Włoska Wikipedia wyłączona. W proteście przeciw nowemu prawu

Włoscy internauci zamknęli włoskojęzyczną wersję Wikipedii. To protest twórców internetowej encyklopedii przeciw nowemu prawu. Według zaproponowanej przez rząd ustawy, nad którą dziś trwają prace w parlamencie, na prośbę osoby, której wizerunek naruszono w jakikolwiek sposób należy usunąć w ciągu 48 godzin jakiekolwiek informacje ze stron internetowych.
- Włoska Wikipedia zamknięta przez użytkowników. To strajk protestacyjny przeciwko proponowanej ustawie - napisał na Alert24 Marek.

- Drogi czytelniku, tym razem włoskojęzyczna Wikipedia może nie być w stanie kontynuować dostarczania usługi, która przez lata była dla Ciebie użyteczna i którą spodziewałeś się dostać teraz - tak zaczyna się odezwa, która widnieje na głównej stronie Wikipedii. Umieszczone zostało w związku z trwającą we włoskim parlamencie debatą nad "ustawą podsłuchową".

Autorzy apelu wyjaśniają, że obowiązek umieszczania sprostowania informacji, którą ktokolwiek mógłby uznać za szkodliwe dla siebie pomówienie czy oszczerstwo, wynaturzy charakter wydawnictwa. - Wikipedia jest w tej chwili neutralna, ktoś chce ją zneutralizować - czytamy w oświadczeniu. Jego autorzy przypominają, że obronę czci i dobrego imienia każdego obywatela zapewnia we Włoszech prawo, przewidujące karę za zniesławienie

Protestuje Wikipedia, wcześniej dziennikarze

Zgodnie z prawem, które ma dziś przegłosować włoski parlament każda osoba opisana w internecie sama ma decydować o tym, czy znajdujące się na stronach informacje nie obrażają jej dobrego imienia, a administrator strony musi je w ciągu 48 godzin usunąć na żądanie, bez wyroku sądowego czy jakiegokolwiek komentarza odredakcyjnego. W razie zignorowania wniosku grozi im kara do 12 tys. euro. - Na ustawie mającej na celu ukrócenie ujawniania podsłuchów zależy rządowi Silvio Berlusconiego. Tą droga bowiem do opinii publicznej dotarły wiadomości o stylu życia i upodobaniach premiera, które spotkały się z powszechnym potępieniem - pisze Marek Lehnert, korespondent Informacyjnej Agencji Radiowej z Rzymu.

Ustawa o podsłuchach była już we Włoszech powodem strajku dziennikarzy. Wprowadza ona bowiem wysokie kary (do 450 tysięcy euro) dla wydawców publikujących objęte tajemnicą sądową materiały z będących w toku śledztw.

Więcej o:
Komentarze (25)
Włoska Wikipedia wyłączona. W proteście przeciw nowemu prawu
Zaloguj się
 • josif47

  Oceniono 3 razy 3

  duce powraca

 • plorg

  Oceniono 2 razy 2

  Faszym wiecznie żywy!

 • luki1945

  Oceniono 2 razy 2

  Wikipedia jest jednym z najlepszych projektów internetu. Każde prawo ograniczające jej rozwój jej powaznym błędem.

  wokolzycia.blox.pl/2011/10/Janusz-Palikot-Show.html

 • villk

  Oceniono 1 raz 1

  berluskoni sie broni.. faszyta czy co?

  WOLNIOSC DLA INTERNETU HOWG
  swobiodny prplyw informacji i zakaz cenzury to podstwa demokracji
  od oceny czy dorbo zostalo naruszone czy ni ejest sąd powszechy a nie knebel

 • antrop

  Oceniono 1 raz 1

  I tak się u nas nikt nie dowie bo Kościół ma swoje wierne sługi, które kasują każdą prawdziwą informację, Zobaczcie co tam pisze np. na temat antykoncepcji! Dzięki takim informacjom to można zajść ale nigdy się nie zabezpieczycie. Ciemnoty nie przeskoczycie!

 • tec1

  Oceniono 3 razy 1

  "Na ustawie mającej na celu ukrócenie ujawniania podsłuchów zależy rządowi Silvio Berlusconiego....
  Ustawa o podsłuchach była już we Włoszech powodem strajku dziennikarzy"

  No a u nas cichaczem wprowadzają ograniczenie dostępu do informacji publicznej i srezydent nie uznaje za konieczne wetowanie tego (kiedy możliwosc zmiejszenia administracji zawetował natychmiast)....dziennikarze też jakoś niespecjalnie protestują...ale to pewnie dlatego że przed wyborami większość z nich jest na klęczkach, z twarzą przed rozporkami swoich mocodawców.

 • j131

  Oceniono 3 razy 1

  Zaraz wprowadzą to u nas, i nikt już się więcej nie dowie, o żadnych przekrętach.
  Nie będzie czego zamiatać pod dywan. Super metoda na strusia!

 • cornelius-ltd

  0

  Wiarygodnosc Wikipedii,wszedzie na swiecie,jest dosc niska.Znam setki przykladow na to.W internecie kazdy moze zamiescic wszystko o kim zechce.Poda setki zrodel,z ktorych wiekszosc to jego prace,jego wykwit mysli.
  Pozniej te "zrodla" sa dowodami w sprawach o znieslawienie.Dalej juz tylko otchlan...
  Pamietajcie,co powiedzial Mackiewicz:
  Tylko prawda jest ciekawa...

 • fidelxxx

  0

  U-U-U-U-U-U-U-U-U-U-U-U-U-U, Barbra Steisand.

  pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_Streisand
  Tak się to skończy, jeśli ustawa przejdzie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX