Niedźwiedź polarny. Chudy do kości, ranny i skazany na śmierć. Do tego prowadzą zmiany w klimacie

Coraz mniej lodu, coraz mniej zwierząt, a co za tym idzie, śmierć z braku pożywienia. Jedno zdjęcie norweskiej podróżniczki mówi więcej niż można przekazać słowami na temat zmian w klimacie.
POLUB NAS
"Na pierwszy rzut oka w Svalbard (norweska prowincja w Arktyce, położona ok. 650 kilometrów na północ od Nordkinn, czyli najdalej wysuniętego na północ punktu Europy - przyp. red.) wszystko jest w porządku. Fotografowie przyjeżdżający tutaj z reguły trafiają na to, czego szukają: piękne niedźwiedzie, czasem bawiące się ze sobą, a czasem polujące na oczach obserwatorów. Na wyciągnięcie ręki mamy jedną z najbardziej dostępnych dla turysty populacji niedźwiedzia polarnego na świecie" - napisała na swoim facebookowym profilu norweska podróżniczka, Kerstin Langenberger.

Cofający się lód ogromnym zagrożeniem

Zdjęcie, które pojawiło się razem z tym postem, pokazało, że rzeczywistość jest jednak inna. Widać na nim niedźwiedzia polarnego, którego na pierwszy rzut oka można pomylić z dużym psem. Wychudzony do kości, niepewnie stojący na fragmencie lodowca.

"Obserwuję cofające się lodowce w tempie od kilkudziesięciu do kilkuset metrów rocznie. Widzę znikający pak lodowy. I owszem, widziałam też niedźwiedzie będące w dobrej formie. Ale widziałam też niedźwiedzie głodne. Takie, które wędrują brzegiem, szukając pożywienia i próbują żywić się ptasimi jajkami, mchem czy wodorostami" - relacjonuje Langenberger.

Z relacji norweskiej fotograf wynika, że tymi najlepiej odżywionymi niedźwiedziami są samce, które pozostają na stałym lądzie niemalże przez cały rok. Z kolei samice, szczególnie te, które wydały na świat potomstwo, są w zdecydowanie gorszym stanie. Kerstin zwróciła uwagę na to, że samice często tracą swoje dzieci.Fot. WWF

"Tylko raz udało mi się zobaczyć matkę z prawie samodzielnym młodym. Z powodu cofającego się paku lodowego, zwierzęta utykają w miejscach, gdzie nie ma wystarczającej ilości pożywienia, przez co małe często giną w pierwszym lub drugim roku życia. Mnóstwo razy widziałam przeraźliwie chude osobniki, jak na przykład ten ze zdjęcia. Po prostu szkielet. Ten dodatkowo był ranny w łapę" - napisała podróżniczka na Facebooku.

For tourists and wildlife photographers, the main reason to come to Svalbard is to see polar bears. And yes, usually we...

Posted by Kerstin Langenberger Photography on  20 sierpnia 2015


Niedźwiedzie skazane na śmierć

Podróżniczka zwróciła uwagę na słowa ekspertów, mówiące, że populacja niedźwiedzi polarnych na Svalbard jest stabilna, a nawet rośnie.

"Pojawia się pytanie: w jaki sposób liczba niedźwiedzi może być stabilna, skoro jest w niej coraz mniej samic oraz młodych? Większość niedźwiedzi plasuje się w granicach oceny 2-3 na 5 w indeksie otłuszczenia (Standardized Fatness Index - skala otłuszczenia niedźwiedzi polarnych wprowadzona przez WWF - przyp. red.). Tylko jeden raz widziałam zwierzę, które zasługiwałoby na ocenę 5. Zdecydowanie więcej razy patrzyłam na osobniki martwe, lub takie, które można było ocenić na 1. One były skazane na śmierć" - opisuje podróżniczka.

Zróbmy krok w dobrym kierunku

Langenberger podkreśla, że nie ma żadnych danych naukowych, ale przekonuje wszystkich, że zmiana klimatu jest bardzo mocno odczuwalna w Arktyce.

"Mam oczy i mózg - potrafię wyciągać wnioski. Tylko my możemy spróbować coś zmienić. Więc zróbmy coś z największym zagrożeniem naszych czasów! Może nie będziemy w stanie uratować niedźwiedzi stąd, ale każdy krok, który ku temu poczynimy, będzie krokiem w dobrym kierunku!" - kończy Kerstin Langenberger.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (133)
Niedźwiedź polarny. Chudy do kości, ranny i skazany na śmierć. Do tego prowadzą zmiany w klimacie
Zaloguj się
 • szczurzec1

  Oceniono 91 razy 37

  GazWybie - o uchodźcach - nie można komentować
  - o opinii Smolara nt. Grossa - nie można komentować
  - o pobiciu dziewczyn z Femenu przez muzułmanów - nie można komentować.
  MOŻE DLA UPROSZCZENIE WYŁĄCZYCIE W OGÓLE TE DENERWUJĄCE KOMENTARZE?
  Bo wszędzie może się pojawić jakiś zbuk który śmie mieć inne poglądy niż Redakcja?

 • marac

  Oceniono 70 razy 14

  A ja się pytam co na to pan Gross? Czy białe misie nie giną aby mordowane masowo przez Polaków? Czy red. Adam Urban nie mógłby zapytać o tę palącą kwestię?

 • smiki48

  Oceniono 23 razy 9

  rozumiem, że 30 lat temu nie zdarzało się aby ranne i chore osobniki były wychudzone i niedźwiedzie nie padały z głodu ani ze starości.
  To jest piękny przykład propagandy w wydaniu Gazety. Dokładnie taka sama jak uniemożliwienie komentowania zmiany poglądow Angeli Merkel.

 • borkow z lasu

  Oceniono 21 razy 9

  Przeciez to oczywiste, niedezwiedz ma chorą łapę to nie może polowac....... i dlatego chudy.

 • fauxnews

  Oceniono 47 razy 9

  To co, teraz nawet chude misie mamy tutaj przygarniać? Aczkolwiek biorąc pod uwagę rzetelność Gazety, niebawem się okaże, że miś był chudy z wyboru bo nie chciało mu się łowić jak przestali mu żarcie dostarczać.

 • swietyszczur

  Oceniono 37 razy 9

  Mam nadzieje ze zmiany klimatyczne dotra i do Polski i w takim stanie zobacze polskiego kleche .

 • jacek.nie.placek

  Oceniono 7 razy 7

  JAKI JEST ZWIĄZEK MIEDZY OCIEPLENIEM A STANEM NIEDŹWIEDZIA?

  Tylko bez demagogii proszę.
  Pomijam, że nawet nie ma pewności czy obserwacje nie są przypadkowe, czy pokazują realny trend.

  Przy okazji: Zwalczyliśmy wściekliznę u lisów. Tzn. nadal nie ma pewności, czy spotkany lis nie był wściekły, ale za to ...niemal wyginęły zające.

  Z innej beczki: od ok. 20 lat obserwuje się znacznie zwiększoną populację jeży. Spotyka się je wszędzie. Z rozmów z ludźmi 70+ wynika, że kiedyś jeży było dużo mniej. To sukces człowieka, skutek uboczny degradacji środowiska, czy ...może coś jeszcze innego, czego po prostu NIE WIEMY?

 • antypopis2

  Oceniono 8 razy 6

  Jednym słowem, durni polscy naziści - macie płacić składki na globalne ocipienie, a jak nie, to będziecie jeszcze bardziej upokarzani na arenie międzynarodowej. Tako rzecze sanhedryn.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX