Fotografia ziemniaka sprzedana za milion dolarów. Skąd tak duża kwota?

Fotografia ziemniaka sprzedana za milion dolarów

Fotografia ziemniaka sprzedana za milion dolarów (Kevin Abosch)

1. Fotograf Kevin Abosch sprzedał zdjęcie ziemniaka za 1 mln dolarów
2. Fotografię kupił anonimowy biznesmen
3. Wciąż nie jest to najdrożej sprzedane zdjęcie

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Biznesmen nie negocjował i zapłacił blisko milion dolarów za fotografię ziemniaka. To jedno z najdrożej sprzedanych zdjęć w historii wykonał irlandzki fotograf Kevin Abosch.

Artysta do tej pory znany był przede wszystkim z portretów celebrytów i biznesmenów z Doliny Krzemowej. Fotografował już między innymi Johnny'ego Deepa, Stevena Spielberga i dyrektor wykonawczą Facebooka - Sheryl Sandberg. Do tej pory swoje prace sprzedawał średnio za 500 tys. dolarów.

Transakcja przy winie

Abosch powiedział gazecie "The Sunday Times", że sam nie spodziewał się tak wysokiej ceny. "W mojej pracowni wypiliśmy z przyszłym kupcem dwie lampki wina. Biznesmen nagle spojrzał na zdjęcie ziemniaka i powiedział, że mu się podoba" - mówił fotograf - "Po dwóch kolejnych lampkach postanowił kupić pracę". W ciągu dwóch tygodni sfinalizowano transakcję.

Trzy minimalistyczne fotografie ziemniaka na czarnym tle zostały wykonane w 2010 roku. Pierwsza trafiła do Narodowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Sadzie w Serbii, druga znajduje się w prywatnej kolekcji fotografa, a trzecia jest już w rękach anonimowego biznesmena.

Ziemniak jednak nie rekordowy

Abosch przyznaje, że warzywa to jeden z jego ulubionych tematów. W swojej pracowni ma kilkaset odbitek przedstawiających różne typy ziemniaków. Ten na sprzedanej ostatnio fotografii pochodzi z przesyłki warzyw organicznych.

I chociaż cena za zdjęcie ziemniaka wydaje się wysoka, rekord najdrożej sprzedanej fotografii nie został pobity. W rankingu prowadzi Peter Lik ze swoją pracą "Phantom" - zdjęcie przedstawiające struktury skalne w Kanionie Antylopy w Arizonie sprzedano za 6,5 mln dolarów.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Zobacz także
 • Paweł Kadysz jako on sam i jako Lord Vader Tak polski fotograf stworzył słynne zdjęcia z codziennego życia Lorda Vadera z "Gwiezdnych Wojen"
 • Sylwester w Manchesterze Pijany na jezdni i awantura z policją. To zdjęcie wygląda jak dzieło sztuki
 • Ostatnie zdjęcie Davida Bowiego Ostatnie zdjęcie Davida Bowiego. Aż trudno uwierzyć, że zrobiono je 2 dni przed jego śmiercią
Komentarze (96)
Fotografia ziemniaka sprzedana za milion dolarów. Skąd tak duża kwota?
Zaloguj się
 • Marcin D-G

  Oceniono 20 razy 14

  PiS powinien tego gościa zatrudnić. Może uda mu się zrobić zdjęcie Dobrej Zmiany. Facet wart jest każdej ceny - zrobić zdjęcie ziemniaka to jedno, ale sprzedać je za taką kwotę to prawdziwa sztuka. Gość jest prawdziwym artystą i mistrzem w swoim fachu.

 • wodakrolewska

  Oceniono 19 razy 9

  cały sekret tkwi w tej lampce wina, którą wypił ten bogaty frajer.
  Np Wit Stwosz zarobioną kasę za Ołtarz Mariacki (12 lat pracy) stracil w BANKU w kilka chwil. Poczęstowano go winem i jak się zorientował był bez kasy. Próba odzyskania kasy zakończyła się dla niego tragicznie, wyrok śmierci, anulowany dzięki wstawiennictwu Kościoła, zamieniono na wypalenie piętna złodzieja.
  A tym czasem zlodziej z nacji co zmienia nazwiska zmienil nazwisko na Fukier i przybył do Warszawy i tu zainwestowal zrabowaną kasę.
  Wnioski, widać że, chemia od czasu Wita Stwosza poczyniła postępy i że, z banksterami nie wygrasz w sądzie.

 • mocno_kwasny

  Oceniono 17 razy 9

  Oszustwa podatkowe, pranie pieniedzy co jeszcze ?

 • zigzaur

  Oceniono 19 razy 7

  Zdjęcie kartofla takie cenne? W polskich mediach tego "dobra" jest aż za dużo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje