsające

- To kryzys naszej cywilizacji i brak umiejętności bronienia się przed realnymi zagrożeniami państwa prawa i demokracji - komentuje prezes czeskiego TK Pavel Rychetský.

Deutsche Welle: Czy dla Pana jest interesujące to, co się dzieje z Trybunałem Konstytucyjnym w sąsiedniej Polsce?

Pavel Rychetský*: Nie używałbym słowa "interesujące". To jest alarmujące i wstrząsające. Wskazuje na kryzys naszej cywilizacji i brak umiejętności bronienia się przed realnymi zagrożeniami państwa prawa i demokracji. Chodzi o geograficznie nam bliskie Węgry i Polskę, ale także o Turcję i Stany Zjednoczone. O ile jednak USA mają prawdopodobnie dostatecznie sprawne instytucje, żeby utrzymać fundamenty demokratycznego państwa prawa, o tyle nie da się tego powiedzieć o trzech wcześniej wymienionych krajach. A sytuacja w Polsce jest o wiele gorsza, niż wiemy o tym z mediów. Wydaje się bowiem, że nie tylko politycy, ale i dziennikarze nie mają odwagi opisać ją wystarczająco dokładnie.

Skąd taka ocena?

Z osobistego doświadczenia. Dwa miesiące temu prezes węgierskiego Sądu Konstytucyjnego zwołał spotkanie prezesów Sądów Konstytucyjnych Grupy Wyszehradzkiej. W jej historii nic takiego jeszcze się nie wydarzyło. Spotykają się prezydenci, premierzy, ministrowie, by przed rozmowami na forum Unii Europejskiej wymienić się doświadczeniami, czy udzielić sobie wsparcia.

A co jest złego w spotkaniach prezesów sądów konstytucyjnych?

Zanim przybyłem do Budapesztu, miałem wrażenie, że chcą wykorzystać mój udział w tym spotkaniu, aby te zmiany w Polsce i na Węgrzech uzyskały swego rodzaju puncę legalności. Ale to, co usłyszałem od przedstawiciela Polski...

To była prezes Julia Przyłębska?

Nie, profesor Lech Morawski. Zakładałem, że albo będzie całkiem neutralny, albo będzie starał się nas przekonać, że sytuacja w Polsce nie jest wcale aż tak alarmująca, właściwie wszystko jest w porządku i nie tylko zachowywane są zasady demokracji, ale i państwa prawa. Było dokładnie na odwrót.

To znaczy?

Najpierw scharakteryzował sytuację w Polsce słowami, że w Polsce jest wojna. Już to mną wstrząsnęło. Potem wyjaśnił, że to wojna między patriotami po jednej stronie, a zdrajcami i kolaborantami z drugiej. Właściwie było to nienawistne wystąpienie.

Usłyszałem od niego także, że Trybunałowi Konstytucyjnemu nie wolno przedstawiać interpretacji konstytucji. Że konstytucja nie należy do Trybunału, lecz do całego narodu. To mi przypomniało czasy Józefa Stalina.

Krótko mówiąc: jest ewidentne, że kiedy w państwach nazywanych liberalnymi demokracjami zaczynają się pojawiać rysy autorytaryzmu, wówczas autokraci w pierwszym rzędzie starają się ograniczyć w jakiś sposób tę trzecią władzę w państwie, która ma bronić praw i swobód obywateli.

Władzę sądowniczą?

Władzę sądowniczą. Bo ona jest największą przeszkodą w dążeniach do ograniczenia demokracji, a przede wszystkim usunięcia zasady państwa prawa. Bo wychodzi z zasady, że prawo jest ponad polityką i że ustawy, a w pierwszym rzędzie konstytucja, w oczywisty sposób ograniczają polityków.

W naszej konstytucji mamy taki zapis: "Zmiany ingerujące w istotę demokratycznego państwa prawnego są niedopuszczalne". Co to znaczy? To jest jasna instrukcja, że nawet parlament nie ma prawa tknąć zasad demokracji i państwa prawa - nawet jeśli byłaby to decyzja jednomyślna.

Przecież parlament ma prawo zmieniać konstytucję. A w tym punkcie nie?

Według naszej nauki i orzecznictwa naszego Sądu Konstytucyjnego, takiego prawa nie ma nawet parlament. Czeski Sąd Konstytucyjny już raz unieważnił ustawę konstytucyjną przyjętą przez obie izby parlamentu, powołując się właśnie na artykuł 9, ustęp 2, stanowiący, że istnieją pewne pryncypia, których nie ma prawa tknąć nawet demokratycznie wybrany parlament. Nie jest bowiem tak, że w demokracji większość ma rację. Większość ma jedynie tymczasowe upoważnienie. A ta tymczasowość oznacza, że nie wolno odejść od podstawowych zasad, które konstytucja dała temu państwu.

Ale to parlament je przecież uchwalił!

Tak, ale nie ten. To był ten pierwszy parlament, konstytucyjny, który włożył nam do konstytucji tę nadrzędną, ponadkonstytucyjną ochronę podstawowych wartości, jak na przykład prawa do życia. Żaden parlament nie ma już prawa przywrócić kary śmierci, ponieważ nasze państwo zakazało jej stosowania.

Wyraził Pan poważne obawy wobec tego, co się dzieje w Polsce. Czy może Pan powiedzieć, co budzi Pański niepokój?

Przede wszystkim los wartości demokratycznych i zasady państwa prawa, ale też niezależnego sądownictwa i niezależnych mediów. W Polsce ten zmasowany atak jest prowadzony właśnie na niezależne sądownictwo i niezależne media. To im usiłuje się nałożyć kaganiec i pozbawić ich tej niezależności.

Ta próba zaczęła się od Trybunału Konstytucyjnego i jest kontynuowana wobec Krajowej Rady Sądownictwa, która na mocy ustawy ma być rozwiązana, a w nowej Radzie sędziowie mają stracić większość.

Mają być wybierani przez parlament.

I już przez to ta podstawowa zasada trójpodziału władzy zostałaby naruszona w taki sposób, który byłby nie do przyjęcia.

Przedstawiciele rządu i PiS argumentują, że w niektórych krajach Unii to właśnie parlamenty wybierają podobne instytucje.

Takie porównania są bezprzedmiotowe, dlatego że te kraje nie miały takiej samej historii, takich samych doświadczeń, a przede wszystkim tak samo dojrzałej demokracji.

W naszym kraju nie ma najwyższej rady sędziowskiej. Uważam to za deficyt naszego systemu. Z drugiej strony niezależność władzy sądowniczej jest na tyle wystarczająco gwarantowana, że jak na razie nie wydaje się, żeby mogły nam zagrażać próby ograniczenia niezależności i odsunięcia władzy sądowniczej z tej równoprawnej pozycji w ramach trójpodziału władzy w państwie. Choć zawsze znajdą się siły polityczne, które by tego chciały.

Co sądzi Pan na temat możliwej interwencji Unii Europejskiej wobec państwa, w którym władza sądownicza jest ograniczana?

Myślę, że to oczywisty obowiązek Unii Europejskiej. Z drugiej strony jednak Unia w obecnej sytuacji pociąga, jak mówimy w Czechach, za krótszy sznur. Mamy przed sobą Brexit i jesteśmy w sytuacji, kiedy nierozważne kroki mogłyby doprowadzić do kolejnego exitu. Czyli głównej odpowiedzialności należy szukać na poziomie narodowym. To naród polski musi starać się o zachowanie tych wartości, na których zbudował swoje państwo.

Co by to oznaczało dla Republiki Czeskiej, gdyby sytuacja w Polsce rozwinęła się tak, jak mówiliśmy, w tym najgorszym możliwym kierunku?

Dla Republiki Czeskiej byłaby to tragedia, dlatego że historycznie, zwłaszcza w tych naszych dziejach najnowszych, los nas połączył. Polskę uważam za sojusznika, za naród, który jest nam bardzo bliski. Powiem to metaforycznie: za ludzi z tą samą grupą krwi.

rozmawiał Aureliusz M. Pędziwol

Rozmowa przeprowadzona 9 kwietnia 2017 roku na 26. czesko-niemieckim sympozjum Dialog pośrodku Europy, zorganizowanym przez sudetoniemiecką Gminę Oracza (Ackermann-Gemeinde) i czeskie Stowarzyszenie imienia Bernarda Bolzano (Spolecnost Bernarda Bolzana).

Pavel Rychetský (ur. 1943 roku) prawnik, od 2003 roku prezes Sądu Konstytucyjnego Republiki Czeskiej. W 1966 wstąpił do Komunistycznej Partii Czechosłowacji - wystąpił z niej na początku 1969 roku, krótko po agresji wojsk Układu Warszawskiego. Później stał się dysydentem, podpisał Kartę 77, w 1989 roku był współzałożycielem Forum Obywatelskiego.

Po upadku komunizmu, w styczniu 1990, został czeskim prokuratorem generalnym, a w lipcu wicepremierem w rządzie federalnym (do 1992). W latach 1996-2003 był członkiem Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej i jej senatorem, od 1998 do 2002 roku był wicepremierem i ministrem sprawiedliwości w rządzie ówczesnego premiera, a dziś prezydenta, Milosza Zemana.

Więcej o:
Komentarze (518)
Prezes czeskiego Sądu Konstytucyjnego o polskim TK: To alarmujące i wstrząsające
Zaloguj się
 • kwil

  Oceniono 125 razy 39

  Pan Rychetský w sedno trafił. Jak sobie sami nie poradzimy z tą hordą barbarzyńców , to Unia raczej nam nie pomoże.

 • glos.wolny

  Oceniono 93 razy 37

  Pavel Rychetský? Czlonek Komunistycznej Partii Czech, przed, w czasie i _PO_ praskiej wiosnie 1968? Broni demokracji w Pl? Niemcy oczywiscie graja na podporzadkowanie sobie polskiego rzadu, zeby mieli tak latwo i fajnie jak za pelo... ale co z cytowania takich "autorytetow" ma Gazecina?

 • maras63

  Oceniono 83 razy 37

  To był ten pierwszy parlament, konstytucyjny, który włożył nam do konstytucji tę nadrzędną, "...ponadkonstytucyjną ochronę podstawowych wartości, jak na przykład prawa do życia. Żaden parlament nie ma już prawa przywrócić kary śmierci, ponieważ nasze państwo zakazało jej stosowania." - mędrzec z niego. Złociutki, ajak to się ma do aborcji? a po drugie, nadanie sobie boskich przymiotów (państwo zakazało, parlament nie może zmienić) trąci utratą zdolnościwy czucia proporcji. Cóż, liberałowie tak mają: usta pełne frazesów o wolnościach wszelkich i demokracji, a potem, w praktyce, okazuje się, że ma być po "ichniemu".

 • TheWierzbionek

  Oceniono 95 razy 37

  Nie czerscy. Wstrząsające to jest to co znowu się dzieje w Calais. Ginący kierowcy, płonące barykady, setki dzikusów bezkarnie dewastujących samochody. Francuzi rozkładają bezradnie ręce. A to wszystko w twardym ponoć jądrze UE. To jest lewusy przerażające, a nie jakieś leśne dziadki zarabiające kolosalną kasę z TK który nikogo w Polsce nie obchodzi.

 • vald

  Oceniono 37 razy 27

  Panie Kaczyński, Brudziński Macierewicz i reszta. Ten Czech dobrze powiedział .Macie tylko TYMCZASOWE upoważnienie, wydane w wyborach, które przy następnych może (miejmy nadzieję że zostanie cofnięte) Dlatego nie macie prawa zmieniać ustroju Polski, co czynicie łamiąc Konstytucję i filary istniejącego ustroju. To że macie więszkość do niczego nie upoważnia. Macie zgodnie z prawem rządzić i tyle.

 • proteusz33

  Oceniono 53 razy 9

  Pavel,dej se pozor !
  Dlaczego przyjęliście tylko 12 uchodźców? Nie słuchacie poleceń Brukseli? Nie alarmuje cię to?
  Apeluj do czeskiego rządu o przyjecie wyznaczonej wam kwoty migrantów

 • saves

  Oceniono 65 razy 9

  Niech on się lepiej nie odzywa, bo Kijowski wystawi mu jeszcze fakturę.

 • marekmarek44

  Oceniono 40 razy 8

  A pieprzcie się SB-eki z tym waszym TK. Komu on pomogł w życiu, chyba wam utrzymać przywileje emerytalne za narodowe zaprzaństwo i zdradę no i może jakimś mafiom rozkradającym majątek narodowy i przywlaszczającym kamienice.Na pewno nie zwykłym ludziom!

 • Krzysztof K

  Oceniono 44 razy 8

  Jeśli fundamentem demokracji ma być Trybunał Konstytucyjny, to należałoby sędziów TK postawić przed sądem, za brak pieczy nad ciążącymi na nich obowiązkami strzeżenia zapisów konstytucji . Każdy, kto czytał ( bo większość obywateli nie ma pojęcia najmniejszego o swoich konstytucyjnych prawach ), zapisy zasadnicze Konstytucji Polski, a następnie akty wykonawcze do zapisów zasadniczych, z łatwością dostrzeże , że większość aktów wykonawczych stoi z nimi w sprzeczności, tworząc tryb warunkowy . I ZA TO WŁAŚNIE SĘDZIOWIE TK POWINNI BYĆ ARESZTOWANI, OBCIĄŻENI ZWROTEM POBRANYCH GIGANTYCZNYCH ŚWIADCZEŃ I SIEDZIEĆ W PIERDLU, ZA SZEREG KRZYWD WYRZĄDZONYCH POLSCE I POLAKOM !!! Dowód ? Proszę bardzo - art.68 KP, nadający Polakom prawo do zabezpieczenia zdrowotnego w placówkach medycznych opłacanych z państwowych funduszy . Wiemy przecie, że zmusza się obywateli do ubezpieczeń i spełnienia e-WUS ! Ale w zasadzie wszystkie prawa obywatelskie , zapisane w PK stoją w sprzeczności z ustawami wykonawczymi . I najważniejsze - ORDYNACJA WYBORCZA NIE SPEŁNIA ZAPISÓW, CZYNIĄCYCH ZASADĘ KONSTYTUCJI POLSKI !!! Czyli, że włądze działają nielegalnie, bo zostały powołane niezgodnie z najważniejszymi ( patrz art. 8 Konstytucji Polski ) przepisami prawa polskiego !!! Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego do paki z pozbawieniem ich majątku !!! Trybunał Konstytucyjny rozwiązać, bo spełniać miał rolę w decydowaniu ile to jest 2 + 2 , której nie spełniał !!! Cała Polska to jedno wielkie kłamstwo nastawione na niewolenie i eksploatacje ludności !!! Krzysztof Kornatowicz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX