Zmarła była sekretarka Josepha Goebbelsa. Brunhilde Pomsel miała 106 lat

Była ostatnim, żyjącym jeszcze człowiekiem z najbliższego kręgu nazistowskiego przywództwa. Brunhilde Pomsel, była sekretarka ministra propagandy III Rzeszy Josepha Goebbelsa, zmarła w wieku 106 lat.

106-letnia Brunhilde Pomsel zmarła w piątek w domu spokojnej starości w Monachium. O jej śmierci poinformował agencję AFP austriacki reżyser Christian Krönes. Krönes jest autorem filmu dokumentalnego "Niemieckie życie" ("Ein deutsches Leben"), w którym Pomsel opowiada jako świadek historii o swojej pracy jako sekretarka Goebbelsa.

O zagładzie Żydów rzekomo nic nie wiedziała

W kierowanym przez Josepha Goebbelsa ministerstwie propagandy Pomsel pracowała od 1942 roku do końca II wojny światowej. Podczas ostatnich dni wojny przebywała w bunkrze Hitlera w Berlinie, do chwili jego samobójczej śmierci 30 kwietnia 1945. Mówiąc o sobie uważała, że nie odgrywała w nazistowskich Niemczech żadnej roli. Jak twierdziła, nic nie wiedziała też o zagładzie Żydów, mimo swojej bliskości do nazistowskiej elity władzy.

"Nic nie wiedzieliśmy. Sami byliśmy wszyscy jednym wielkim obozem koncentracyjnym" - powiedziała w filmie Krönesa. Po zakończeniu wojny Pomsel przebywała w sowieckiej niewoli, po czym pracowała jako sekretarka dla ARD, pierwszego programu niemieckiej telewizji publicznej.

Do chwili opublikowania w 2011 roku wywiadu w jednej z niemieckich gazet żyła niezauważenie. Dopiero po tym wywiadzie cieszyła się zainteresowaniem jako "ostatni świadek historii z najbliższego kręgu nazistowskich przywódców".

Wspomnienia ostrzeżeniem

Film dokumentalny Krönesa pokazywany był dotąd tylko na festiwalach. W kwietniu br. trafi natomiast do kin. Reżyser rozmawiał ostatnio z Pomsel 11 stycznia, w dniu jej 106 urodzin.

Według niego Brunhilde Pomsel do końca była "bystrą obserwatorką życia politycznego" a wobec rosnących w Europie i na świecie nacjonalizmu i skrajnie prawicowego populizmu, także wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA, swoje wspomnienia uważała za "ostrzeżenie dla dzisiejszego i przyszłych pokoleń".

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

 

Sprawdź też książkę: "Weźmiemy ze sobą dzieci. Ostatnie lata życia rodziny Goebbelsów" >>

Więcej o: