Armia nasila ofensywę wokół stolicy Syrii, są zabici

prot, PAP
29.01.2012 , aktualizacja: 29.01.2012 16:07
A A A Drukuj
Syryjska armia nasiliła ofensywę w celu odzyskania wschodnich przedmieść Damaszku, w której zginęło ponad 20 ludzi, w tym wielu cywilów. Jednocześnie szeregi armii reżimowej opuszcza coraz więcej żołnierzy - informują obrońcy praw człowieka.
Dezerterzy z armii syryjskiej osłaniają antyrządowe manifestacje
Fot. STR AP
Dezerterzy z armii syryjskiej osłaniają antyrządowe manifestacje
Uzbrojeni przeciwnicy rządu syryjskiego
Fot. STR AP
Uzbrojeni przeciwnicy rządu syryjskiego
Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka bilans zaciętych walk w okolicach stolicy wyniósł co najmniej 22 zabitych - 16 wojskowych, pięciu cywilów i dezerter z syryjskiej armii. Inni obrońcy praw człowieka mówią, że na stołecznych przedmieściach zginęło co najmniej 14 cywilów i pięciu bojowników z Wolnej Armii Syryjskiej (WAS), złożonej głównie z dezerterów.

Szczególnie zacięte walki toczą się między regularną armią a dezerterami w Guta, ok. 10 km od Damaszku. Jeden z dowódców Wolnej Armii Syryjskiej relacjonował, że walki zbliżają się do stolicy. Jego zdaniem, coraz więcej żołnierzy przechodzi na stronę przeciwników reżimu, a w sobotę w mieście Rastan dezercji dopuściło się 50 żołnierzy, w tym oficerowie, z których większość dołączyła do WAS. Jej liczebność szacuje się na ok. 40 tys. ludzi.

"Na ulicach leżą ciała"

O świcie do Guta wjechały autobusy i transportery opancerzone z ok. 2 tys. wojskowych, a także co najmniej 50 czołgów. - To wojna miejska. Na ulicach leżą ciała - powiedział jeden z bojowników w innej miejscowości na przedmieściach Damaszku, Kfar Batna. W ciągu ostatnich 24 godzin reżim rozpoczął "bezprecedensową ofensywę z użyciem ciężkiej artylerii" przeciwko ośrodkom oporu w okolicach Damaszku, a także w Hamie - twierdzi dowódca WAS.

Od wtorku w rozmaitych aktach przemocy - represjach wobec przeciwników reżimu, atakach na siły bezpieczeństwa, starciach między armią a dezerterami - zginęło co najmniej 230 osób, w tym blisko 150 cywilów - wynika z szacunków agencji AFP. To właśnie nasilenie przemocy doprowadziło do podjęcia w sobotę decyzji o zawieszeniu misji obserwacyjnej Ligi Arabskiej w Syrii. 5 lutego mają się zebrać arabscy szefowie dyplomacji, aby zdecydować, czy ostatecznie zakończyć misję w Syrii i wycofać stamtąd obserwatorów. Do tego czasu obserwatorzy mają pozostać w Damaszku.

Sprawa w ONZ

Damaszek wyraził zaskoczenie decyzją o zawieszeniu misji i oświadczył, że posunięcie ma na celu wywarcie wpływu na Radę Bezpieczeństwa ONZ i uprawdopodobnienie zagranicznej interwencji w Syrii. Dziś do Nowego Jorku udał się szef Ligi Arabskiej Nabil el-Arabi, który we wtorek na forum Rady Bezpieczeństwa ma poruszyć temat przemocy w Syrii i zabiegać o poparcie dla planu odsunięcia od władzy prezydenta Syrii Baszara el-Asada. Przedstawiony przez Ligę plan zakończenia konfliktu w Syrii napotyka jednak opór Rosji i Chin, dwóch stałych członków Rady Bezpieczeństwa, dysponujących prawem weta.

Arabi wyraził nadzieję, że Moskwa i Pekin zmienią stanowisko, ponieważ z tymi krajami "są prowadzone rozmowy". Demonstracje przeciwko Asadowi, krwawo tłumione przez siły rządowe, wybuchły w Syrii w marcu 2011 roku. Według ONZ od czasu rozpoczęcia protestów, zainspirowanych arabską wiosną, zginęło ponad 5,4 tys. ludzi.

Zobacz więcej na temat:

Podziel się

  • 1
  • 2
  • 2
  • Ocena:

    • słabe
    • nic specjalnego
    • dobre
    • bardzo dobre
    • znakomite

    5 głosów

Skomentuj:

Musisz się zalogować, by dodać komentarz. Jeśli nie posiadasz konta zarejestruj się.

Komentarze (30)

  • pismaki_klamia

    Oceniono 1 raz 1

    Rozumiem, ze wyprani z mozgow, zwolennicy wspieranych przez sily specjalne "bojownikow o wolnosc i demokracje" w Syrii nie maja nic przeciwko torturom i innym pogwalceniom praw czlowieka, ktorych sie dopuszczaja na zwolennikach Kadafiego bojowki, ktore przejely wladze w Libii?

    "A United Nations report says up to 8,000 pro-Gaddafi supporters are being held by militia groups in Libya.
    The UN Human rights Commissioner, Navi Pillay, says they are being detained in grim conditions and are being abused and tortured."
    www.abc.net.au/news/2012-01-26/libya-militias-torturing-detainees3a-watchdogs/3795420

  • pismaki_klamia

    Oceniono 1 raz 1

    Ciekawy wywiad z bylym Navy Seal, ktory zajmowal sie miedzy innymi naprowadzaniem pociskow samosterujacych na wioski w Iraku w latach 90ych. Opowiada takze o Osamie, zamachach 11 wrzesnia, szantazach i torturach jakim byl poddawany przez wojsko i pewnych sprawach o najwyzszym stopniu tajemnicy.
    "BILL WOOD : ABOVE & BEYOND PROJECT LOOKING GLASS"
    www.youtube.com/watch?v=nkIIBnIuXHM&feature=player_embedded

  • pismaki_klamia

    Oceniono 2 razy 2

    "Zachod w tajemnicy uzbraja przeciwnikow Assad. Nieoznakowane samoloty nalezace do NATO laduja w Turcji blisko granicy z Syria. Dostarczaja bron z arsenalow niedawno zamordowanego Kadafiego. Przywoza rowniez ochotniow rebeliantow z Libii wytrenowanych w konfrontowaniu lokalnych ochotnikow z zolnierzami, czego nauczyi sie walczac z silami Kadafiego. Kolejny krok to asysta sil specjalnych brytyjskich i francuskich w treningu rebeliantow oraz dostarczanie srodkow lacznosci i przeprowadzanie rozpoznania przez CIA i sily specjalne USA, co pozwala na unikanie miejsc koncentracji wojsk syryjskich"

    www.truth-out.org/print/11918

    • pismaki_klamia

      Oceniono 2 razy 2

      Niesamowite, aby opublikowac ten komentarz, musial rozwiazac "test" aby usmierzyc "niepokoj" moderatorow! Zadali tam dziwne pytanie uzywajac slowa "dyslutujac", ale chyba dobrze odpowiedzialem, mimo, ze nie znam sie na lutowaniu...

  • yarrrr

    Oceniono 4 razy 0

    Wolność dla Syrii. Życzę powodzenia powstańcom. Kolejny anachroniczny tyran musi odejść.
    Forumowi kretyni jak zwykle nie rozumieją podstawowych praw człowieka do wolności. Ważne, żeby popluć na USA i UE. Banda idiotów.

  • bk72

    Oceniono 7 razy 3

    Typowa dezinformacja. Niby armia strzela do cywilów, ale już napisać, że ci "cywile", to często uzbrojeni po zęby zawodowcy wyszkoleni przez amerykańskich czy izraelskich instruktorów już jakoś dziwnie nie piszą.

    Pokaż starsze odpowiedzi (3)

    • amra0

      Oceniono 3 razy -1

      @bk72
      Za PRL-u komuniści też twierdzili, że strajkujący robotnicy są podjudzani przez imperialistów amerykańskich. We łbach im sie nie mieściło,że robotnik sam dojdzie do tego, że komuna to podły i oszukańczy ustrój.
      I tobie we łbie się nie mieści, że Syryjczycy, tak sami z siebie, nie chcą żyć pod władzą morderczej dyktatyry, musieli im to podpowiedzieć Amerykanie lub Żydzi.
      Zacznij myśleć samodzielnie.

    • cuker1109

      Oceniono 2 razy 2

      @amra0
      i beda mieli demokracje taka jak w arabi saudyjskiej, powodzenia-przyda im sie

    • pismaki_klamia

      0

      @cuker1109 Albo Bahrajnie, albo Jemenie, ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX