Syria: placówka Lekarzy bez Granic zniszczona w nalocie. Są ofiary

W ostrzale kliniki zginęła co najmniej jedna osoba; dziewięć kolejnych uznano za zaginione - podaje agencja AP. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informuje natomiast o "dziesiątkach" zabitych i rannych.

Na razie nie wiadomo, jakie siły ostrzelały placówkę ani ile dokładnie osób zginęło. Rzecznik Lekarzy Bez Granic przekazał jedynie, że chodzi o klinikę w Maaret al-Numan, mieście oddalonym o 280 km od Damaszku.

Władze organizacji nie udzielają na razie dziennikarzom żadnych innych informacji.

Kim są Lekarze bez Granic?

Lekarze bez Granic (MFS, z francuskiego Medecins Sans Frontieres) to organizacja utworzona przez francuskich lekarzy w 1971 roku. Według jej założeń wszyscy ludzie mają prawo do opieki medycznej - członkowie MFS często ryzykują życie, by pomagać osobom np. z terenów objętych wojną bądź dotkniętych epidemią. MFS działa w ponad 80 krajach całego świata. W 1999 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Wojna w Syrii: jak długo trwa?

Wojna w Syrii wybuchła w marcu 2011 roku. Od początku konfliktu zginęło ponad 260 tys. osób, a kilka milionów Syryjczyków uciekło z kraju. 13,5 mln mieszkańców potrzebuje pomocy humanitarnej, a kolejne 4,6 mln uciekło za granicę.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (44)
Syria: placówka Lekarzy bez Granic zniszczona w nalocie. Są ofiary
Zaloguj się
 • medycynaradziecka

  Oceniono 25 razy 9

  Ale właściwie to o co w tej i w pozostałych toczących się obecnie wojnach chodzi? Jak to się zaczęło? Kto z kim tam walczy? Jaka jest rola w tym wszystkim Rosji, a jaka USA? Dlaczego media są takie jakieś niemrawe w relacjonowaniu i komentowaniu aktualnych konfliktów? Skoro w samej Syrii zginęło ćwierć miliona ludzi, to na ekranach telewizorów, w internecie powinniśmy oglądać codziennie zapis tej masakry, aby nam wszystkim odechciało się wojować i pokrzykiwać. Czuję się niedoinformowany!

 • mr.knox

  Oceniono 18 razy 8

  To czyje sa zalaczone przez Gazete informacje na Twitterze, ze szpital zbomdardowali Rosjanie? Na rzecznika lekarzy mozecie powolywac sie latami a on i tak nie ma mozliwosci stwierdzenia kto bombardowal.

 • 31.februarius

  Oceniono 8 razy 4

  Komentarze pod tym artykułem zostały po prostu zmasakrowane (zmiażdżone), musi przez lotników Putina, albo zamachowców stanu prezesa!?

 • Oceniono 15 razy 3

  ***

  Gadzinówko, nie cenzuruj!

  Jeżeli ostrzelano szpital Lekarzy Bez Granic, to można z 99,9% prawdopodobieństwem założyć, ze zrobiła to jankeska lub turecka swołocz zbrodnicza - ci barbarzyńcy znani są z takich działań od lat.

  Tym bardziej, że tureckie, reżimowe media chwalą się, że od weekendu siły tureckie bombardują już trzeci dzień Kurdów oraz armię syryjską, gdzie miały ponoć zlikwidować ok. 350 bojowników kurdyjskich z YPG.

 • galik79

  Oceniono 27 razy 3

  Przecież wszystkie strony zgodziły się na wstrzymanie ognia. Które to wczoraj złamała Turcja.
  Ale o tym nie napisaliście.

 • villiers

  Oceniono 4 razy 2

  MOŻEMY BYĆ DUMNI.
  >>>Eksperyment społeczny z poniżaniem i biciem kobiet w Sztokholmskim metrze. Tylko Polak zareagował stanowczo! Sprawdź wideo.<<<

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 8 razy 2

  Widzę, że ktoś ma dość "niezależnych" ludzi niosących humanitarną pomoc w rejonach realizowania zbrodni przeciwko ludzkości.
  Najpierw Afganistan teraz Syria.
  Sk... terroryści międzynarodowi.

 • kacap_z_moskvy

  Oceniono 7 razy 1

  Amerykanie zbombordowali kolejny szpital. Wladzy Syrii juz wydali oswiadczenie na ten temat. Wiadomo, ze dwa amerykanskie samoloty i jeden bezzalogowiec znajdowali sie wlasnie nad miejscem bombordowania. Zaprzeczyc temu amerykanie nie beda mogli, bo swoje loty zglaszaja do centrum dowodzenia lotami na rosyjskiej bazie w Latakii. Inaczej kirdyk latafffcam hamerykanskim. Tak to juz jest. Rozumiem ze wlaczyli teraz cala swoja propagande, ale uczec od odpowiedzialnosci za to nie beda mogli.

 • villiers

  Oceniono 7 razy 1

  >>>>Tureckie siły zaatakowały pozycje bojowników kurdyjskiej Partii Unii Demokratycznej działającej w północnej Syrii. Kurdowie w tamtych regionach najskuteczniej zwalczają dżihadystów z ISIS – nie podoba się to Turcji.

  Ataki zostały już oficjalnie potwierdzone przez premiera Turcji Ahmeta Davutoglu. Wcześniej turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu poinformował, że Arabia Saudyjska wysyła samoloty do tureckiej bazy wojskowej Incirlik. Turcja wspólnie z Arabią Saudyjska mają rzekomo zwalczać „terrorystów”.

  Incydenty wojskowe do jakich dochodzi na pograniczu turecko-syryjskim pokazują, że „terrorystami” dla Turcji są żołnierze Assada oraz Kurdowie walczący o niepodległość.

  Stany Zjednoczone wezwały Turków do zaprzestania ataków zarówno na pozycje kurdyjskie, jak i wojsk prezydenta Syrii Baszara al-Asada. Rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu John Kirby poinformował o podjęciu działań w celu rozładowania napięcia między wszystkimi uczestnikami konfliktu.<<<<<

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX