Włochy: znaczny wzrost zgonów z powodu grypy po panice wokół szczepionek

Setki osób zmarły w ostatnich miesiącach z powodu powikłań pogrypowych, ponieważ się nie zaszczepiły - szacuje włoski Instytut Służby Zdrowia. W tym roku w wyniku paniki na tle szczepionki zdecydowało się na nią o 25-30 proc. mniej osób.

Polub i bądź na bieżąco!

Wraz z zakończeniem tegorocznego sezonu grypy, która okazała się cięższa niż zwykle i położyła do łóżek prawie 6 milionów Włochów, Instytut Służby Zdrowia dokonał jego pierwszego bilansu.

Na przebiegu grypy najbardziej zaważyła w tym roku panika, która wybuchła na początku szczytu zachorowań, gdy media poinformowały o śmierci ponad 20 cierpiących na różne inne ciężkie choroby sędziwych osób, które zaszczepiły się przeciwko grypie. Doprowadziło to do wycofania dużych partii szczepionek i czasowego wstrzymania szczepień.

Szczegółowe analizy szczepionek wykluczyły jednak możliwość ich szkodliwego działania. Specjaliści zapewnili, że istniała jedynie zbieżność czasowa między przyjęciem szczepionki i zgonami starszych, poważnie chorych pacjentów. Nie było natomiast - jak wyjaśniono - związku przyczynowo-skutkowego.

Kilkaset zgonów więcej niż zwykle

Panika jednak utrzymywała się dłuższy czas i mimo licznych apeli Ministerstwa Zdrowia, kierowanych zwłaszcza do osób z grupy największego ryzyka, a więc starszych i poważnie chorych, o to, by zaszczepiły się przeciwko grypie, tegoroczna kampania zakończyła się fiaskiem.

Przedstawiciele Instytutu wyjaśnili, że mówią o setkach osób, które zmarły z powodu niezaszczepienia się, ponieważ w tym roku, właśnie z powodu paniki, zanotowano o kilkaset zgonów więcej niż zazwyczaj w sezonie grypowym.

- Zanotowaliśmy znaczny wzrost zgonów- przyznał komisarz Instytutu Walter Ricciardi. To jego zdaniem rezultat negatywnego klimatu wokół szczepień przeciwko wirusowi grypy.

Obalamy 14 znanych mitów o szczepionkach.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

Więcej o:
Komentarze (117)
Włochy: znaczny wzrost zgonów z powodu grypy po panice wokół szczepionek
Zaloguj się
 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 174 razy 98

  Darwin w działaniu.

  I nie antyszczepionkowcy ale proepidemicy.

 • c.t.k

  Oceniono 102 razy 92

  Czy w Polsce badał ktoś ile osób zmarło na skutek pogrypowych powikłań,ponieważ uwierzyły reklamom "cudownych' leków na przeziębienie??.Leków mających spowodować,że jest się zdrowym po kilkunastu minutach od zażycia.Lekarze twierdzą,że grypę trzeba"wyleżeć"-reklamy,że wręcz odwrotnie.

 • bemeta

  Oceniono 96 razy 68

  Dzieki bogu (jakiemukolwiek) mielismy madra Minister Zdrowia Ewe Kopacz ktora nie wydala swego czasu setek milionow dolarow na szczepionki przeciwko niczemu.
  Dziekuje Pani Premier i zycze wiecej tak madrych decyzji.

 • kenobi07

  Oceniono 120 razy 44

  goowno prawda, przez wiele lat ulegałem trendowi szczepień przeciwko grypie i szczepiłem się, co nie zmienia faktu,że też chorowałem na grypę. Od paru lat zmieniłem styl życia ( inny sposób odżywiana i ruch na świeżym powietrzu niezależnie od pory roku ) nie szczepię się i nie choruję, bo chyba przeziębienia z bólem gardła i katarem nie można nazwać grypą...

 • fakiba

  Oceniono 120 razy 34

  Nie ma to jak pismakom uwierzyć , wymyślili sensację i ciemny lud to kupił , niestety

 • tedek1

  Oceniono 61 razy 29

  Jako czytelnik GW proszę redakcję o rzetelne dziennikarstwo.
  Szczepionki przeciwko wirusowi grypy nie należy porownywac do szczepionek przeciwko np. wirusowi Heinego-Medina, albowiem szczepionka przeciwko grypie jest tylko prognozą danego wirusa, a jeszcze zadna firma nie trafila ze akurat jej szczepionka byla odpoiwednikiem szerzacego sie wirusa. Ba wrecz nawet aptekarze sprzedaja szczepionki, ktore powinny byc wycofane bo sa sprzed roku, dwoch i w ogole nie chronia.
  Tak sie sklada ze JA osobiscie szczepilem sie na wszystko w tym na grype i akurat zawsze jak sie zaszczepilem przeciwko grypie malem bardzo ciezki przebieg chroby lacznie z powiklaniami.
  Od czasu kiedy sie nie szczepie na grype w ogole nie choruje na takie cos.

 • fakit.pl

  Oceniono 85 razy 25

  30% mnie osób zaszczepionych to dużo mniejsze zyski dla dwóch albo trzech firm.
  Tak nie może być!

 • kmwsm

  Oceniono 34 razy 20

  Tegoroczna szczepionka byla calkowicie CHYBIONA a grypa groznijsza i to dlatego wiecej ludzi zmarlo. Sczepionki przygotowuje sie wczesniej, przed sezonem, nie wiedzac jaki wirus sie uaktywni. To troche jak gra w totolotka WIEC NIE PISZCIE ZE TO DLATEGO, ZE LUDZIE SIE NIE ZASCZEPILI.

 • kniazwitold

  Oceniono 23 razy 15

  Nakręcanie paniki i podnoszenie sprzedaży nieskutecznych farmaceutykow.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX