Iran krytykuje zakaz importu ropy z jego kraju nałożony przez UE. "To niesprawiedliwe"

Iran skrytykował nałożenie przez Unię Europejską zakazu importu ropy. W oświadczeniu, będącym reakcją na decyzję ministrów spraw zagranicznych UE, władze Iranu napisały, że taki krok jest "niesprawiedliwy". Bruksela nałożyła sankcje, by w ten sposób zmusić Iran do powrotu do rozmów i wstrzymania kontrowersyjnego programu wzbogacania uranu.
Unijni ministrowie postanowili zakazać podpisywania europejskim firmom nowych kontraktów na kupno irańskiej ropy. Dotychczasowe kontrakty mają zakończyć się do 1 lipca. - Chcemy w ten sposób zmusić Iran do powrotu do negocjacji - argumentowała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Według wielu ekspertów, nałożone na Iran sankcje mogą okazać się skuteczniejsze niż wszystkie poprzednie restrykcje nakładane zarówno przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską, jak i ONZ. - One wszystkie uderzały w Strażników Rewolucji, w osoby, które były zaangażowane w prowadzenie programów nukelarnych. Nowa jakość polega na tym, że uderza to w filary gospodarki irańskiej - podkreśla Marcin Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Mieszkańcy Iranu nie chcą zamykać cieśniny

Zadowolenie z decyzji wyraził Waszyngton. Teheran twierdzi, że zakaz importu ropy jest nierozsądny i kolejny raz zagroził zamknięciem cieśniny Ormuz. Mieszkańcy Teheranu są jednak znacznie ostrożniejsi. - Takie zamknięcie przysporzyłoby nam problemów i wrogów - mówi mieszkaniec irańskiej stolicy Parviz.

Tymczasem Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdziła, że jej inspektorzy przyjadą do Iranu między 29 a 31 stycznia.

Więcej o:
Komentarze (44)
Iran krytykuje zakaz importu ropy z jego kraju nałożony przez UE. "To niesprawiedliwe"
Zaloguj się
 • olena.s

  Oceniono 8 razy 8

  Owszem, zagrozili ze zamkna ciesnine, jezeli nie dadza rady sprzedawac wlasnej ropy. Ale jak na razie Indie maja w nosie decyzje europejsko-amerykanskie, a i Chiny kupuja.......
  katar1.blox.pl/html

 • anton.k

  Oceniono 11 razy 7

  Po obaleniu szacha,ci tzw. strażnicy rewolucji zarekwirowali (l.70) w c.Ormuz polski statek.
  Ciekawi mnie czy go zwrócono?Jeżeli nie,to odpowiednie władze powinny się domagać odszkodowania.
  Oczywiście mam na myśli przyszłe władze,bo te,każdy widzi

 • morowy

  Oceniono 10 razy 6

  Te sankcje, komu one są potrzebne ? Jeśli głównym odbiorcą irańskiej ropy jest Azja, to komu urzędasy z UE robią dobrze, skoro to my zwykli obywatele za te sankcje będziemy płacić w podwyżkach paliw. ON = 8 PLN.

 • drugi-nie-poprawny

  Oceniono 14 razy 6

  "Zadowolenie z decyzji wyraził Waszyngton. " Pewnie. Parobek Związku Socjalistycznych Stanów Ameryki zwany EU wykonał wole swojego Pana..

 • twoje.sumienie.1

  Oceniono 13 razy 3

  Czy to nie czasem izraelski szef MSZ peregrynował po Europie agitując do antyirańskiej nagonki? Nawet Polska będąc szantażowana przez rząd Izraela w sprawie zwrotu majątków i tzw restytucji mienia, nie potrafiła się oprzeć tym bezczelnym żądaniom starozakonnych wydrwigroszy..

 • ostoja75

  Oceniono 15 razy 3

  Prymitywy uzurpują sobie prawo do cieśniny. Równie dobrze mogą zamknąć np. Kanał Sueski.

 • ultra_mega_orzel

  Oceniono 6 razy 2

  Zachod prowokuje bezustannie Iran do wojny. Iranczycy oni dopna swego, ta wojna juz jest "scheduled".

 • olena.s

  Oceniono 4 razy 2

  Z rozmaitych poglosek wynika, ze zbyt miekka - z punktu widzenia Arabii Saudyjskiej - amerykanska odpowiedz Iranowi spowodowala przechylenie szali na korzysc nuklearnego dozbrojenia takze i Arabii.
  katar1.blox.pl/html

 • nie-tak

  Oceniono 7 razy 1

  Ceny paliw idą już niesamowicie do góry, kto odczuje te embargo? My wszyscy, nasze kieszenie. Unia znowu strzela sobie i nam w stopę. Na durnotę populizm jak i kłamstwa nie ma lekarstwa. W Iraku szukają do dziś broni masowego rażenia, a o Libii gazeta zapomniała już z wstydu donosić. Ot "sukces" Unii, USA jak i NATO

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX