Włochy. Deputowani poparli program oszczędności. Parlament obrzucony petardami [ZDJĘCIA]

14.09.2011 20:00
Starcia demonstrantów z policja przed siedzibą włoskiej Izby Deputowanych

Starcia demonstrantów z policja przed siedzibą włoskiej Izby Deputowanych (Fot. Angelo Carconi AP)

Włoska Izba Deputowanych uchwaliła najnowszą wersję antykryzysowego programu oszczędności, przygotowanego przez rząd Silvio Berlusconiego. W tym samym czasie przed siedzibą parlamentu demonstranci starli się z policją. protestujący rzucali petardami, oblewali gmach farbą.
Za pakietem oszczędności, szacowanym na ponad 54 miliardy euro, głosowało 314 deputowanych, a przeciwko było 300.

Centroprawicowy rząd zapewnił, że to ostatnia wersja programu, który od połowy lipca został kilkakrotnie zmieniony w atmosferze chaosu i podziałów w koalicji. Wysokość spodziewanych dodatkowych wpływów do budżetu była podnoszona, a niektóre zapisy wykreślono.

Dzięki pakietowi koalicja chce doprowadzić do zrównoważenia w 2013 roku finansów publicznych. Obecnie borykają się one z zadłużeniem w wysokości 120 procent PKB, jednym z najwyższych na świecie.

Najważniejsze zapisy dokumentu to podniesienie podatku VAT z 20 do 21 procent oraz wprowadzenie dodatkowego 3-procentowego podatku dla osób zarabiających ponad 300 tysięcy euro rocznie.

- Teraz kluczową kwestią pozostaje determinacja i wprowadzenie tych kroków - oświadczyła przed głosowaniem we włoskiej Izbie Deputowanych szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde w wywiadzie dla dziennika "La Stampa".

- To jedyny sposób, by przekonać rynki i inne partnerskie kraje o powadze podjętych inicjatyw - dodała Lagarde.

Zobacz także
Komentarze (45)
Zaloguj się
 • geordi

  Oceniono 1 raz 1

  @jacksparrow3 wszystko fajnie, ale :

  1) usa jako wzór skończyły się w 1913 (powołanie FED)

  2) wartość pakietu (54mld) jest dziwnie zbliżona do wartości fałszywych aktywów subprimeowych, które banki wcisnęły włoskim samorządom (~35mld).
  De facto można więc uznać, że rząd próbuje koszty bailoutu przerzucic na ludzi. I koszty bomb na swoją eks-kolonię Libię. Przeciwko czemu ludzie słusznie protestują.

  Mogli podpalić ten parlament.

 • jacksparrow3

  Oceniono 2 razy 2

  @mikan11 @mikan11 moje pytanie jest, jakiej ideologii ty jesteś wyznawcą ? Bo moja ideologia nazywa się zdrowym rozsądkiem. To co mówisz jest fałszywe. Chyba nie do końca rozumiesz czym jest liberalizm. Chciałbym ci przypomnieć, że co 4 lata mamy coś takiego jak wybory. W Polsce tzw. liberałowie rządzą dopiero pierwszą kadencję a i tak okazuje się, że albo nie mogą albo nie potrafią, albo zwyczajnie nie mogą rządzić jak liberałowie (presja roszczeniowych grup). To o czym piszesz to zwyczajny interwencjonizm państwa, jak sama nazwa wskazuje - "sterowanie". Prawdziwi liberałowie zawsze twierdzili, że prędzej czy później doprowadzi to do katastrofy a bańka pęknie. Leszek Balcerowicz np. zawsze stał w opozycji do rządzących i często nazywał ich "fałszywymi św Mikołajami". W USA np. to rząd zachęcał do dawania łatwych kredytów (prawdopodobnie w ramach kiełbasy wyborczej, bo cóż by innego) osobom niewypłacalnym i dawał gwarancje bankom. Nie każda osoba uważająca się za liberała w istocie nim jest. W USA przez lata rządzili interwencjoniści z prawa i lewa. Jedni majstrowali przy stopach a inni ( Keynesizm) próbowali ręcznie stymulować gospodarkę. Moim zdaniem ostatnie lata historii gospodarczej pokazują dokładnie to , że tak na prawdę liczą się tylko zdrowe podstawy. To oznacza dobrą edukację i inwestowanie w rozwój a nie w pakiety stymulacyjne i trwonienie pieniędzy na kiełbasy wyborcze. Tak już jest gdy sądzi się iż jacykolwiek politycy bądź ideologie są w stanie zagwarantować raj na ziemi. Głupota ludzka nie zna granic. Jak mówił ostatnio Balcerowicz, że to wszytko przypomina szybką jazdę samochodem. Najpierw jest bardzo przyjemnie a później jest bardzo, bardzo nieprzyjemnie. Najlepszym rozwiązaniem jest tylko ograniczenie "świadczeń" państwa do rzeczy podstawowych. A jak już jesteśmy przy tym i mówimy o liberałach. To czy to liberalizm doprowadził do wzrostu zadłużenia czy socjalizm ? Która z tych ideologii zakłada aż zbyt rozbudowaną opiekę państwa nad naszymi pieniędzmi ? Tylko zdrowe podstawy są w stanie uratować gospodarkę. Nie ma drogi na skróty. Ani kombinując w nieodpowiedzialny sposób przy stopach, ani obiecując łatwe kredyty w sytuacji gdy zdrowy rozsądek przeczy ich dawaniu. I ostatnia rzecz, co jak co, ale prywatyzacja nie była powodem kryzysu.

 • kefirdrinker

  Oceniono 1 raz 1

  @grymas50 - Święta prawda . przy Okrągłym Stole mówiło się , że liczba pracowników administracji państwowej, lokalnej , organów ustawodawczych i wykonawczych, wszelkiego typu agencji i komisji rządowych nie przekroczy 250 000 . dziś mamy ich ponad dwukrotnie więcej ! Bezradnych centralnie i lokalnie , rozkładających ręce zarówno na nieudolność reform w służbie zdrowia, szkolnictwie, prawie podatkowym i sądowym jak i w przypadku klęsk żywiołowych. Grecja zbankrutuje , ale Grecy nie . Oni maja swoje domy, słońce nad głową i świadomość , że nikt nie będzie im odbierał tego co mają . A my żrąc się między sobą i szpanując coraz to nowszymi samochodami nie dostrzegamy że naszym największym wrogiem jest państwo.

 • grymas50

  Oceniono 1 raz 1

  To własnie państwo winne jest tolerowania zła, ktorego zrodłem są oszustwa przedsiebiorstw i instytucji, ktore to głosno krzyczą o NADMIARZE Państwa w życiu gospodarczym.
  Niedawno państwowa instytucja badawcza stwierdziła, że tylko 15 procent tzw. butelkowacnych wód mineralnych spełnia "etykietowe' deklaracje. Pozostałe to oszustwo i CO ?. Ano nic. W dalszym ciagyu oszukują.Należałoby Państwo podać do Sądu za ZANIECHANIE ścigania. To tak jest możliwe, jak BANKRUCTWO GRECJI. Fikcja, ale za jej utrzymanie placa CI obijani na ulicach, a nastepnie polewani są MINERALNĄ.

 • grymas50

  Oceniono 1 raz 1

  Dla jednych Bunga - Bunga, dla drugich _ Pały.

 • thegreatmongo

  0

  @mikan11

  Ale Jack ma racje... neoliberalizm nigdy nie byl za zadluzaniem panstwa!! Kilku liberalow (np. JKM) proponowalo nawet wpisanie do konstytucji zakaz uchwalania budzetu z deficytem!

  To co rozwala EUrope to wlasnie sztywny kodeks pracy powodujacy, ze ludzie nie chca zatrudniac i bardzo wysokie emerytury w bardzo mlodym wieku...

 • mikan11

  Oceniono 3 razy 1

  @jacksparrow3
  Trudno dyskutować z gorliwym wyznawcą ideologii. To co napisałeś, to typowa mantra neoliberalizmu. Wielokrotne powtarzanie oklepanych frazesów nie powoduje, że stają się one prawdziwsze. Neoliberałowie radośnie eksperymentowali przez ostanie 20 lat na żywym organiźmie światowej gospodarki głosząc, że sterownie podażą pieniądza i prywatyzacja są lekarstwem na każdą pogodę, a potem złe Państwa musiały pod groźbą zawalenia się gospodarki światowej za ogromne pieniądze wykupywać na własność (upaństwawiać) instytucje kredytowe. Aktualne problemy finansowe najbardziej rozwiniętych krajów zachodu nie wynikają z pewnością z nadmiernej obecności państwa w życiu ich społeczeństw.
  Mam nadzieję, że sam pracujesz w banku i kasujesz duże prowizje za wciskanie matołkom lichwiarskich kretydów. Jeżeli nie to patrz: pies ogrodnika.

 • jacksparrow3

  Oceniono 1 raz 1

  @mikan11 A co ma piernik do wiatraka ? Sytuacji gospodarczej winien jest interwencjonizm, fakt, że państwo przymusowo opiekuje się naszymi pieniędzmi i wydaje je co gorsza nie na rozwój lecz przejadanie. Ludzie są durni, bo nie widzą istoty problemy. Zresztą we Włoszech zawsze było wielu lewaków. Co ty proponujesz ? Komunizm ? To już przerabialiśmy. A teraz przerabiamy efekty państwa socjalnego. Innymi słowy upada nie tyle kapitalizm a socjalizm i to na CAŁEJ LINII .. kto tego nie rozumie, nie zmieni nic na lepsze. Ci durnie na ulicach Rzymu powinni bardziej atakować Rząd za zbyt dużą ingerencję w ich życie. jeszcze raz, kto na problem znajduje złe recepty doprowadzi europę jak mówi Rostowski do stanu wojen i burd , które poprzedzi masowe bezrobocie

 • mikan11

  Oceniono 4 razy 2

  Zadziwia ideologiczna gorliwość Polaków broniących bohatersko zasad liberalizmu. Podczas gdy cywilizowana Europa odwraca się tyłem do kapitalizmu, rodacy starają się być bardziej papiescy niż papież.
  Wygląda to na odruch psa ogrodnika.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX