Iran przechwycił dwa okręty USA. Załogi w areszcie. Ale "wkrótce będą mogli kontynuować rejs"

12.01.2016 23:04
Według Associated Press dwie takie jednostki wpadły w ręce Irańczyków

Według Associated Press dwie takie jednostki wpadły w ręce Irańczyków (Fot. United States Navy, MC2 Kirk Worley/public domain/Wikimedia Commons)

Dwa małe okręty amerykańskiej marynarki wojennej zostały przechwycone przez Iran. W wyniku awarii technicznej jednego z nich . Irańczycy po rozmowach z USA zapewnili, że obie jednostki będą mogły niedługo ruszyć w dalszy rejs.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Dwie niewielkie jednostki US. Navy płynęły z Kuwejtu do Bahrajnu, kiedy USA straciły z nimi łączność - powiedział rzecznik Pentagonu. Jeden z nich miał problemy techniczne, w wyniku których zdryfował na wody terytorialne Iranu. Irańczycy zatrzymali 10 amerykańskich marynarzy.

W sprawę niezwłocznie zaangażował się sekretarz stanu USA John Kerry. Niedługo później irański minister spraw zagranicznych Mohammed Dżawad Zarif zapewnił go, że amerykańscy marynarze są bezpieczni i wkrótce będą mogli kontynuować swój rejs.

W negocjacjach z pewnością pomogła wcześniejsza znajomość obu panów - Zarif i Kerry byli jednymi z głównych negocjatorów podpisanego w ubiegłym roku przełomowego porozumienia USA-Iran ws. programu nuklearnego Republiki Islamskiej.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Tagi:

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX